شرایط ویزای کار کانادا در سال ۲۰۲۳ چیست؟

انواع روش‌ها برای مهاجرت کاری به کانادا

برای اخذ ویزای کاری کانادا می‌توانید از دو روش اصلی اقدام کنید: ویزای کاری و مهاجرت نیروی کار ماهر.

روش اقدام از طریق ویزای کاری کانادا به این صورت است که شما از یک کارفرمای کانادایی، جاب آفر یا پیشنهاد شغلی دریافت می‌کنید و بواسطه آن ویزای کار موقت دریافت می‌کنید و می‌توانید پس از مدتی برای اقامت دائم درخواست دهید. اما در روش مهاجرت نیروی کار ماهر، شما از طریق برنامه‌های اسکیل ورکر که بر اساس فاکتورهای مختلف مثل سن، تحصیلات، زبان، سابقه کاری و … به شما امتیاز می‌دهند، مستقیما اقامت کاری دائم را دریافت خواهید کرد. در ادامه مقاله، سایر روش‌های کار در کانادا را نیز بررسی خواهیم کرد.

ورک پرمیت کانادا؛ ویزای کار موقت

ورک پرمیت یعنی مجوز کار کردن در کانادا. ورک پرمیت، در خاک کانادا و برای نیروهای کار خارجی‌ که واجد شرایط هستند، برای مدت معینی صادر می‌شود. برای اخذ ورک پرمیت‌ یا ویزای کار موقت کانادا چندین روش وجود دارد که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

TFWP

ویزای کاری کانادا بر پایه LMIA

کارفرمایان کانادایی در صورتی که نتوانند نیروی کار خود را از افراد کانادایی تامین کنند، می‌توانند با مجوز LMIA، نیروی کار خارجی را استخدام کنند. برای جاب آفرهای این برنامه لازم است کارفرما تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کانادا یا LMIA بگیرد.

IMP

ویزای کاری کانادا بدون نیاز به LMIA

با برنامه IMP کانادا می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به مجوز LMIA ویزای کار موقت کانادا را دریافت کنید. ویزای همراه کاری، ویزای کار پس از تحصیل، ویزای ICT و ویزای کارآفرینی استان‌ها از زیرمجموعه‌های این برنامه هستند.

ICT

برنامه انتقال درون شرکتی

کسب و کارهای بین‌المللی که دارای یک شرکت مادر، شعب، شرکت های فرعی یا وابسته در کانادا هستند، می توانند کارکنان کلیدی خود در خارج از کانادا را از طریق برنامه انتقال بین شرکتی، به کانادا بیاورند. برای مجوزهای کاری که از طریق این برنامه اخذ می شوند، نیازی به اخذ مجوز کار LMIA نیست.

PGWP

ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه به فارغ‌التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه می‌دهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می‌آورند این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا برای اقامت دائم از طریق Canadian Experience Class (CEC) یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

Caregiver

ویزای کار پرستاران خانگی

این برنامه به پرستاران و خانواده‌هایشان این امکان را می‌دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگر شخصی پیشنهاد کار به عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه کار به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، می‌تواند از طریق این برنامه آزمایشی، ویزای کار و سپس اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

OWP

اپن ورک پرمیت ایرانیان

اوپن ورک پرمیت ایرانیان حاضر در کانادا، مسیر جدیدی برای اخذ مجوز کار باز برای ایرانی‌هاست. اگر با هر نوع ویزای موقتی در خاک کانادا باشید، می‌توانید درصورت واجد شرایط بودن، ویزای خود را به اپن ورک پرمیت تبدیل کنید. این سیاست عمومی برای رفاه بیشتر ایرانی‌هایی است که با ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری در کانادا هستند و درحال حاضر تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ اعتبار دارد.

Job offer

جاب آفر کانادا

NOC

طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا

WP

ورک پرمیت کانادا

LMIA

تاییدیه استخدام وزارت کار کانادا

اکسپرس انتری؛ اقامت کاری دائم کانادا

برای کار در کانادا از روش مهاجرت نیروی کار ماهر، باید از طریق برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری اقدام کنید. در این روش شما مستقیما اقامت کاری دائم کانادا را دریافت خواهید کرد.

FSW

فدرال اسکیل ورکر

برنامه فدرال اسکیل ورکر مسیری برای مهاجرت نیروی کار ماهر به کانادا است. افراد در این برنامه باید حداقل یک سال سابقه کار حرفه‌ای داشته باشند و به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند. متقاضیان در این برنامه بر اساس فاکتورهایی مثل سطح زبان، تحصیلات، سابقه کاری و سن امتیاز دریافت می‌کنند. سپس افراد با بالاترین امتیاز، دعوت‌نامه اقامت دائم کانادا را دریافت خواهند کرد.

FST

نیروی کار فنی حرفه‌ای

برنامه فدرل اسکیل ترید مسیری برای مهاجرت نیروی کار فنی حرفه‌ای به کانادا و اخذ اقامت دائم است. افراد در این برنامه باید حداقل دو سال سابقه کار در مشاغل فنی واجد شرایط داشته باشند. همچنین داشتن جاب آفر یا گواهی احراز صلاحیت در این مشاغل الزامی است.

CEC

تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی مسیری برای اقامت دائم افرادی است که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند و به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط هستند. متقاضیان این برنامه باید قصد زندگی در استان‌های کانادا به جز استان کبک را داشته باشند.

PNP

برنامه‌های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا مسیری برای مهاجرت نیروی کاری است که سابقه کار و مهارت‌های شغلی مورد نیاز یکی از استان‌های کانادا را دارد. شرایط هر یک از برنامه‌های استانی با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال داشتن جاب آفر در بعضی از برنامه‌های استانی الزامی است.

QSWP

نیروی کار متخصص کبک

برنامه اسکیل ورکر کبک مسیری برای مهاجرت نیروی کار ماهر به استان کبک کانادا است. متقاضیان در این برنامه بر اساس فاکتورهایی مثل سطح زبان، تحصیلات، سابقه کاری و سن امتیاز دریافت می‌کنند. سپس افراد با بالاترین امتیاز، گواهی CSQ دریافت می‌کنند که می‌توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

AIP

برنامه مهاجرتی آتلانتیک

برنامه مهاجرتی آتلانتیک مسیری برای مهاجرت نیروی کار ماهر به یکی از استان‌های آتلانتیک کانادا (نوا اسکوشیا، نیو برانزویک، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور) است. متقاضیان باید شرایط مورد نیاز هر یک از برنامه‌های زیرمجموعه را داشته باشند. داشتن جاب آفر در این برنامه الزامی است.

Express Entry

اکسپرس انتری کانادا

Skilled Worker

اسکیل ورکر کانادا

CRS

سیستم امتیازدهی و رتبه‌بندی

CLB

راهنمای تبدیل مدرک زبان

مقایسه روش‌های مهاجرت کاری به کانادا

نام روش هزینه مدت زمان رسیدگی شرایط اصلی مزایا معایب
TFWP ۱۵۵ دلار (ورک پرمیت) متغیر (معمولا ۲ تا ۳ ماه) داشتن جاب آفر از کانادا مسیری برای کسب سابقه کار کانادایی نیاز به داشتن مجوز LMIA از سمت کارفرما
IMP ۱۵۵ دلار (ورک پرمیت) متغیر (معمولا ۲ تا ۳ ماه) شرایط هر یک از برنامه‌های زیر مجموعه متفاوت است بدون نیاز به داشتن مجوز LMIA
ICT ۱۵۵ دلار (ورک پرمیت) متغیر (معمولا ۲ تا ۳ ماه) داشتن حداقل یک سال سابقه کاری به عنوان مدیر ارشد، مدیر اجرایی یا نیروی متخصص بدون نیاز به داشتن مجوز LMIA و نمره زبان بالا محدود به کارکنان شرکت‌های بین‌المللی
PGWP ۱۵۵ دلار (ورک پرمیت متغیر (معمولا ۴ تا ۵ ماه) مدرک فارغ‌التحصیلی از موسسات آموزشی واجد شرایط کانادا کسب سابقه کار کانادایی بلافاصله پس از تحصیل در کانادا محدود به فارغ‌التحصیلان موسسات کانادایی
Caregiver ۵۷۷ دلار (ورک پرمیت) متغیر (میانگین ۳۰ ماه) داشتن جاب آفر در مشاغل پرستار خانگی (در صورت داشتن سابقه کاری کمتر از ۱ سال) و مدرک زبان در سطح CLB 6 بدون نیاز به داشتن مجوز LMIA مدت زمان طولانی رسیدگی به پرونده‌ها
FSW ۱,۳۶۵ دلار متغیر (۱۲ تا ۳۰ ماه) یک سال سابقه کار حرفه‌ای و مدرک زبان در سطح CLB 7 بدون نیاز به داشتن جاب آفر سیستم رقابتی بر اساس امتیاز
FST ۱,۳۶۵ دلار متغیر دو سال سابقه کاری در مشاغل فنی واجد شرایط و داشتن جاب آفر بدون نیاز به نمره زبان بالا محدود به برخی مشاغل فنی و نیاز به داشتن جاب آفر یا گواهی احراز صلاحیت
CEC ۱,۳۶۵ دلار متغیر (۴ تا ۶ ماه) سابقه کار کانادایی بدون نیاز به داشتن جاب آفر و مدت زمان رسیدگی کوتاه‌تر نیاز به داشتن حداقل یک سال سابقه کار در کانادا
PNP ۱,۳۶۵ دلار متغیر (۱۰ تا ۱۲ ماه از طریق اکسپرس انتری) شرایط هر استان متفاوت است برنامه‌های استانی متنوع با توجه به نیاز هر استان
QSWP ۱,۳۶۵ دلار متغیر (۱۸ تا ۲۰ ماه) سابقه کار حرفه‌ای و تسلط به زبان فرانسوی محدود به متقاضیانی که قصد زندگی در کبک را دارند.
AIP ۱,۳۶۵ دلار متغیر (میانگین ۳۰ ماه) داشتن جاب آفر از کارفرمایی در استان‌های آتلانتیک بدون نیاز به داشتن مجوز LMIA محدود به استان‌های آتلانتیک کانادا

شرایط دریافت ویزای کاری کانادا چیست؟

 • داشتن جاب آفر معتبر از کارفرمایی کانادایی (برای ویزاهای کاری باز Open Work Permit- نیاز به جاب آفر نیست)
 • دریافت تاییدیه LMIA از وزارت کار کانادا توسط کارفرما (برای جاب آفرهایی که نیاز به مجوز LMIA دارند)
 • عنوان شغلی جاب آفر در طبقه‌بندی ملی مشاغل NOC کانادا باید شامل ناک TEER 0 (یعنی سطح مدیریتی) یا ناک TEER 1 (سطح حرفه‌ای) و یا ناک TEER 2, 3 (سطح فنی) باشد.
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر
 • داشتن سوابق کاری تخصصی و مرتبط
 • داشتن توانایی مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی در کانادا
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی خوب
 • داشتن سلامت جسمانی
 • عدم داشتن سوء پیشینه

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار کانادا چیست؟

 • اسکن پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ ماه
 • نامه جاب آفر و قرارداد کاری کارفرما (برای ویزاهای کاری نیازمند به جاب آفر)
 • تاییدیه LMIA (برای جاب آفرهای نیازمند به تاییدیه LMIA)
 • داشتن CAQ (در صورت کار کردن در استان کبک)
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • آزمایشات پزشکی (در صورت لزوم)
 • ارائه مدارک مالی
 • ارائه سوابق کاری
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان (در صورتی که شرط لازم برای دریافت جاب آفر بوده است)
 • ارائه سند ازدواج (در صورت وجود)

تمام مدارک فارسی باید به انگلیسی یا فرانسه ترجمه شوند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا