فولاد CK45 چیست ؟

کاربردهای فولاد CK45

ویژگی‌ها و قیمت مناسب این محصول فولادی باعث شده در تهیه وسایل و ابزارهای گوناگون صنایع مختلف مانند پتروشیمی، نفت، ساختمان‌سازی و خودروسازی به طور گسترده‌ به کار گرفته شود. از جمله قسمت‌هایی از خودروهای معمولی و سنگین مانند میل‌لنگ، میله‌های متصل‌کننده، شفت، بوش، سگدست، اکسل، چرخدنده‌ی کوچک و… که میزان چقرمگی آن‌ها بالاست و یا به استحکام بیشتری نیاز دارند. این آلیاژ در ساخت محور پمپ، شافت‌ها، غلتک‌های صنعتی و مته‌های حفاری نیز مصارف فراوانی دارد. ابزارهای دستی مانند انبردست و چکش، میخ، پیچ، چاقوی آهنی و دندانه‌دار، مته و… هم از این جنس هستند.

یکی از بیشترین کاربردهای فولاد CK45 در صنعت ساختمان سازی و خودروسازی است زمینه‌ دیگری که این نوع فولاد در آن کاربرد دارد، تولید ابزارهای خاک‌ورز می‌باشد. خواصی مانند مقاومت در برابر ضربه و همچنین قیمت مناسب، در ساخت گاوآهن و سایر ابزارها، موردنظر است که فولاد CK45 یا (ck45 steel) با دارا بودن آن‌ گزینه‌ مطلوبی به شمار می‌رود. به طور کلی مصرف فولاد CK45 در کارهای سرد، یکنواخت‌سازی، آب‌دهی، برگشت‌دهی و همچنین تولید قطعاتی که در معرض تنش‌های متوسط قرار دارند، بیشتر است. البته در طی این فرآیندها باید نکاتی مانند نقطه‌ی ذوب فولاد و آهن موردتوجه قرار گیرند تا محصول خروجی موردانتظار حاصل شود.

میلگرد CK45 چیست؟

قیمت روز آهن آلات آهن رسان از نمونه‌های مشابه بالاتر بوده و با توجه به برند نیز متفاوت است. گروه آلیاژی یزد تولیدکننده‌ اصلی این محصول در ایران است. کارخانه‌های اسفراین و اصفهان نیز دیگر سازندگان داخلی آن به شمار می‌روند. بخش دیگری از نیاز داخلی، به وسیله‌ واردات از کشورهایی مانند روسیه، اوکراین و آلمان تامین می‌شود.

ورق CK45

به این ورق‌ها که در صنعت به سازه‌های مهندسی شهرت دارند، ورق‌های استیل یا کربن متوسط نیز گفته می‌شود. برای تولید ورق‌های CK45 به شیوه‌ی نورد داغ، ابتدا تختال‌های فولادی از فرآیند ریخته‌گری مداوم به دست آمده و به وسیله دستگاه هوابرش به طول‌های مشخصی بریده می‌شوند. سپس این قطعات در کوره‌های مخصوصی پیش‌گرم شده و بعد از چند مرحله عملیات نورد گرم به ضخامت موردنظر می‌رسند. ضخامت‌های معمول برای این ورق ۳ تا ۵۰ میلی‌متر و ابعاد آن ۶۰۰۰ در ۲۰۰۰ و ۱۵۰۰ در ۶۰۰۰ میلی‌متر است. CK45 با توجه به ابعاد و اندازه‌ تولید شده و همچنین کیفیت و مشخصات آن‌ها متفاوت بوده و از ورق‌های آهنی بالاتر است.

ویژگی‌های کششی این نوع ورق بسیار بالا بوده و در گروه ورق‌های ضدسایش قرار می‌گیرد. این ویژگی در کنار جوش‌پذیری و سختی‌پذیری، باعث شده در ساخت قطعاتی مانند تیغه‌های ماله‌کشی که مقاومت پایینی در برابر ساییدگی دارند، از این ورق استفاده شود. چنین تیغه‌هایی در معرض سایش مداوم با بتن قرار دارند و به کار بردن ورق CK45، خاصیت فنری‌شکل به آن‌ها می‌دهد تا در برابر فشارهای واردشده مقاوم شده و به سادگی خم نشوند. به طور کلی ورق‌های آلیاژی مانند CK45 در موارد زیر کاربرد زیادی دارند:

  • تولید ابزارها و قطعاتی که در دمای خیلی بالا یا پایین کار می‌کنند.
  • مخازنی که تحت فشار بالا به کار گرفته می‌شوند.
  • قطعاتی که در معرض رطوبت، اسید و نمک دریا قرار دارند و امکان خوردگی و زنگ‌زدگی در آن‌ها وجود دارد. ( البته به علت پایین بودن میزان کروم در ساختار ورق‌ CK45 که مقاومت آن را در برابر زنگ‌زدگی کاهش داده، معمولاً این ورق در شرایط مذکور استفاده نمی‌شود.)
  • شهرسازی، ساخت پل‌ها، جاده‌ها و حمل و نقل

کارخانه‌های فولاد مبارکه‌ی اصفهان، یزد و اسفراین تولیدکنندگان عمده‌ این محصول در کشور هستند. واردات این ورق‌ها نیز از کشورهای آلمان، کره‌ی جنوبی، روسیه و… انجام می‌شود. تسمه CK45 به سه دسته‌ فابریک، نوردی و ماشینکاری است. این نوع تسمه که سختی و طول عمر بالاتری از نمونه‌های مشابه دارد، هم به صورت معمول و هم از ذوب مجدد قراضه‌های فولاد CK45 ریخته‌گری می‌شود. سپس شمشه‌های فولادی آن که طول‌های مشخصی دارند، در دمای بالا و در کوره‌های مخصوصی گرم شده و پس از گداخته شدن، طی چند مرحله تحت فشار غلتک قرار می‌گیرند و در انتها تسمه‌هایی با ضخامت و عرض مشخص تولید می‌شود.

انواع تسمه با فولاد CK45 (تسمه CK45) به سه دسته فابریک، نوردی و ماشین کاری تقسیم می‌شوند. تسمه‌های ماشینکاری نیز از برش ورقه‌های مادر به قطعاتی با عرض کمتر به دست می‌آیند. در این روش، تنش برشی ممکن است باعث خمیدگی تسمه‌ها در محورهای مختلف شود. برای برطرف کردن این مشکل از فرآیندی به نام اتوکشی که به نورد سرد شباهت دارد، استفاده می‌شود. هر چه عرض تسمه‌ها کمتر باشد، این خمیدگی و تابیدگی‌ بیشتر می‌شود. در آخر تسمه‌ها تحت ماشینکاری قرار می‌گیرند. طول این تسمه‌ها معمولاً ۶ الی ۱۰ متر، عرض بین ۱۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر و ضخامت آن‌ها از ۳ تا ۱۲ میلی‌متر متغییر است.

اشکال مختلف فولاد CK45

فولاد CK45 که به اشکال مختلفی مانند ورق، میلگرد و تسمه تولید می‌شود، با قیمت مناسب، توان کششی قابل توجه و قابلیت ماشینکاری، هم در موارد تخصصی و حساس و هم در ساخت ابزارهای ساده مدسترسی سریع به محتوای این مطلب فولاد CK45، نام یکی از آلیاژهای آهن است که با کربن ترکیب می‌شود. از آنجایی که کربن سبب انعطاف‌پذیری آهن می‌شود، آن را زمانی به کار می‌برند که بخواهند از محصول نهایی تولیدشده در صنایعی مانند خودروسازی استفاده کنند. همان طور که اشاره کردیم، هر آهنی بنا بر کاربردی که دارد با کربن آمیخته می‌شود؛ از این رو فولاد به سه دسته‌ی کم‌کربن، کربن متوسط و پُرکربن تقسیم می‌شود. فولاد CK45 از دسته‌ی فولادهایی با کربن متوسط است که سبب شده از آن در ساخت میلگرد، ورق و تسمه استفاده کنند. در ادامه‌ی این مقاله به توضیح درباره‌ی هر یک از این محصولات، ویژگی‌ها و کاربردهای این نوع فولاد پرداخته‌ایم. تا انتها با ما همراه باشید.

فولاد CK45 چیست؟

فولاد_CK45 این فولاد از متداول‌ترین و در دسترس‌ترین فولادهای موجود است و کارایی فراوانی دارد. استیل CK45 به دو صورت نرمال و ماشینکاری، تولید شده و طی فرآیند نورد گرم، ساخته می‌شود. در ساختار این فولاد، عناصر دیگری مانند سیلسیُم و منگنز به ترتیب 0.25 و 0.65 درصد وجود دارد. فولاد CK45، یک فولاد با میزان کربن متوسط است که به عنوان ماده‌ی اولیه جهت ساخت و تولید میلگرد، ورق و تسمه استفاده می‌شود.

ویژگی‌های فولاد CK45 چیست؟

فولاد CK45 دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. این فولاد در برابر ضربه، کشش و اصطحکاک مقاوم بوده و برای عملیات حرارتی مختلف، مناسب است. با این که این فولاد از جوش‌پذیری خوب و مناسبی برخوردار است، اما با توجه به میزان کربن و منگنزی که دارد، فرآیند جوشکاری روی آن باید با دقت زیادی انجام شود تا فولاد، دچار مشکلاتی از جمله سختی و ترک‌خوردگی نشود. فرآیند تولید فولاد CK45 به این صورت است که دو عنصر کربن و منگنز در کوره‌های آلیاژسازی به آهن مذاب (با درصدهای مشخصی که پیش از این گفتیم) اضافه شده و با روش ریخته‌گری پیوسته، محصول نهایی در اَشکال مختلفی تولید می‌شود. شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی فولاد، به لینک زیر مراجعه فرمایید:

میلگرد CK45 چیست؟

میلگرد CK45 از شمش CK45 ساخته شده که در دمای بالا پس از طی چند مرحله فرآیند نورد به شکل دایره و میلگرد تبدیل می‌شود. وجود میزان کربن متوسط در این نوع فولاد، سبب شده تا میلگرد به‌دست‌آمده، سختی و استحکام بیشتری داشته باشد. این میلگرد در دمای ۶۵۰ تا ۷۰۰ درجه‌ی‌ سانتی‌گراد پخته می‌شود؛ سپس در دمای ۹۰۰ تا ۱۱۵۰ درجه، عملیات آهنگری روی آن انجام شده و بعد از نرمال‌سازی و تابکاری، به وسیله‌ی روغن (در دمای ۸۲۰ تا ۸۰۰ درجه) یا آب (در دمای ۸۳۰ تا ۸۰۰ درجه) سردکاری شده و سختی آن زیاد می‌شود. سردکاری، فرآیندی است که می‌بایست پیش از وقوع آن، حرارت به طور کامل تخلیه شده و عملیات خستگی میلگرد در دمای 550 تا 660 درجه‌ی سانتی‌گراد روی فولاد انجام ‌شود. تغییر میزان سختی و سایر ویژگی‌های فولاد، سبب تغییر دمای آن نیز می‌شود؛ زیرا تغییرات روی فولاد در دمای خاصی انجام خواهد شد. این تغییر حرارتی به عوامل زیر بستگی دارد:

 ورق CK45 چیست؟

یکی دیگر از محصولات فولادی که از این فولاد ساخته می‌شود، ورق فولادی است. این ورق به دلیل برخورداری از استحکام بالا به ورقِ صنعتیِ سازه‌هایِ مهندسی مشهور است که به آن ورق استیل و یا کربن متوسط نیز می‌گویند. شیوه‌ی تولید این نوع  ورق به این صورت است که ابتدا تختال فولادی CK45 به روش نورد گرم و یا ریخته‌گری مداوم به دست می‌آید. بعد، توسط دستگاه‌های هوابُرش در طول و اندازه‌های مشخصی بُریده شده و سپس قطعات بُریده‌شده در کوره‌های مخصوص، پیش‌گرم می‌شوند و بعد از چند مرتبه عبور از بین غلتک‌ها به ضخامت مورد نظر می‌رسند.

این ورق‌ها معمولاً دارای ضخامت بین 3 تا 50 میلی‌متر و ابعاد 6000 در 2000 و 1500 در 6000 میلی‌متر است. قیمت ورق CK45 قیمت ورق CK45 با توجه به ابعاد، کیفیت مواد اولیه و مشخصات آن متفاوت است. این ورق دارای قابلیت کششی بسیار خوبی است که در دسته‌ی ورق‌های ضد سایش قرار می‌گیرد. این ویژگی به همراه جوش‌پذیری و سختی‌پذیری، باعث می‌شود که در ساخت قطعاتی مانند تیغه‌ی ماله‌کشی استفاده شوند که دارای مقاومت پایینی در برابر ساییدگی هستند. چون این تیغه‌ها در معرض سایش مداوم با بتُن قرار می‌گیرند، این ورق با نوع فولاد به‌کار‌رفته در آن،  به تیغه‌ها خاصیت فنری می‌دهد تا بتواند در برابر فشارهای وارد‌شده، مقاوم باشد و به سادگی خم نشود.

اطلاع از قیمت مقاطع فولادی برای بسیاری از مصرف‌کنندگان، اهمیت دارد. برای اطلاع از روند تغییرات ، می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید. انند میخ و چکش کاربرد دارد. این محصول پذیرای عملیات حرارتی مختلف بوده و افزایش مقدر کربن به سختی و استحکام آن افزوده است. این فولاد آلیاژی هم در داخل و هم در خارج از کشور تولید می‌شود و قیمت نهایی آن با توجه به برند و کیفیت متفاوت است. در نهایت اگر تولیدکننده‌ای به خواص ذکر شده نیاز داشته و در عین حال قیمت و در دسترس بودن ماده‌ی اولیه برای او اهمیت داشته باشد، فولاد آلیاژی کربن متوسط اولین و مناسب‌ترین انتخابی است که به ذهن او می‌رسد. ماده‌ی دیگری می‌شناسید که این ویژگی‌ها را داشته و در عین حال ارزان‌تر باشد؟ آن را معرفی کنید!

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا