کسب و کار محلیمجله علمی و پزشکی

چه زمانی برای عمل بینی مناسب است؟

فصل مناسب برای عمل بینی

به نقل از بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران زمانبندی دقیق عمل بینی برای هر فرد متفاوت از دیگری است. با این حال، بیشتر جراحی های بینی در پاییز و اوایل بهار انجام می شوند. عمل بینی در هوای سرد و گرم را در زیر مقایسه می کنیم:

عمل بینی در پاییز و زمستان

عمل زیبایی بینی را می توان درپاییز و زمستان انجام داد. فرقی نمی کند اولین جراحی باشد یا جراحی ثانویه، هوای سرد پاییز و زمستان عواقب منفی بعد از عمل را به دنبال نخواهد داشت. بینی بیمار در هوای سرد هم سالم خواهد ماند. بنابراین، هوای سرد موفقیت عمل بینی را به خطر نمی اندازد. عمل زیبایی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که نتیجه ی آن با شرایط آب و هوایی و دما ارتباطی ندارد.

عمل زیبایی بینی در بهار و تابستان

دمای اولین روزهای بهار هنوز خنک است و عمل بینی Cosmetic procedures را می توان در این روزها نیز انجام داد. البته همانطور که در بالا گفته شد، دمای هوا تاثیری بر نتیجه ی عمل بینی ندارد و تابستان هم فصل خوبی برای انجام عمل بینی است. دمای بالای تابستان مشکلی برای بینی تازه عمل شده ی شما ایجاد نخواهد کرد. اما در هوای سرد، ورم بینی زودتر می خوابد. تا چند هفته بعد از عمل نباید بینی را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

ایران کشور مناسب برای عمل بینی

ایران یک کشور چهار فصل است؛ یعنی مناطق مختلف آن در یک برهه ی مشخص از سال، آب و هوایی متفاوت از یکدیگر دارند. به همین دلیل، ایران برای انجام جراحی بینی بسیار مناسب است. بیشتر شهرهای بزرگ ایران که مراکز انجام جراحی بینی هستند، در طول سال آب و هوایی معتدل دارند. این شهرها در زمستان ها خیلی سرد و در تابستان ها خیلی گرم نیستند. درمورد فصل مناسب برای انجام عمل بینی صحبت کردیم. اما حالا باید دید که چه سنی برای عمل بینی مناسب است.

سن مناسب برای عمل بینی

سن مناسب برای انجام عمل بینی برای هر شخص متفاوت است و بیمار باید اطلاعات کافی درباره روند جراحی بینی، خطرات و عوارض آن داشته باشد. بسیاری از بیماران دوست دارند بدانند بهترین زمان برای عمل بینی چه سنی است؟ در واقع جراحی بینی عملی کم خطر است و افراد میانسالی که از سلامت کامل برخوردارند نیز می توانند این عمل را انجام دهند. محدودیت سنی برای نوجوانان و جوانان هم تا زمانی است که رشد بینی متوقف شود و فرد پس از آن می تواند جراحی بینی را انجام دهد. رشد بینی معمولا برای دختران تا پایان 16 سالگی (آغاز 17 سالگی) و برای پسران تا پایان 17 سالگی(آغاز 18 سالگی) ادامه دارد.

عمل بینی در سنین بالا می تواند به یک چالش تبدیل شود. پوست صورت با افزایش سن شروع به افتادن می کند. به همین دلیل پس از اتمام جراحی، کشیدن و صاف کردن پوست بسیار دشوار می باشد. به طور کلی؛ اهمیت فراوانی در جراحی بینی دارد و رینوپلاستی برای افراد بالای 55 سال چالش برانگیز خواهد بود.

اندازه بینی بیشتر دختران 16 ساله و پسران 17 ساله تقریبا برابر افراد بزرگسال است و اکثر آنان به بلوغ فیزیکی برای انجام جراحی بینی رسیده اند. اما بلوغ روانی نیز نقش بسیار مهمی در جراحی بینی ایفا می کند. با وجودی که تمام نوجوانان و جوانان برای رسیدن به ظاهری بهتر قصد انجام جراحی بینی را دارند، اما باید بدانند که این تغییر آنها را محبوب تر نخواهد کرد. بنابراین، از مراحل محسوب می شود.

برای تعیین زمان مناسب عمل بینی چه مواردی را در نظر بگیریم؟

به غیر از سن که امری غیرارادی است، هماهنگ کردن باقی موارد برای تعیین زمان مناسب عمل بینی در اختیار شما و جراحتان است. قبل از مراجعه به پزشک جراح، کارهای زیر را انجام دهید.

دوران نقاهت را در نظر داشته باشید

معمولا مدت زمان مناسب برای عمل بینی بین یک الی سه ساعت است و در تمام این مدت، بیمار بیهوش است. بعد از این بیهوشی تقریبا طولانی، کسی باید همراه بیمار بوده و او را به خانه ببرد. دوران نقاهت بعد از عمل بینی در افراد مختلف و بسته به روش جراحی متفاوت است اما کبودی و ورم بعد از عمل بینی در همه ی بیماران بعد از 5 الی 10 روز از بین می رود. پس باید زمانی را برای انجام جراحی انتخاب کنید که یکی از اعضای خانواده یا دوستان حاضر به همراهی شما باشد و همچنین، تا 10 روز بعد از جراحی مراسم یا جلسه ی مهمی در پیش رو نباشد.

تقویم را چک کنید

دو تا سه ماه متوالی از سال را به عنوان دوران بحرانی نقاهت خود در نظر بگیرید. شما در این دوران نباید فعالیت های سنگین انجام دهید و در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشید. اگر زمان جشن ها و عروسی ها از قبل مشخص شده, سعی کنید که این سه ماه با آن ها تداخل نداشته باشد و در عکس ها عالی به نظر برسید.

به دقت برنامه ریزی کنید

اگر برای یک رویداد خاص، مثل مراسم ازدواج قصد عمل کردن بینی خود را دارید، چند ماه قبل از آن دست به کار شوید تا بینی فرصت کافی برای بهبودی داشته باشد. زمان پیک شغلی خود را فراموش نکنید. هر شخصی می داند که چه مواقعی از سال اوج شلوغی حرفه ایش است. یادتان نرود که گرفتن مرخصی یا تعطیل کردن کار به مدت یک الی دو هفته در این مواقع، امری دشوار و حتی در مواردی ناممکن است.

از تصمیم خود برای عمل بینی مطمئن شوید

تصمیم به انجام جراحی زیبایی یک تصمیم جدی است و نباید بر اساس هوی و هوس لحظه ای و تنها برای افزایش محبوبیت انجام شود. شما باید از اینکه می خواهید تغییرات عمری در چهره ی خود ایجاد کنید، مطمئن شوید. تصمیم شما باید به قدری جدی باشد که اگر بعد از جراحی به آینه نگاه کردید، لبخند رضایت همیشگی بر لب داشته باشید.

رینوپلاستی چیست؟

هدف از جراحی بینی، ایجاد ظاهری طبیعی و زیبا برای بینی است که با سایر اجزای صورت هماهنگ بوده و عملکردی طبیعی داشته باشد. فرم‌دهی بینی معمولاً از طریق شکاف‌هایی که در داخل بینی ایجاد می‌شود (جراحی بسته بینی) و یا شکافی که در زیر بینی ایجاد می‌شود و به طور ماهرانه در آن قسمت مخفی می‌شود، انجام می‌گردد. اندازه بینی به طور معمول کوچک‌تر می‌شود و در برخی موارد ممکن است بزرگ‌تر نیز شود.

در این عمل ساختار حمایت کننده بینی با تغییر فرم، برداشتن یا اضافه کردن استخوان یا غضروف بینی تقویت و تعدیل می‌گردد. در برخی موارد ممکن است وجود یک نقص درونی در بینی مانند نابهنجاری در تیغه بینی (غضروف میانی در بینی) و یا مشکل در دیواره داخلی بینی، باعث اختلال در تنفس گردد. بهبود عبور هوا از بینی می‌تواند هم‌زمان با اصلاح ظاهر بیرونی بینی انجام گردد. تمامی عمل‌های جراحی بینی توسط بی‌هوشی عمومی صورت می‌پذیرد.

جراحی بینی برای گروه‌های سنی مختلف

عمل جراحی بینی برای نوجوانان

بسیاری از نوجوانان به دلیل فرم بینی خود مورد آزار و اذیت همسالان خود قرار می‌گیرند و جهت رفع آن خواستار انجام جراحی بینی هستند. هنگامی که متخصص یک نوجوان را به عنوان کاندید انجام عمل جراحی بینی بررسی می‌کند موارد احتیاطی بیشتری را رعایت می‌کند. نوجوانی که برای عمل جراحی بینی مورد بررسی قرار می‌گیرد بایستی بیشتر مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته باشد زیرا تغییرات نابهنگام در بینی‌هایی که بسیار جوان است می‌تواند باعث ایجاد تبعات بسیار بدی گردد. همچنین آن‌ها باید انگیزه بسیار قوی جهت عمل جراحی بینی داشته باشند.

جراح زیبایی به پاسخ‌هایی که بیمار نوجوان به سؤالات وی می‌دهد بسیار دقت می‌کند. نگرش وی در مورد عمل جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهد و ساختار صورت بیمار و تناسب آن را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

عمل جراحی بینی در دوره بلوغ

افراد در دوران بلوغ بدن خود را بهتر می‌شناسند و می‌توانند شروع به دوست داشتن آن نمایند. بسیاری از آن‌ها به دنبال انجام جراحی بینی جهت بهبود ظاهر خود هستند. آن‌ها تصور می‌کنند بیشتر افراد به بینی آن‌ها توجه کرده و تعجب می‌کنند چگونه آن را تحمل می‌کنند. با گذشت زمان افراد از این مرحله گذر کرده و اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورند؛ اما برخی از افراد بدون صبر برای گذشت این زمان تحول، خواهان انجام این عمل هستند.

محدوده سنی برای انجام عمل بینی

با وجودی که هنوز در مورد حدود سن عمل بینی اظهار نظر قطعی انجام نشده است، اما پزشکان رعایت برخی محدودیت‌های سنی را در انجام عمل جراحی بینی لازم می‌دانند. جهت آماده شدن بیمار برای این عمل جراحی، ابتدا باید او را در جریان این محدودیت‌ها و زمان مناسب انجام این عمل قرار داد.

در صورت انجام عمل جراحی قبل از اتمام مراحل رشد، تغییرات فرم بینی در حین رشد استخوان‌های بینی و غضروف‌ها اتفاق می‌افتد. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، بهتر است بیماران تا اتمام دوره رشد خود صبر کرده و سپس اقدام به جراحی بینی کنند. این زمان تا 18 سالگی است. معمولاً بیشتر افراد دوره رشد خود را تا 18 سالگی تکمیل کرده و پس از آن رشد قابل‌ توجهی نخواهند کرد. برخی از پزشکان این زمان را برای دختران 17 سالگی عنوان کرده‌اند؛ بنابراین تصمیم انجام رینوپلاستی در برخی موارد وابسته به شرایط دیگر است.

چه فصلی از سال جهت انجام جراحی بینی مناسب‌تر است؟

نکته دیگر که بسیاری از مردم در مورد انجام رینوپلاستی به آن توجه می‌کنند فصل انجام این عمل است. در فصل تابستان تحمل کردن پانسمان‌ها و گچ بینی راحت نبوده و توصیه می‌شود رینوپلاستی در این فصل انجام نگیرد. علاوه بر آن بسیاری از پزشکان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را از 4 تا 6 هفته بعد از عمل مجاز نمی‌دانند.

با توجه به موارد فوق، انجام جراحی بینی در ماه‌های تابستان با مشکلات بیشتری همراه خواهد بود. از طرفی، عمل‌های جراحی بینی برای افراد مختلف متفاوت است بنابراین در مورد انتخاب ماه انجام عمل جراحی می‌توانید با پزشک خود صحبت کرده و از نظرات او استفاده نمایید. این موضوع ممکن است در عمل‌های جراحی که با فرایندهای ساده‌ای انجام می‌شود زیاد مهم نباشد.

ماندگاری نتایج

برخلاف درمان‌های جوان‌سازی صورت که علائم و آسیب‌های ناشی از بالا رفتن سن را از بین می‌برند، جراحی بینی با این عوامل کاری ندارد. در حقیقت، نتایج رینوپلاستی به صورت طولانی‌مدت پیش‌بینی می‌شود و گاهی در تمام طول عمر زندگی بیمار ماندگار خواهد بود. پس از اینکه بیمار دوره رشد خود را تکمیل کرد، بینی تغییرات چندانی نخواهد داشت بنابراین در صورت انجام عمل رینوپلاستی پس از دوره رشد، نتایج عمل ثابت خواهد ماند. اثرات بالا رفتن سن نیز بر سایر قسمت‌های صورت تأثیرگذار بوده و بر بینی تأثیر کمتری دارد. هنگامی که ساختار و ظاهر بینی خود را با کمک عمل جراحی تغییر دادید، آن ساختار و ظاهر را برای همیشه و یا حداقل تا زمانی که بخواهید مجدداً ظاهر بینی خود را در طی عمل رینوپلاستی جدید تغییر دهید، خواهید داشت.

بهبودی

بعد از عمل جراحی بینی، پس از یک یا دو روز می‌توانید برخاسته و به کارهای خود بپردازید اما سعی کنید در هفته اول پس از عمل، کارهای سخت انجام ندهید. پانسمان بینی به ندرت استفاده می‌شود. ممکن است شما کمی تورم و کبودی در اطراف چشم داشته باشید که پس از یک هفته از بین می‌روند. به دلیل تورم، برای چند هفته تنفس از طریق بینی با مشکلاتی همراه خواهد بود. گچ بینی معمولاً پس از 5 یا 6 روز برداشته می‌شود و بیشتر بیماران پس از گذشت 10 روز از عمل جراحی می‌توانند به محل کار خود بازگردند.

با وجود اینکه برخی تغییرات در بینی شما کاملاً مشهود است اما تا زمانی که استخوان‌ها به طور کامل ترمیم نشده‌اند و تورم کاملاً از بین نرفته است، نمی‌توانید نتیجه نهایی درمان را مشاهده نمایید. این زمان بسته به عملیاتی که در طی عمل جراحی بر روی بینی شما انجام گرفته است، ممکن است 12 ماه یا بیشتر به طول انجامد

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین 20 الی 30 سال می باشد، چرا که در این بازه سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است. همچنین تصمیمی که در این بازه فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی می گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است.

جراحی بینی در سنین کم

در صورتی که عمل بینی در سنین کم و قبل از رسیدن فرد به بلوغ کامل انجام شود در رشد صورت او تاثیرات منفی ایجاد می کند به گونه ای که چهره او در بزرگسالی حالت نرمال و طبیعی نخواهد داشت به همین علت است که جراحان بینی تاکید می کنند در صورتی که قصد عمل دارید در بهترین سن جراحی بینی یعنی 20 الی 30 سال اقدام به عمل کنید.

جراحی بینی در سنین بالا

زمانی که فرد در سنین بالا اقدام به انجام جراحی زیبایی بینی کند به دلیل اینکه پوست حال ارتجاعی خود را از دست داده تورم بعد از جراحی طولانی تر بوده و دوره نقاهت بیمار طولانی تر خواهد بود.

حداقل سن جراحی زیبایی بینی

در این بخش از مقاله باید بگوییم کمترین سن برای انجام عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی می باشد، البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد متفاوت است و جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی باید تمامی اجزا صورت را جهت رسیدن به بلوغ کامل فرد بررسی نماید.

اگر پس از بررسی جراح بینی این تشخیص را داد که رشد غضروف های بینی متوقف شده است می تواند فرد اقدام به رینوپلاستی کند. بنابراین باید به کسانی که قصد عمل بینی در 12 ، 13 ، 14 ، 15 سالگی را دارند بگوییم که فعلا بهتر است دست نگه دارید تا به سن قانونی عمل بینی یا بهترین سن جراحی بینی برسید.

حداکثر سن عمل بینی

کسانی که می پرسند تا چه سنی می توان عمل بینی انجام داد توصیه می کنم این بخش از مقاله بهترین سن جراحی بینی را با دقت مطالعه کنند.

معمولاً بیشترین سن برای انجام عمل بینی 45 سالگی در نظر گرفته شده است، چرا که بعد از این سن خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست به میزان زیادی کاهش یافته و جراح بینی نمی تواند در فرم بینی یا بالای نوک بینی تغییراتی ایجاد کند که نتیجه رضایت بخشی برای بیمار داشته باشد.

هر چه سن بالاتر می رود پوست بیشتر دچار افتادگی و کاهش قدرت کشش شده و بینی نیز دچار افتادگی می شود، بنابراین نمیتوان نتایجی را که از عمل زیبایی بینی در 16 الی 25 سالگی یا عمل زیبایی بینی در 45 سالگی به دست می آید با نتیجه عمل بینی در 57 سالگی یکسان دانست.

همچنین از آنجایی که جراحی زیبایی بینی همراه با بیهوشی انجام می شود برای افراد بالای 45 سال که با مشکلات و بیماری هایی روبرو هستن، همراه با خطر است. در چنین موارد حتما با جراح بینی مشورت نمایید تا جراح شرایط شما را به صورت کامل بررسی کند و پس از آن راهکار مناسب را به شما بگوید.

تاثیر سن بر نتیجه جراحی بینی

سلول های بدن ما تا پایان سن رشد ، به طور مداوم در حال تغییر بوده و فرآیند رشد و تخریب را در بازه های زمانی معینی طی می کنند. مادامی که فرآیند رشد ادامه دارد ، رشد اعضای بدن و صورت ؛ از جمله بینی نیز فعال می باشد.

از این رو تکمیل روند رشد و اتمام پروسه بلوغ ، از مواردی است که باید در جراحی مورد توجه قرار گیرد ؛ چرا که در صورت بی توجهی به این مسئله و انجام عمل زیبایی بینی پیش از تکامل رشد بینی ، نتیجه جراحی به مرور زمان دستخوش تغییرات منفی شده و عمدتا نیاز به جراحی ترمیمی ضروری می گردد.

بنابراین می توان گفت بهترین سن جراحی بینی ، بالای 18 سال می باشد ؛ زیرا در این سن فرآیند رشد بدن خاتمه یافته است. البته ناگفته نماند که این عدد در پسران و دختران با یکدیگر فرق دارد ، زیرا پروسه رشد معمولا در دختر خانم ها زودتر از آقا پسرها تکامل می یابد.

لذا برای بررسی این که آیا شما کاندید مناسبی برای عمل بینی هستید یا خیر ، حتما به جراح بینی مراجعه فرمایید تا پس از ارزیابی های لازم ، از این مسئله آگاه گردید. ناگفته نماند تنها لازمه جراحی دماغ ، بلوغ جسمی نبوده و فرد برای انجام این عمل جراحی ، باید از لحاظ روحی نیز به بلوغ رسیده باشد ؛ به گونه ای که از عمل بینی توقعاتی معقولانه داشته و آن چه قرار است رخ دهد را به خوبی درک کند.

جراحی بینی زود هنگام

با توجه به تمامی مواردی که در مقاله بهترین سن جراحی بینی ذکر شد باز ممکن است فردی پیش از رسیدن به سن بلوغ نیاز به جراحی پیدا کند. در این صورت انجام عمل بینی زیر 18 سال در پسران و زیر 16 سال در دختران بهتر است توسط یک جراح مجرب و ماهر انجام شود.

به عنوان مثال : در این میان ممکن است که به صورت بسیار خاص و نادر، کودکی دچار انحراف شدید بینی باشد یا به علت ضربه چنین شده یا علت مادرزادی دارد. در این کودکان تنفس از بینی دچار اختلال می شود و علائمی مثل تنفس دهانی و خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب و همین طور خرو پف شبانه ایجاد می شود.

در چنین مواقعی فقط و فقط جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به صورت کاملا محدود انجام می شود نه عمل زیبایی بینی ، هدف از جراحی در این مواقع تنها درمان انحراف بینی از داخل بدون ایجاد تغییرات در بینی کودک است.

بعد از تصحیح انحراف بینی ، تنفس کودک بهتر می شود و انجام عمل زیبایی بینی به بهترین سن جراحی بینی ، موکول می گردد، لذا برای انجام عمل سپتوپلاستی، محدودیتی وجود نخواهد داشت.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا