کسب و کار محلیمجله علمی و پزشکی

شکم بند خوب برای بعد زایمان

بعد از زایمان و وضع حمل، تمام خانم‌ها تمایل دارند که به وزن قبل از بارداری خود برگردند و نگران هستند که این کار چه مدت طول خواهد کشید.  حاملگی منجر به تغییرات آناتومیک (فیزیکی و ساختاری) و فیزیولوژیکی (عملکردی) می شود که مرکز ثقل بدن را تغییر می دهد، بنابراین بر تعادل تأثیر می گذارد. در دوران بارداری، با افزایش وزن بر روی مفاصل، فشار وارد می شود و هورمون ها باعث شل شدن مفاصل می شوند.
ستون فقرات نیز به دلیل افزایش انحنای کمر تحت فشار قرار گرفته و این امر می تواند منجر به کمردرد شود. پس از زایمان، همین علائم می توانند تا زمان بازگشت بدن به وزن طبیعی خود ادامه داشته باشند، اما این مسئله ممکن است ماه ها طول بکشد. استفاده از شکم بند بعد از زایمان سزارین می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

رژیم و کاهش وزن بلافاصله بعد از زایمان

بعد از زایمان و وضع حمل، تمام خانم ها تمایل دارند که به وزن قبل از بارداری خود برگردند و نگران هستند که این کار چه مدت طول خواهد کشید. بلافاصله بعد از زایمان، به دنبال تخلیه محتویات رحم و خون ریزی طبیعی، حدود 5 تا 6 کیلوگرم وزن مادر کاهش می یابد. در طول 6 هفته اول بعد از زایمان، 2 تا 3 کیلوگرم دیگر وزن کاهش پیدا می کند که این کاهش وزن به علت از دست دادن مایعات از طریق ادرار است.

اکثر خانم ها در طی 6 ماه بعد از زایمان به وزن قبل از بارداری خود می رسند. در طی 6 هفته اول بعد از زایمان نباید رژیم لاغری یا محدودیت انرژی داشته باشید زیرا بدن نیازمند انرژی است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است باز یابد و نیاز کودک تامین شود. تغذیه با شیر مادر، به طور معجزه آسا باعث کاهش وزن نمی شود ولی به کاهش وزن کمک می کند.

نکته مهم بعد از زایمان سزارین

مراقبت از بخیه ها در هفته اول بعد از زایمان مهم است چون زخم تازه است و اگر عفونت کند یا دچار هر مشکل دیگری شود، سلامت مادر را به خطر می اندازد و همچنین مانع از رسیدگی مناسب او به نوزاد می شود. محل بخیه های زایمان را باید تمیز نگه دارید. به این منظور بخیه ها را روزانه سه بار می توانید بشویید. برای شست وشو از محلول بتادین رقیق و آب استفاده کنید و این دو را با نسبت یک به 9 با هم مخلوط کنید؛ یعنی به ازای هر یک واحد بتادین 9 لیوان آب اضافه کنید.
اگر پوست حساس دارید باید هر نوع شکم بندی را که تهیه می کنید، روی لباس نازک کتان ببندید و شکم بند را در تماس مستقیم با پوست استفاده نکنید.

کار شکم بند چیست؟

تنه شامل قفسه سینه، شکم و لگن می شود. عضلات شکم بین دنده ها و لگن در جلوی بدن قرار دارند. عضلات شکم از تنه حمایت می کنند، اجازه حرکت را می دهند و ارگان های داخلی بدن را با تنظیم فشار شکم در جای خود نگه می دارند. به دلایل مختلف مانند افزایش سن، کشیدگی یا ضعف عضلات قدام شکم، چاقی، زایمان های مکرر در زنان و همچنین جراحی در ناحیه شکم، توانایی عضلات شکم کاهش پیدا کرده و باعث برآمدگی شکم می شود.

این شرایط باعث جابه جایی مرکز ثقل بدن به سمت پایین و جلو می شود که انحنای کمر را افزایش داده و سبب درد و ناراحتی می شود. شکم بند طبی قابل تنظیم، جهت حمایت از درد کمر و فشرده سازی عضلات شکمی بعد از جراحی شکم یا بعد از زایمان موثر است. شکم بند کمک می کند که شکم به شکل اصلی خود باز گردد، علاوه بر این استقامت بافتی را که بعد از کاهش وزن زایمان، سفتی خود را از دست داده، افزایش می دهد. با این حال نیاز است به طور همزمان تمرینات ورزشی انجام گردد.

بهترین زمان استفاده از شکم بند بعد از زایمان

بهتر است از پزشک خود مدت زمان استفاده را جویا شوید. در مواردی که صرفا جهت جمع نمودن شکم و لاغری استفاده می شود، بهترین زمان استفاده از آن در طول فعالیت هایی با نیرو بالا مثل دویدن یا راه رفتن سریع موثرتر خواهد بود. اما برای بعد از زایمان شرایط فرق دارد. زمان مناسب شاید یک ماه بعد از زایمان باشد. استفاده زودتر از گن ها و شکم بندها ممکن است مانع خون رسانی و استراحت عضلات می شود.

به هیچ وجه توصیه به استفاده زود هنگام از شکم بندهای سفت و گن ارتان زنانه ،پس از زایمان بخصوص سزارین نمی شود. چرا که ممکن است باعث افزایش احتمال چسبندگی و تنبلی ماهیچه در انقباض خودبخودی شود. در نظر بگیرید که پس از گذشت 40 روز از زایمان نرمش دراز و نشست نیز بسیار سودمند است.

فواید بستن شکم بند بعد از زایمان

  • کاهش درد و تسکن آن پس از عمل جراحی
  • کاهش پریشانی روانشناختی پس از عمل جراحی
  • تقویت و تمرین تنفس عمیق
  • مراقبت از برش جراحی
  • امکان حرکت آسان تر و بهتر
  • کاهش تورم ناحیه شکم
  • مانع رشد سلول های چربی

شکم بند برای بعد از زایمان طبیعی نیز مفید است؟

تجویز و استفاده از شکم بندها ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد، گاهی بعد از زایمان یا عمل جراحی برای جمع نگه داشتن شکم استفاده می شود و یا در نوع شکم بندهای لاغری استفاده متفاوتی وجود دارد. اگر بعد زایمان یا عمل جراحی شکم بند توصیه می شود. بستن شکم بند اغلب بعد از سزارین توصیه می شود اما ممکن است فوایدی نیز برای بهبودی پس از زایمان طبیعی نیز داشته باشد.

از انواع شکم بند بعد از زایمان، شکم بند طبی تمام کش مناسب است. بعد از زایمان برای 2 ماه می توانید آن را ببندید. با توجه به اینکه زایمان طبیعی هستید ورزش و دراز نشست اگر بخیه ای نداشتید برای کوچک شدن شکم انجام دهید. انجام این ورزش روزی 3 بار و هر بار 20 دراز نشست مفید است.

آیا گن مناسب کوچک کردن شکم بعد از زایمان است؟

گن در واقع با جمع نمودن شکم و پهلو به شما کمک می کند که اندام مناسب و ظاهر زیباتر داشته باشید. اینکه شما گن یا هر شکم بند طبی را بپوشید و هیچ فعالیتی نداشته باشید به شما کمک نخواهد کرد در واقع استفاده همزمان از این وسایل و شروع فعالیت های بیش تر مثل راه رفتن های سریع البته به همراه تغذیه مناسب در مجموع در کاهش وزن شما موثر است. اما نکته ای که باید بدانید طراحی گن است. شکم بند ها به علت قابلیت کشسانی و قابل تنظیم بودن برای بعد از زایمان مناسب تر هستند. چرا که فشار و کشش آن با توجه به وضع شما قابل تنظیم است.

حرف آخر

استفاده از گن لاغری یکسره زنانه نباید جایگزین رژیم غذایی سالم و ورزش شوند. برای اینکه به تناسب اندام قبل از زایمان برگردید، حتما باید ورزش و رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. پس مراقب باشید که بیش از حد به شکم بندها اعتیاد پیدا نکنید زیرا شکم بند ها به تنهایی تناسب اندام واقعی را به شما هدیه نخواهند داد. اما استفاده و خرید گن لاغری مردانه آرتان برای آقایان میتواند هم باعث تناسب اندام شود وهم از ستون فقرات آنها مراقبت کند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا