آیا هنگام سمپاشی آفت کش باید از ماسک استفاده کرد؟

انواع ماسک مخصوص سمپاشی – انتخاب ماسک مناسب هنگام استفاده از آفت کش ها

استنشاق آفت کش های و انوع سموم می تواند به دستگاه تنفسی آسیب برسانند و ممکن است در چند لحظه وارد جریان خون شوند. پیامد های آن از تحریک جزئی بینی و گلو تا ناتوانی دائمی، آسیب عصبی یا مرگ متغیر است. ماسک مخصوص سمپاشی تخصصی ‌ترین تجهیزات حفاظت فردی (PPE) برای کار با آفت ‌کش‌ ها هستند. با این حال، همه ماسک‌ ها از جمله ماسک نیم صورت؛ برای همه آفت ‌کش ‌ها، استفاده‌ کنندگان یا موقعیت‌ های مختلف مناسب نیستند. فرمولاسیون های مختلف آفت کش ها و انواع سموم به انواع مختلفی از ماسک ها نیاز دارند.

تأییدیه ماسک ‌های تنفسی NIOSH

مؤسسه ملی ایمنی و سلامت شغلی (NIOSH) یک آژانس فدرال است که مسئول آزمایش و تأیید ماسک ‌های تنفسی مورد استفاده در ارتباط با آفت ‌کش ‌ها (و سایر حفاظت ‌های تنفسی غیر معدنی) است. فیلتر ماسک ها بر اساس مقاومت در برابر تخریب روغن و راندمان فیلتر طبقه بندی می شوند. سطوح طبقه بندی مقاومت در برابر تخریب روغن N (مقاوم در برابر روغن نیست)، R (مقاوم در برابر روغن)، و P (مقاوم در برابر روغن) است. راندمان فیلتر برای هر سطح طبقه بندی ممکن است 95، 99 یا 100 درصد باشد. لیست زیر لیستی است که چندین نوع ماسک تنفسی را تحت سیستم طبقه بندی NIOSH نشان می دهد:

 • ماسک های ذرات بدون نیرو (فیلتر های N، P و R)
 • فقط ماسک های ذرات برقی (فیلتر های سری 100)
 • ماسک های کارتریجی شیمیایی
 • ماسک های گاز با قوطی
 • ماسک های هوای عرضه شده
 • دستگاه تنفس مستقل

فرمولاسیون محصول، میزان سمی بودن و نوع کاربرد بر انتخاب نوع ماسک مورد نیاز تأثیر می گذارد. تولیدکنندگان از معیارهای تایید شده توسط EPA برای تعیین الزامات ماسک تنفسی PPE بر روی برچسب ها استفاده می کنند. توصیه ‌های برچسب آفت‌ کش ها معمولاً به کاربر دستور می‌دهد که هنگام کار و استفاده از آفت‌کش‌ های مبتنی بر روغن، یک فیلتر P100 همراه با ماسک کارتریج شیمیایی داشته باشد.

انواع ماسک مخصوص سمپاشی

  تولید کننده انواع ماسک های تنفسی عمومی و صنعتی، دو نمونه ماسک مخصوص سمپاشی ارائه نموده است:

1-ماسک مخصوص سمپاشی FFP3

این ماسک سمپاشی بالاترین سطح حفاظت یعنی فیلتر حداقل 98 درصد ذرات را دارند. آنها در برابر ذرات بسیار ریز مانند آزبست، الیاف سرامیکی، ویروس ها (آنفولانزای مرغی، آنفولانزای H1N1 و غیره) و باکتری ها دارد. این ماسک ها برای کلیه کارهایی که ذرات بسیار ریز تولید می کنند (حذف آزبست، زباله های پزشکی، دودهای متالورژی و غیره) مناسب می باشند. ویژگی های این ماسک عبارتند از:

 • ضخامت 7 لایه
 • یک لایه فیلتر ضخیم نانو الیاف (قابل رویت با چشم)
 • سوپاپ جوش داده شده و جدایی ناپذیر سیلیکونی
 • فنر بینی از جنس آلومینیوم و پلاستیک

کاربرد ماسک مخصوص سمپاشی ماسک های FFP3

 • سمپاشی و مواد شیمیایی
 • نجاری رنگ آمیزی چوب (رنگ حاوی مس یا کروم)
 • ساخت و ساز، معدن روی، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، جوشکاری قوس دستی بخار اکسید متالورژی
 • سیمان، شیشه و پتروشیمی
 • دفع زباله های پزشکی ویروسی، باکتریایی
 • اپیدمی ها حفاظت شخصی ویروس، باکتری

2-ماسک مخصوص سمپاشی کارتریج دار

برخی از آفت کش ها گاز هستند یا در دمای محیط (بخار) تبدیل به گاز می شوند. در این شرایط فیلتر ماسک هیچگونه محافظتی ندارد، اما کاتالیزور های موجود در کارتریج ها می توانند موثر باشند. کارتریج ها/کنسترها بر اساس نوع ماده شیمیایی که در برابر آن محافظت می کنند، کد رنگی دارند. هیچ کارتریج یا قوطی نمی تواند هر نوع گاز یا بخار را جذب کند، اما برخی از آنها برای محافظت در برابر دو یا چند نمونه (نه به طور همزمان) طراحی شده اند.

ویژگی های ماسک دو فیلتره کارتریج دار

 • موثر در برابر گرد و غبار و بخار های حاوی موادی مانند: میکروارگانیسم ها، سنگ مرمر، گچ، اکسید تیتانیوم، سنگ صابون، پشم سنگ، چوب، مواد شوینده، الیاف نساجی، ادویه جات ترشی جات، نمک، خوراک حیوانات و غیره
 • موثر برای غلظت کم بخار ها/بوها
 • محافظت از گرد و غبار سمی مانند منگنز، سرب و کروم
 • دارای فیلترهای پلیسه دار و قابل تعویض P3 دارای حداقل راندمان 99.95٪ در 0.3 میکرون و مقاومت تنفسی 3 mbar با سرعت جریان 47.5 لیتر در دقیقه برای هر فیلتر

    برای خرید ماسک مخصوص سمپاشی کارتریج دار می توانید به صفحه فروش ماسک تنفسی نیم صورت دو فیلتره ELIPS مراجعه فرمایید.

کاربرد ماسک سمپاشی کارتریج دار

 • معدن، کارخانه های فولاد، ریخته گری
 • مکانیکی، دارویی، سیمانی
 • شیشه، سرامیک، مواد شیمیایی
 • مدیریت پسماند، ساخت و ساز
 • فلزات سنگین (سرب، نیکل، کروم)، صنعت ریلی

در هنگام سم پاشی مزارع، باغات و باغچه ها حتماٌ از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده نمایید.

در هنگام سم پاشی مزارع، باغات و باغچه ها حتماٌ از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده نمایید. معاون دارو و غذا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام این مطلب گفت : در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی حتماً در نور کافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده سپس مصرف نمائید. استفاده از مواد شیمیایی د ر تاریکی می توانند خطرناک باشد.

 دکتر قباد محمدی در گفتگو با خبرنگار وب دا کرمانشاه گفت : در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد و همچنین از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فرآورده های سفید کننده جداً خودداری کنید چراکه بخارات و گازهای ناشی از این اختلال بسیار سمی و خفه کننده می باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد که پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم بر و لوله بازکن در محیط های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان در یک مکانها توقف نکنید چرا که گازهای تولید شده در این محیط بدون تهویه مناسب حفظ کننده و سمی می باشد.

  وی گفت : ضمن استفاده از مواد شیمیایی حتماً از وسایل محافظت کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذ ناپذیر- لباس آستین بلند- شلوار بلند و جوراب استفاده نمائید.

   دکتر محمدی گفت : برچسب روی ظروف سموم دفع آفات و بروشور آن را ابتدا کاملاً مطالعه کنید و سپس جهت استفاده دقیقاً مطابق دستور عمل نمائید و هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه مواد خوراکی و آشامیدنی( مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید.

  وی خطاب به باغداران و کشاورزان گفت : در هنگام سم پاشی مزارع، باغات و باغچه ها حتماٌ از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده نمایید و در صورت تماس سموم دفع آفات با پوست، ناحیه آلوده را با مقادیر فراوان آب و صابون شستشو دهید. دکتر محمدی خاطرنشان کرد که مردم هر گونه مصرف خوراکی با سموم دفع آفات را جدی بگیرند و بیمار را برای درمان در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنند.

نتیجه گیری

هنگام کار با انواع سموم و آفت کش ها، باید تمام الزامات تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) ذکر شده روی برچسب که در منبع نیز آمده است را رعایت کنید. ماسک‌های تنفسی، نوعی PPE، وسایل ایمنی هستند که از فرد در برابر تنفس در هوای آلوده به مواد خطرناک محافظت می‌کنند. در انتخاب ماسک سمپاشی، مطمئن شوید ماسک انتخابی دارای گواهی NIOSH، موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی باشد. استفاده از ماسک های معمولی در هنگام سمپاشی مناسب نیست زیرا محافظتی ندارد. بنابراین در انتخاب ماسک مناسب دقت فرمایید.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا