پینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که طرفدار بازی‌های آنلاین هستید، حتما به مشکل کندی سرعت اینترنت برخوردید و احتمالا واژه پینگ را  شنیدید. حتی ممکن است هنگام بازی آنلاین، یکی از دوستانتان فریاد زده باشد، «واااای پینگ من خیلی بالاست».پینگ در بازی‌ها، اهمیت بالایی دارد و احتمالا هیچ چیز به اندازه ایجاد وقفه در یک بازی آنلاین یا بازی بلاکچین اذیت کننده نباشد. در این مقاله قصد داریم، شما را با مفهوم پینگ و اینکه پینگ چه تاثیری در بازی‌های آنلاین دارد آشنا کنیم و درنهایت راهکارهای داشتن پینگ مناسب را ارائه می‌دهیم.

پینگ چیست؟ کاربرد ping و نحوه استفاده از آن – آی تی پشتیبان

پینگ چیست؟

پینگ معیار اندازه‌گیری برای اتصال کامپیوتر به سرور از راه دور است. به بیان واضح‌تر، عدد پینگ، زمان ارسال بسته تا دریافت پاسخ را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، گاهی اوقات، زمانی که آدرس سایتی را وارد می‌کنید همان لحظه سایت باز نمی‌شود و مدت زمانی که شاید چند ثانیه باشد، تاخیر حس می‌کنید. این تاخیر ناشی از پینگ بالا است. در دنیای شبکه، از پینگ برای تشخیص دردسترس بودن کامپیوتر در شبکه یا اینترنت استفاده می‌شود.

پینگ چه تاثیری در بازی‌های آنلاین می‌گذارد؟

در دنیای بازی‌های آنلاین، اصطلاح پینگ، به مدت زمان سیگنال ارسالی از سرور و دریافت پاسخ گفته ‌می‌شود که این مدت زمان بر حسب میلی ثانیه (ms) محاسبه می‌شود. در بازی‌های آنلاین، پینگ تاثیر زیادی می‌گذارد، زیرا نیاز است هر لحظه، داده‎‌‌های بازی از کامپیوتر به سرور و از سرور به کامپیوتر منتقل شوند. با این حال، با توجه با افت سرعت اینترنت در ایران، معمولا اصطلاح «پینگ» با تاخیر همراه است. بنابراین هر زمانی‌که گیمرها، شاکی هستند و می‌گویند «من پینگ بالایی دارم» منظور این است که تاخیر آن‌ها زیاد است. استفاده از فیلتر شکن امن باعث افزایش پینگ بازی میشود. با خرید vpn برای آیفون و افزایش سرعت بازی؛ از بازی آنلاین خود نهایت لذت را ببرید.

چه پینگی برای بازی مناسب است؟

با توجه به اینکه به زمان ارسال و دریافت پاسخ از سرور پینگ گفته می‌شود، هر مقدار عدد پینگ پایین‌تر باشد، نشان از بالا بودن سرعت اینترنت است. به صورت کلی زمان پینگ (Ping Time) در بازه 100 میلی ثانیه و کمتر، پینگ تقریبا مناسبی برای بازی و ارتباطات با اینترنت محسوب می‌شود.
مشخص است هر چقدر این عدد پایین‌تر باشد گیمرها، تجربه بهتری از بازی پیدا می‌کنند. در بازی‌های رقابتی و آنلاین، پینگ تایم 5 الی 20 میلی ثانیه، یک پینگ تایم پایین و عالی است.

پینگ بالا در بازی‌های آنلاین

اگر پینگ بالا باشد، بسته داده که حاوی دیتای تیراندازی شما به دشمن است به موقع ‌به سرور بازی نمی‌رسد. شما مردید زیرا بسته داده‌ای که حاوی اطلاعات تیراندازی دشمن بود سریعتر از بسته داده خود به سرور بازی می رسید. در برخی موارد شدید، حتی ممکن است نبینید که دشمن قبل از مرگ به سمت شما نگاه می‌کند و سلاح خود را نشانه می‌گیرد.

دلایل پینگ بالا

گاهی اوقات با وجود اتصال اینترنتی مناسب همچنان افراد از پینگ بالای خود ناراضی هستند که دلایل بسیاری دارد. در ادامه بیشتر در این‌باره صحبت می‌کنیم.

شرکت های ارائه دهنده اینترنت (ISP)

گاهی اوقات شرکت های ISP سرعت اینترنت را به عمد کاهش می‌دهند و این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که کاربری از پهنای باند زیادی استفاده کند و شرکت‌ها برای مدیریت بهتر و تقسیم پهنای باند بین کاربران‌شان سرعت آن مشترک خاص را کاهش می‌دهند.

توجه داشته باشید سرعت دانلود و آپلود متفاوت است و شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت معمولاً تنها به سرعت دانلود اشاره می‌کنند و این در حالی‌است که در گیمینگ سرعت آپلود نقش بسیار بالایی دارد.

اگر سرعت اینترنت مناسبی داشته باشید اما کامپیوتر و یا مودم قوی‌ای نداشته باشید، باز هم از تاخیر و پینگ بالا اذیت می‌شوید. به همین خاطر اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای بازی آنلاین انجام دهید نیاز است تجهیزات سخت افزاری قوی‌ای تهیه کنید.

معمولاً پکت‌های ارسالی و دریافتی توسط فایروال‌ها بررسی می‌شوند و تایم برای این کار صرف می‌شود، بنابراین با توجه به اهمیت زمان و سرعت در بازی‌های آنلاین، گاهی فایروال‌ها مانع از ایجاد تجربه لذت‌بخش به گیمر‌ها می‌شوند.

ترفند ها و راهکارهای کاهش Ping

با انجام یک سری از راهکارها، می‌توانید به بهبود وضعیت پینگ کمک کنید.اگر به صورت وای فای به شبکه اینترنت متصل هستید، با کاهش فاصله کنسول و یا کامپیوتر، می‌توانید باعث افزایش قدرت سیگنال دریافتی و به احتمال زیاد کاهش پینگ شوید.

  • برنامه‌های اضافی را ببندید

برخی از نرم‌افزارها مانند نتفیلیکس، یوتیوب و استریم پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند و باعث افزایش پینگ می‌شوند. اگر به هر دلیل، خواهان دریافت سرعت اینترنت بالا هستید، پیشنهاد می‌کنیم، نرم افزار‌های اضافی را ببندید.

  • تعداد دستگاه‌های متصل به وای فای را کاهش دهید

معمولاً تعداد دستگاه‌های زیادی می‌توانند همزمان به روتر از طریق وای فای متصل شوند، اما افزایش تعداد کاربران مودم باعث افزایش پینگ و کاهش سرعت ارتباط می‌شود. اگر می‌خواهید بازی آنلاین انجام دهید و یا جلسات آنلاین دارید بهتر است از خانواده و یا دیگر افراد متصل به مودم بخواهید اتصال خود را قطع کنند.

اگر مراحل بالا را انجام دادید و نتیجه نگرفتید، با شرکت ارائه‌ دهنده خود تماس بگیرید و درخواست تغییر نوع سرویس بدهید و یا ISPتان را عوض کنید. البته قابل ذکر است پینگ وابستگی زیادی به زیرساخت‌های کشور دارد و مسئله زیرساخت یکی از مشکلات حل نشده در ایران است.

  • استفاده از سرویس‌های ویژه

سرویس‌های کاهش پینگ، سرعت اتصال به سرورهای خارجی را کاهش می‌‌دهند. اما این سرویس‌ها در سرعت پینگ داخلی تاثیری ندارند و نمی‌توانند باعث کاهش پینگ داخلی شوند.

اگر گیمر حرفه‌ای هستید و دوست دارید تجربه لذت بخشی از بازی آنلاین داشته باشید، داشتن پینگ پایین از ملزومات اصلی است در این مقاله درباره راهکارهای کاهش پینگ صحبت شد.اگر شما هم اهل بازی‌های آنلاین و یا بازی‌های بلاکچین هستید و تجربه‌ای در این مسیر دارید با هم در میان بگذارید.

برای کاهش سرعت پینگ راهکارهایی وجود دارد که در مقالپینگ چیست؟

پینگ معیاری برای احتساب فاصله‌ی زمانی اتصال بین دو دستگاه در شبکه است. از طریق میزان پینگ یک سرویس اینترنتی، می‌توان دریافت که چقدر طول خواهد کشید که یک بسته اطلاعات از سمت دستگاه هوشمند مانند کامپیوتر به سمت سرور رفته و دوباره از آن مسیر برگردد. پینگ درواقع تأخیر زمانی است که در هنگام انجام هر کار Online اتفاق میافتد، از کلیک بر روی لینک، تا استریم کردن یک ویدئو. اما پینگ صرفاً ابزاری برای اندازه‌گیری «تأخیر» نیست. هر شبکه از تعداد متعددی دستگاه و سرور تشکیل‌شده است.

هرکدام از این دستگاه‌ها می‌توانند داده‌ای را که آن را “Packet” می‌نامند به دستگاه هوشمندی که مقصد است ارسال کند. دستگاه مقصد بسته‌ی ارسالی که نیاز به پاسخ دارد را دریافت می‌کند و در جواب یک Packet به دستگاه اول ارسال می‌کند. این مراحل برای هر پینگ تکرار می‌شود. پینگ دستوری است که این امکان را فراهم می‌کند مدت زمان رفت و برگشت بسته‌ها را بین دستگاه‌ها ، اندازه بگیرید. استفاده از دستور پینگ برای چک کردن وضعیت سرورها بسیار مفید است.

اگر یکی از سرورها down شود و یا کند عمل کند، می‌تواند مانع اتصال دو دستگاه به یکدیگر شود. در این وضیعت Packet Loss اتفاق خواهد افتاد و همان‌طور که از نامش مشخص است، Packet Loss زمانی اتفاق می‌افتد که بسته ‌یا بسته‌هایی از داده به مقصدشان نمی رسند. پینگ همچنین کمک می‌کند تا بسته‌هایی که از بین رفته‌اند دیده شوند. برای مثال فرض کنید دستور پینگ را اجرا کرده‌اید و با پاسخ‌های مختلف روبرو شده‌اید.

مثلاً Request timed out یعنی Packet توسط رایانه مقصد دریافت نشده است، یا پاسخ‌های سرور به دستگاه اول ارسال نشده است. یا ممکن است در طول مسیر ارسال و دریافت از بین رفته باشد. پینگ مقدار از بین رفتن Packetها را نیز مشخص می‌کند. برای مثال بسته‌ی اولی به سرور رسیده و پاسخ آن برای ما ارسال می‌شود و سه بسته‌ی دیگر از بین می‌روند، در این حالت دستور پینگ نشان می‌دهد که سه‌چهارم آن‌ها از بین رفته‌اند.

شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنتی، سرعت اتصال اینترنتی و پهنای باند کافی و محل جغرافیایی روی میزان پینگ تاثیر دارد. اگر به پینگ پایین احتیاج دارید، هنگام خرید سرویس اینترنت حتما به اختصاصی بودن سرویس اینترنت توجه کنید. در سرویس‌های اینترنت اشتراکی سرعت دانلود از آپلود بیشتر است و سرعتی که به مشترک هنگام خرید سرویس اعلام می‌شود سرعت دانلود است این در حالی است که سرعت آپلود بر میزان پینگ سرویس تاثیر می‌گذارد.

آیا پینگ سرور روی سئو (SEO) تاثیر دارد؟

اول از همه، باید بدانید که سرعت PING یک سایت جزو فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل نیست و اهمیتی به آن نمی‌دهد. اما … این قضیه یک روی دیگر هم دارد. رفتار کاربران برای گوگل خیلی مهم است؛ پس اگر سایت شما دیر بارگذاری شود، ممکن است کاربر ناراضی از سایت‌تان خارج شود و آن وقت است که گوگل برای‌تان تاثیر منفی در نظر می‌گیرد.

اگر سایت شما در سرورهای خارج از کشور خودتان میزبانی می‌شود، سرعت ping در داخل کشور، کندتر خواهد بود (یا به عبارت دیگر سایت‌تان پینگ بیشتری دارد). در کل، در همه‌جای دنیا همینطور است؛ در دسترسی به سایتی کهو سرور آن خارج از آن کشور باشد، ping بیشتری را تجربه می‌کنیم. نتیجۀ پینگ بالای سرور، می‌شود تاخیر در بارگذاری سایت و تاثیر منفی روی .

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا