کسب و کار محلیمجله عمومی

چطور یک هواکش خانگی خوب بخریم؟

یکی از موارد مهمی که در زمان ساخت و طراحی منازل مسکونی باید مورد توجه قرار بگیرد، تهویه محیط است. به منظور تأمین تهویه مطبوع در منازل از ابزار و وسایل مختلفی استفاده می‌شود که در این میان هواکش خانگی یکی از بهترین راه‌های برقراری تهویه مناسب در قسمت‌های مختلف ساختمان بوده و می‌تواند به منظور جلوگیری از تجمع بخار، رطوبت و بوی نامطبوع مورد استفاده قرار گیرد. هواکش خانگی ابزار مناسبی به حساب می‌آید که می‌توان از آن به منظور خارج کردن بوی نامطبوع از محیط‌اهای مختلف مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد. هواکش‌های خانگی هوا را در داخل محیط به گردش درآورده و تهویه مناسب به منظور تأمین هوای مناسب را فراهم می‌کنند.

هواکش خانگی چیست؟

هواکش خانگی نوعی از فن به حساب می‌آید که می‌توان از آن به منظور ایجاد هوای تازه و مطبوع در محیط‌های مختلف و همچنین تهویه هوای محیط استفاده کرد. هواکش‌ها خاصیت خنک‌کنندگی ندارند اما می‌توانند هوا را جابجا کنند. هواکش‌های خانگی به شکلی طراحی شده‌اند که امکان استفاده از آن‌ها در محیط‌های اداری و خانگی به منظور تهویه هوا وجود دارد.

از این نوع هواکش‌ها می‌توان در محیط‌هایی مانند سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و غیره استفاده کرد. در ساخت هواکش‌های خانگی معمولا از پلاستیک به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. آشنایی و شناخت کارکرد انواع هواکش خانگی به ما درانتخاب مناسب کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده ازهواکش خانگی در محیط‌هایی مانند سرویس بهداشتی و حمام که یک محیط مرطوب به حساب می‌آیند، جلوگیری از رشد کپک در محیط با فراهم کردن تهویه هوا است.

هواکش‌های خانگی می‌توانند با عملکرد خود از تجمع بخار آب و رطوبت در محیط جلوگیری کرده و از وارد شدن آسیب به رنگ یا کاغذ دیواری موجود در محیط جلوگیری کنند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد هواکش‌های خانگی جابجایی هوای نامطبوع در محیط‌های مختلف است و می‌تواند از ماندگاری بوی بد در محیط نیز جلوگیری کند.

انواع هواکش خانگی

هواکش‌های خانگی در مد‌ل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود که هر کدام دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد بوده و می‌توانند در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. از مهم‌ترین انواع هواکش‌های خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هواکش خانگی پروانه‌ای

هواکش‌های خانگی پروانه‌ای ساده‌ترین نوع هواکش‌ محسوب می‌شود که ساختار ساده‌ای داشته و دارای 3 تا 6 پره هستند. در ساخت و تولید هواکش‌های خانگی پروانه‌ای معمولا از فلز یا پلاستیک استفاده می‌شود. در تولید و ساخت این نوع از هواکش‌ها ابتدا پره‌ها درون یک قاب خارجی قرار گرفته و در نهایت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به یک الکتروموتور متصل می‌شوند.

هواکش خانگی لوله محوری

هواکش‌های خانگی لوله محوری به نوعی طراحی و ساخته می‌شوند که قاب خارجی ندارند. در این نوع از هواکش‌های یک لوله استوانه‌ای شکل به جای قاب خارجی قرار گرفته و پروانه‌ها و الکتروموتور نیز در داخل این استوانه قرار می‌گیرد. شکل و نوع طراحی این هواکش‌ها به شکلی است که باعث می‌شود قدرت مکش بیشتری نسبت به مدل پروانه‌ای داشته باشند که باعث می‌شود از قیمت بالاتری برخوردار باشند.

هواکش خانگی پره محوری

هواکش خانگی پره محوری شباهت زیادی از نظر ساختاری به هواکش‌های لوله محوری دارد؛ تفاوت این دو نوع هواکش در این است که در نوع پره محوری قبل از پره‌های هواکش یک سری پره راهنما وجود دارد که باعث می‌شود تعداد پره‌ها در این نوع نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر باشد.

نکات مهم در انتخاب و خرید هواکش خانگی

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید هواکش خانگی در مواجهه با مدل‌های مختلف آن باید مورد توجه قرار بگیرد شامل موارد زیر می‌شود:

  • جنس هواکش: در ساخت انواع هواکش‌های خانگی معمولا از دو ماده اولیه پلاستیک و فلز استفاده می‌شود. هواکش‌های فلزی نسبت به هواکش‌های پلاستیکی از قدرت مکش بالاتری برخوردار هستند که به همین دلیل برای تهویه هوای محیط‌های بزرگ‌تر گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. قیمت بالاتر و تولید صدای بیشتر از دیگر خصوصیات این هواکش‌ها محسوب می‌شود. هواکش‌های پلاستیکی از قیمت مناسب‌تری برخوردار بوده و به منظور استفاده در فضاهای کوچک گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شوند.
  • قدرت مکش: یکی دیگر از فاکتورهایی که در زمان خرید هواکش خانگی باید مورد توجه قرار بگیرد، قدرت مکش هواکش است. هر چه CFM یا ظرفیت هوادهی یک هواکش بیشتر باشد، به این معنی است که از قدرت بیشتری در مکش هوا برخوردار است.
  • حجم هوای خروجی: یکی از پارامترهای مهم در خرید هواکش خانگی است که با واحد متر مکعب نمایش داده می‌شود. در زمان خرید هواکش خانگی باید به این نکته توجه کرد که حجم هوای خروجی باید با محیطی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، متناسب باشد. در صورتی که هواکش از نظر حجم هوای خروجی با محیط مورد استفاده تناسب نداشته باشد، باید برای مدت زمان طولانی روشن مانده و کار کند که این موضوع طول عمر هواکش را کاهش داده و احتمال وارد شدن آسیب به آن را افزایش می‌دهد.
  • صدای تولیدی: یکی از نکاتی که در زمان خرید هواکش خانگی باید مورد توجه قرار بگیرد، میزان صدای تولیدی توسط هواکش است که با واحد Sone بیان می‌شود. برخی از مد‌ل‌های هواکش در زمان کار کردن میزان صدای زیادی تولید می‌کنند که می‌تواند آرامش محیط را برهم برند. به همین دلیل یکی از نکات مورد توجه در زمان خرید انواع هواکش خانگی،‌ میزان صدای تولیدی توسط آن بر حسب Sone است؛ هر چه این عدد کوچک‌تر باشد نشان دهنده این است که هواکش صدای کمتری در زمان کار کردن تولید می‌کند.
  • اندازه هواکش: یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در زمان خرید هواکش خانگی باید با ابعاد و متراژ محیط مورد استفاده در تناسب باشد، اندازه و ابعاد هواکش است. در واقع با توجه به ابعاد محیط مورد نظر باید هواکشی را خریداری کرد که نه بیش از حد کوچک باشد که از عهده تهویه محیط برنیاید و نه باید به حدی بزرگ باشد که برای کار کردن به انرژی بیشتری نیاز داشته باشد.

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین موارد در محیط‌های مسکونی تهویه برخی از قسمت‌ها مانند سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و غیره است. این محیط‌ها به دلیل شرایطی که دارند مستعد رشد انواع کپک و عوامل بیماری‌زا هستند که به همین دلیل تهویه و تعویض هوای آن‌ها به صورت منظم از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارهایی که برای تأمین تهویه در این محیط‌ها می‌توان مورد استفاده قرار داد، هواکش خانگی است. هواکش خانگی در واقع یک نوع فن محسوب می‌شود که قابلیت خنک کنندگی ندارد اما می‌تواند با جابجایی هوای محیط، تهویه آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا