مجله عمومی

گروه بندی مشتریان

امروزه توجه نکردن به بازاریابی محصولات یا ارائه خدمات برای مشتریان سبب عدم موفقیت در کسب و کار خواهد شد. همه افراد شخصیت های متفاوتی دارند پس به دلیل تفاوت های موجود در شخصیت، جنسیت ، علایق و سلایق باید گروه بندی شوند. البته برای ایجاد نظم بین افراد، مشتریان و محصولات یا خدمات ارائه شده می‌تواند از راهکارهایی برای ایجاد هماهنگی استفاده کند و به مشتریان بالقوه در این کسب و کار اضافه می شوند.

 .یکی از روش های بسیار موثر گروه بندی مشتریان در بخش‌های قابل رسیدگی می باشد. این گروه بندی در جهت پاسخگویی سریع توسط کارشناسان و ایجاد هماهنگی بین محصولات یا خدمات ارائه شده با مشتریان می باشد. مشتریان با هم متفاوت می باشند پس انجام یک عملکرد یکسان در جهت تبلیغات و بازاریابی سبب شکست خواهد شد.

گروه بندی و یا دسته بندی مشتریان

این یک روش ساده می باشد که مشتریان را در بخش های کوچکتر تقسیم بندی می شوند و آنها را در مدل های گوناگون از انواع مشتری قرار خواهند گرفت. گروه های کوچک باید با توجه به صفات خاص از یکدیگر متمایز باشند. نحوه برقراری ارتباط با مشتریان در گروه های مختلف مشتری متفاوت خواهد بود و شامل استفاده از روش ها و ترکیب آنها خواهد بود گاهی ممکن است یک مشتری از طریق راهکار به صورت مستقیم متقاعد شود و آن را ترجیح دهد اما ممکن است یک مشتری دیگر از طریق روش  غیر مستقیم ترغیب شود.

طبقه بندی مشتریان

طبقه بندی مشتریان کار دشواری  نمی‌ باشد. برای شرکت های کوچک با توجه به نیازهای متفاوت مشتریان گروه بندی صورت می‌گیرد از فاکتور های شخصیتی برای گروه بندی می توان استفاده کرد که عبارت است از: سن ،جنسیت ،محل زندگی، شرایط اقتصادی اجتماعی و روند هزینه ها

 به طور کلی تفاوت های سطحی در همه افراد وجود خواهد داشت اما استفاده و دانستن این تفاوت ها می تواند در رفتار مشتریان با نحوه ارتباط، موثر باشد.

 پیام های فروش بر اساس گروه بندی

با کسب اطلاعات بیشتر از خرید های مشتریان این توانایی را خواهید داشت که فرصت ها و پیشنهادات ویژه به مشتری دهید و میزان خرید را به بالاترین میزان ممکن برسانید. با توجه به پیام های بازاریابی مرتبط با مدل های مشتریان و ارائه خدمات خوب  می ‌توان روند صحیحی را پیش برد.

  گروه بندی مشتریان جدید و بالقوه

طبق صحبت های گفته شده مهمترین موضوع، برقراری و مدیریت ارتباط با مشتری می باشد در ابتدا باید بتوانید مشتریان را از هم تفکیک و شناسایی کنید پس از آن باید نیاز بازار نسبت به محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما را بسنجید و با توجه به علاقه افراد، تعدادی از مشتریان ایده آل شما خواهند بود. این راهکار با استفاده از مشخصات مشتریان انجام می شود در صورت گسترش کسب و کار خود و ایجاد موضوع های جدید می توانید مشتریان هدف را مطابق با اهداف پیش رو شناسایی کنیم.

باید در نظر داشته باشید که در هر گروه مشتریان از نظرات، خواسته ها، ارزش ها و انتظارات متفاوت خواهند بود و با توجه به روش های بازاریابی صحیح بازخورد های متفاوتی خواهند دبندی.پس از بررسی های لازم بر اساس نیازهای مشتریان این گروه بندی تا میزان زیادی مشخص خواهد شد که طبقه بندی آن بر اساس نیازهای خاص بوده است . در این قسمت تقسیم بندی های لازم انجام می شود تا با توجه به هر گروه مشتری در گروه صحیح قرار می گیرند. استفاده از این کار و ترویج آن نتایج امید بخش و شگفت انگیزی خواهد داشت .

مزایای گروه بندی مشتریان

استفاده از این روش به شما این امکان را می دهد تا محصولات و خدمات و مجموعه‌های بازاریابی بهتری طراحی کنید تا مشتریانی که مربوط به شرکت می باشند خرید بیشتری انجام دهند. گروه بندی در هر کسب و کار اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا در بازگشت سرمایه به شرکت کمک کرده و می توانید از روش‌های گوناگونی برای گروه ها استفاده کنید:

  • تحقیق در مورد گروه بندی:

در ابتدا باید با تحقیق از مشتریان کار خود را آغاز کنید برای این کار از ابزار های مناسب کمک بگیرید. اگر شرکت سیستم مدیریت مشتری دارد با توجه به تجربیات قبلی و انتظارات مشتریان قدیمی نیازها و انتظارات مردم را بررسی کنید. اگر اطلاعات کافی نیست با استفاده از تحقیقات رو در رو می توانید دلیل استفاده از محصولات شرکت را از مشتریان جویا شوید.

 همچنین استفاده از آمار ها و گزارش های ایجاد شده موثر خواهد بود پس از این کار می توانید با استفاده از داده های مشتریان بر اساس ویژگی هایی همچون سن، جنسیت و محل زندگی گروه های هدف مشتریان را تشخیص دهید. این کار در جهت دسترسی به بیشترین مشتریان پر سود می باشد . البته علاوه توجه به میزان سود مشتریان باید به طول عمر یک مشتری نسبت به یک خرید اهمیت ویژه داد.

  • بازاریابی کلیدی:

با توجه به گروه بندی مشتریان شما باید با توجه به گروه های مختلف هزینه های بازاریابی خود را در جهت پر سود ترین مشتریان هدف گیری کنید. با تغییر دید نسبت به تبلیغ ها کسب و کار ها این توانایی را خواهید داشت تا به عنوان یک متخصص یا یک کارشناس عمومی مشتریان بیشتری را به دست آورید. توجه به این موضوع به معنای پرداخت هزینه نادرست برای مجموعه های تبلیغاتی نمی باشد.

شما باید سیستم اطلاع رسانی مطلوبی داشته باشید با استفاده از آن تبلیغات لازم و پیام‌های هدفمند را ارسال کنید. همچنین می توانید از وب سایت ها استفاده کنید در دنیای امروزی کسب و کار ها به عنوان محیطی برای ارائه محصولات و تبلیغات استفاده می کنند و صفحات اصلی را در بخش های متنوعی گروه بندی میکند. همچنین می توانید از نرم افزار بازاریابی رکاما استفاده کنید.

  • شناسایی پیام ها مطابق با گروه بندی ها

برای این کار باید پیامهای صحیحی را به همه قسمت های بازاریابی ارسال کنید اگر مشتریان توانایی این را ندارند که پیام های موجود در سایت را مشاهده کنند از مجموعه های ایمیل استفاده نکنید . همه مشتریان دوست دارند با توجه به نیازهایشان محصولات و خدمات مناسب دریافت کنند برای این کار می توانید محصولات را با استفاده از راهکارهایی علامت گذاری کنید.

 در نهایت این را باید بدانید که شاید این گروه بندی ها ادعای برطرف کردن همه مشکلات را داشته باشند اما ممکن است در بعضی موارد موفقیت ممکن نباشد. در ابتدای کار خود فعالیت خود را با گروهی که نسبت به سود آور بودن آن مطمئن هستید آغاز کنید و پیام های تبلیغاتی را در گروه های مختلف اضافه کنید با انجام صحیح همه این کارها شانس شما برای به دست آوردن سود های بالقوه افزایش می یابد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا