کسب و کار محلیمجله اجتماعی

جنس حلقه نامزدی باید چه باشد؟

حلقه نامزدی باید از چه جنسی باشد؟

حلقه های نامزدی و یا عروسی معمولا از انواع فلزات گرانبها تهیه شده‌اند. اما کدام یک از این فلزات را انتخاب کنیم؟ حلقه نامزدی باید از چه جنسی باشد؟ با  در این مقاله همراه باشید

برای انتخاب حلقه ازدواج تیفانی ابتدا باید به جنس هر یک از این فلزات آشنا شوید و براساس نیاز خود به انتخاب مورد مناسب بپردازید،  قبل از آن اگر برای ابهامی داشتید این مقاله را مطالعه کنید.

۱- حلقه نامزدی – پلاتین

حلقه‌هایی که از پلاتین تهیه شده اند، ۹۵ درصد از پلاتین و ۵ درصد باقی مانده از آلیاژهای دیگر ساخته شده اند.

قیمت این فلز: نسبتان گرانقیمت و کمیاب

پلاتین یکی از مقاوم ترین فلزات گرانبهاست. همچنین پلاتین ضد حساسیت نیز است.

۲- حلقه نامزدی – طلای ۱۸ عیار

حلقه هایی که از طلای ۱۸ عیار تهیه شده‌اند، ۷۵ درصد از طلا و ۲۵ درصد از سایر آلیاژها ساخته شده‌اند.

قیمت این فلز: از پلاتین ارزان تر ولی همچنان یک فلز گرانبهاست.

طلای ۱۸ عیار دارای مقاومت در برابر خراشیدگی و زنگ زدگی است.

۳- حلقه نامزدی – طلای ۱۴ عیار

حلقه هایی که از طلای ۱۴ عیار تهیه شده اند، ۵۸ درصد از طلا و باقی مانده آن از سایر آلیاژ ها ساخته شده‌اند.

قیمت این فلز: از طلای ۱۸ عیار کمتر است.

طلای ۱۴ عیار از نظر قیمت مناسب تر بوده و همچنین به راحتی پولیش می‌شود.

۴- حلقه نامزدی – پالادیوم

حلقه هایی که از پالادیوم ساخته شده اند، ۹۵ درصد از  پالادیوم و ۵ درصد از سایر آلیاژها ساخته شده‌‎اند.

قیمت این فلز: از پلاتین ارزان قیمت تر است.

در برابر خراشیدگی مقاوم است، رنگ آن سفید است و از پلاتین سبک تر می باشد.

کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دیکی از نمادهای قدرتمند در زندگی زوجین حلقه ازدواج می باشد زمانیکه دونفر به یکدیگر عشق می ورزند و تصمیم برای شروع زندگی مشترک می گیرند از حلقه نامزدی بعنوان یک نماد قدرتمند برای نشان دادن اتحاد و تعهد به یکدیگر استفاده می کنند. بسیاری از زوج ها بدنبال حلقه ای با اندازه و طراحی مناسب هستند که متناسب با سلیقه هردو طرف باشد از این رو انتخاب انگشتر نامزدی با طراحی زیبا و باکیفیت می تواند یکی از مراحل مهم قبل از عقد باشد.

صفر تا 100 راهنمای انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج شیک و زیبا

انتخاب حلقه نامزدی یکی از چالش های اولیه زوج های جوان است که در ابتدای مسیر زندگی مشترک به آن میرسند. حلقه نامزدی، انگشتر نشون، حلقه تعهد یا هر اسم دیگری که به آن بدهید همه حکایت از شروع یک داستان شیرین در آینده نزدیک دارد. حلقه نامزدی از طرف داماد برای عروس آینده خود خریداری می شود و نشون از پیوند اولیه آن ها است.

به گفته کارشناسان مردم شناسی، مصریان باستان معتقد بودند که دایره نشان دهنده ابدیت است. زوج های متاهل حلقه هایی از نی‌های بافته داشتند که در انگشت حلقه سمت چپ می‌پوشیدند، زیرا فرض بر این بود که این انگشت دارای رگی است که به قلب متصل است. هزاران سال بعد، در دهه 1940، یک کمپین تبلیغاتی با شعار “الماس جاویدان است” (A diamond is forever) راه اندازی شد و حلقه نامزدی الماس به نماد نهایی عشق، عاشقانه و تعهد تبدیل شد. امروزه، نامزدی بدون اینکه حلقه الماس به خوبی روی دست عروس خانم بدرخشد، ناقص است.

مسیر انتخاب انگشتر نامزدی را اینگونه شروع کنید:

    آیا دختر مورد علاقه من از طلای زرد خوشش می آید یا طلای سفید یا پلاتین؟

    رنگ پوست او به چه نوع فلزی بیشتر می آید؟

    شکل انگشتان او به چه صورت است؟ کشیده یا باریک یا پهن؟

    چه میزان پول می توانید برای خرید حلقه نامزدی هزینه کنید؟

سوالاتی که به ذهن زوج جوان برای خرید انگشتر برای نامزدی میرسد معمولا یکی از موارد زیر است:

    حلقه نامزدی با انگشتر ازدواج یا حلقه ازدواج متفاوت است؟

    حلقه نامزدی را در کدام دست می اندازند؟

    جنس حلقه نامزدی چه باید باشد و چه زمانی باید آن را بخریم؟ انگشتر نقره بهتر است یا طلا؟

    در خرید آنلاین انگشتر طلای نامزدی بهتر است به چه نکاتی توجه کنیم؟

حلقه نامزدی و انگشتر نشون چه فرقی با حلقه ازدواج داره؟

اولین سوالی که معمولا به ذهن همه میرسه اینه که چه فرقی بین حلقه ازدواج و انگشتر نامزدی وجود داره؟ آیا اینا یکی هستن یا اینکه دو نوع متفاوت از انگشتر هستند؟ اولین تفاوت این دو این است که فقط عروس انگشتر نمی پوشد و هم عروس و هم داماد انگشتر ازدواج به دست می اندازند. تفاوت دوم این است که ممکن است انگشتر ازدواج ست باشد یا نباشد. تفاوت دیگر این است که معمولا انگشتر یا حلقه ازدواج با حضور عروس و داماد خریداری می شود و مثل انگشتر نامزدی یک خانواده خرید نمی کند.

انگشتر نامزدی هم برای این است که عروس و داماد در دوره ای کوتاه با رفتار و شخصیت های یکدیگر آشنا شوند و قبل از ازدواج تهیه می شود. در واقع انگشتر نامزدی از نظر زمانی چیزی بین حلقه ازدواج و انگشتر نشون است. تفاوت دیگر این است که انگشتر نامزدی در دست چپ قرار میگیرد و روز عقد بین عروس و داماد، هدیه داده میشود.

نکته جالب: اولین انگشتر نامزدی جهان متعلق به چه کسانی بود و از چه جنسی بوده است؟

طبق یک روایت تاریخی اولین حلقه نامزدی با الماس توسط آرشیدوک یکی از اشراف زاده های اتریشی در سال 1477 بوده است. او که عاشق ماری شده بود، سفارش ساخت یک انگشتر با الماس به شکل M انگلیسی داد.

حلقه نامزدی چیه و چطور باید بهترین حلقه نامزدی رو انتخاب کنیم؟

حلقه نامزدی در واقع نشانه ای است برای عقد اولیه که در فرهنگ ایرانی رایج است و در فرهنگ های غربی معمولا با مفاهیمی مثل حلقه تعهد(Engagement Ring) شناخته می شود. در بیشتر فرهنگ این حلقه وجود دارد و به مفهوم تعهد یک دختر به مردی است که آن حلقه را به او هدیه داده است. در واقع مردی که از دختری خوشش بیاید حلقه ای به مفهوم عشق و علاقه خود برای او می خرد که حلقه تعهد هم نامیده می شود.

در ایران معمولا خانواده ها پس از محرمیت اولیه، اقدام به هدیه دادن حلقه نامزدی به عروس می کنند و تا زمان ازدواج و حلقه ازدواج در دست دختر باقی می ماند. این انگشتر معمولا در دست راست( مثل انگشتر نشون یا نشان) انداخته میشود اما تفاوت هایی بین حلقه نشون و انگشتر نامزدی وجود دارد.( برای مطالعه بیشتر در مورد انگشتر نشون، مقاله “انگشتر نشون نامزدی در کدوم دست است” را مطالعه کنید. البته برخی خانواده های ایرانی تفاوتی بین حلقه نشون و نامزدی نمی بینند و برای هر دو مورد از یک انگشتر استفاده می کنند. انتخاب حلقه نامزدی مانند انگشتر نشون بر عهده خانواده داماد است و می تواند از بین موارد مختلف که به آن اشاره می کنیم، انتخاب مناسبی داشته باشد.

چه مواردی را برای انتخاب حلقه ازدواج باید در نظر بگیریم؟

در این بخش ۴ مورد از مواردی که باید برای انتخاب حلقه ازدواج در نظر بگیرید را برای شما بررسی می کنیم.

نکته اول اینکه با توجه به رنگ پوستتان، حلقه را انتخاب کنید، به طور مثال اگر رنگ پوست شما سفید و روشن است بهتر است، طلای سفید را انتخاب کنید ولی اگر رنگ پوستتان تیره می باشد، طلای زرد، جلوه بیشتری روی پوست شما خواهد داشت.

مورد دومی که برای خرید حلقه ازدواج باید در نظر بگیرید، در خصوص رکاب حلقه می باشد. علاوه سایز حلقه که باید درست انتخاب شود، پهنای رکاب نیز باید با توجه به بند انگشت شما انتخاب شود. یعنی نباید حلقه ای انتخاب کنید که رکاب آن بخش زیادی از بند انگشت شما را پوشش دهد.

مورد سوم مربوط به نگین حلقه ازدواج می باشد. به نگین ها دقت کنید که حتما در یک قاب محکم شده باشند، چون نگین هایی که با چسب زده می شوند، ممکن است بعد از مدتی از حلقه جدا شود.

نکته آخر که باید در نظر بگیرید در مورد جنس حلقه است. این مورد با توجه به سلقیه و بودجه شما باید انتخاب شود. به طور کلی از بین ۳ جنس طلای زرد، طلای سفید و پلاتین (یا پلاتینیوم) می توانید حلقه خود را انتخاب کنید.

جنس حلقه نامزدی چه باید باشد؟

انتخاب حلقه نامزدی با داماد و خانواده او است و باید مطابق میل عروس خانم باشد، اما در کنار سلیقه عروس خانم، باید میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید را مشخص کنید. معمولا انگشتر نامزدی از جنس طلا، طلای سفید، پلاتین و حتی نقره است. در انتخاب حلقه نامزدی به رنگ پوست عروس خانم، سلیقه های گذشته او(توجه کنید که جواهراتی که دارد بیشتر به چه سبکی است، نگین دار یا بی نگین، مینیمال یا پر نگین و …)، اندازه انگشتان دست او(کشیدگی انگشت ها یا درشت بودن آن) و نگین های روی انگشتر توجه کنید.

حلقه نامزدی از جنس طلای زرد

اولین انتخاب بیشتر بانوان، طلای زرد است؛ پس اگر میخواهید انگشتر نامزدی که برای عروس خانم میخرید او را تحت تاثیر بگذارد، حلقه نامزدی از جنس طلای زرد می تواند گزینه مناسبی باشد. عیار طلای بکار رفته در بیشتر طلا و جواهرات در ایران، عیار طلای ۱۸ است و برای انگشتر نامزدی هم می تواند گزینه مناسب شما باشد. معمولا تصور عموم این است که هر چه عیار طلا بیشتر باشد مفهوم بهتری دارد، اما توجه کنید که عیار طلای ۱۸ عیاری استاندارد است و در برابر شکستگی و خم شدن مقاوم تر از طلای ۲۲ عیار است.

حلقه نامزدی از جنس طلای سفید

طلای سفید یک آلیاژ خالص از طلا است، که با یک فلز سفید رنگ گران قیمت دیگر  مثل پالادیوم یا نقره ترکیب شده است. بالاترین درجه طلای سفید ۱۷ عیار است که از طلا و پالادیوم ساخته شده است و گاهی به آن پلاتین هم اضافه می‌شود. در نهایت این حلقه‌ها با یک لایه فلز رودیم پوشانده می‌شوند تا درخشندگی و جلای خود را در طول زمان از دست ندهند و در برابر خوردگی هم مقاوم تر شود. طلای سفید برای انگشتر نامزدی مناسب  برای افراد ساده‌پسند و شیک و همچنین مینیمال پسندان است.

حلقه نامزدی از جنس پلاتین یا پلاتینیوم

پلاتین فلزی گران بها است و گران تر از طلا است. انگشتر نامزدی که از جنس پلاتین باشد معمولا سنگین تر از همان انگشتر از جنس طلا است، پس قیمت بیشتری خواهد داشت. فلز پلاتین مقاومت بیشتر از طلا دارد و حتی درخشندگی بیشتر نیز دارد و یکی از گزینه های مناسب برای انگشتر نامزدی است که این روزها نیز بین بیشتر زوج ها مد شده است.

شاید برای شما هم سوال باشد …

انگشتر نشون در کدام انگشت ؟

شاید برای شما سوال باشد که انگشتر نشان را در کدام انگشت باید کرد ؟ در واقع شما نامزد هستید و می بایست در دست چپ و انگشتر حلقه دست کنید.

نفاوت حلقه نامزدی و ازدواج ؟

اصولا حلقه نامزدی حلقه سبک تر صرفا جهت به اصلاح نشان و اعلام نامزدی است و نسبت به حلقه ازدواج یا حلقه عروسی سبک تر است.

مرکز خرید حلقه ازدواج در تهران کجاست ؟

زوج های جوان عموما برای خرید حلقه ازدواج به بازار مراجعه میکنند. طلا فروشی های زیادی در این منطقه وجود دارد ضمن اینکه میتوانید طلای خام خریداری کرده و سنگ و جواهر آن را نیز جداگانه سفارش دهید. یکی دیگر از مراکز خرید حلقه خیابان کریم خان تهران است که مدل های لاکچری و زیبایی هم دارد.

قیمت انگشتر عروس برلیان چقدر است ؟

این سوال بسیار کلی است ولی هر مقدار جواهر و برلیان درشت تر باشد گران تر است و از طرفی قیمت حلقه ازدواج بستگی به مقدار جواهر کار شده در انگشتر دارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا