مجله اجتماعیکسب و کار محلی

بهترین شرکت هواپیمایی ایرانی کدام است؟

محتوای این مطلب پنهان

بهترین شرکت هواپیمایی ایران کدام است؟ رتبه بندی هواپیمایی های ایرانی

در مقاله های پیشین سامان سیر رسپینا بهترین هواپیماهای مسافربری با بلیط هواپیما ارزان و بهترین قطارهای مسافربری ایران را بررسی کردیم. این بررسی بر اساس تکنولوژی، امکانات و خدمات هر یک از این قطارها و هواپیما رتبه بندی شده بودند و کاربران نیز نظر خود را در مورد هر یک از آن ها بیان کردند. اینبار قصد داریم به سراغ بهترین شرکت هواپیمایی ایران برویم و ربته بندی شرکت های هواپیمایی ایران را مشخص کنیم. اما پیش از هر چیز بهتر است در ابتدا لیستی از تمام شرکت های هواپیمایی فعال ارائه دهیم.

لیست شرکت های هواپیمایی ایران

در این لیست هیچگونه رتبه بندی از نظر کیفیت خدمات و برتری شرکت های هواپیمایی صورت نگرفته است. اما شما می توانید این شرکت های هواپیمایی را به ترتیب قدمت و سال تاسیس ببینید. (شماره ۱ قدیمی ترین شرکت هواپیمایی و شماره  جدیدترین شرکت هواپیمایی کشور است) . اگر می خواهید با هواپیمایی های ایرانی بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله شرکت های هواپیمایی ایران را مطالعه کنید.

    هواپیمایی ایران ایر (هما)

    هواپیمایی ایران ایر تور

    هواپیمایی آسمان

    هواپیمایی کیش ایر

    هواپیمایی ساها

    هواپیمایی ماهان

    هواپیمایی کارون

    هواپیمایی کاسپین

    هواپیمایی قشم

    هواپیمایی تفتان

    هواپیمایی زاگرس

    هواپیمایی تابان

    هواپیمایی معراج

    هواپیمایی آتا

    هواپیمایی اترک

    هواپیمایی سپهران

لازم به ذکر است چند مورد از این شرکت های هواپیمایی در حال حاضر فعالیت بسیار کمی داشته و یا فعالیت ندارند. بنابراین ما نیز در رده بندی بهترین شرکت هواپیمایی ایران این ایرلاین های غیرفعال را درج نکرده ایم.

رتبه بندی بهترین شرکت هواپیمایی ایران

لازم به ذکر است که رتبه بندی بهترین شرکت هواپیمایی با توجه به قدمت شرکت هواپیمایی صحیح نیست. به همین دلیل ما رتبه بندی نسبتا استانداردی تعیین کردیم. این رتبه بندی نیز بر اساس بزرگی مجموعه، کیفیت هواپیماهای ناوگان هواپیمایی، تکنولوژی های مورد استفاده، خدمات و رضایت مشتریان انجام شده است. شما هم می توانید در پایان مطلب با قرار دادن کامنت، نظرات و تجربیات ارزشمند خودتان را با ما و دیگر کاربران سامان سیر رسپینا به اشتراک بگذارید.

۱- شرکت هواپیمایی ماهان – بهترین شرکت هواپیمایی کشور

شرکت هواپیمایی ماهان یکی از مهم ترین و مجهزترین مسیرهای پروازی در ایران را در اختیار دارد. این موضوع تا حدی است که بسیاری از توریست های خارجی در ایران سفر با هواپیمایی ماهان را ترجیح می دهند. این امر به دلیل آن است که بسیاری از خدمات هواپیمایی ماهان، ار ایرلاین های خارجی الگو گرفته شده است.

همچنین این شرکت هرگونه تغییر احتمالی پروازها یا میزان تأخیر را از طریق سامانه پیام کوتاه و ایمیل به اطلاع مسافران می‌رساند. از دیگر امکانات این شرکت می‌توان به امکان سفارش غذای مخصوص برای مسافران در پروازهای خارجی، حداقل تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز اشاره کرد.

فضای کابین این شرکت هواپیمایی، همگی دارای فضای کافی جهت استراحت و قابلیت تنظیم صندلی است. همچنین امکان انتخاب از میان فیلم‌های ارائه شده توسط مهمان‌دار و استفاده از سیستم پخش DVD /MP3 ، جهت دیدن فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های متنوع، در پروازهای بالای سه ساعت نیز برای مسافران وجود دارد.

از دیگر عواملی که باعث شده شرکت هواپیمایی ماهان به بهترین شرکت هواپیمایی کشور تبدیل شود ناوگان قدرتمند و خوب این شرکت هواپیمایی و افتخاراتی است که این شرکت تاکنون برای خود کسب کرده است. برای آشنایی کامل با ناوگان هواپیماهای شرکت ماهان و اطلاع از افتخارات این شرکت پیشنهاد می کنیم مقاله شرکت هواپیمایی ماهان را از دست ندهید. ضمنا ماهان یکی از محبوب ترین شرکت های هواپیمایی کشور نیز هست.

۲- شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) – قدیمی و محبوب

اولین شرکتی که با نام بلیط هواپیما، ذهن هر مسافری را به خود مشغول میکند، هواپیمایی ایران ایر است. این شرکت هواپیمایی قدیمی ترین شرکت هواپیمایی کشور است که هم اکنون با ناوگان عظیم خود به عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور نیز محسوب می شود. خدمات فرودگاهی شرکت هواپیمایی هما با پیروی از شرکت های هواپیمایی بین المللی ترسیم شده است. هما در رده دومین شرکت از لیست بهترین هواپیمایی ایران قرار دارد.

در حال حاضر تعداد هواپیماهای ناوگان شرکت هواپیمایی هما ۴۳ هواپیما است که بسیاری از این هواپیماها از پیشرفته ترین تکنولوژی ها بهره می برند و جزء هواپیماهای استاندارد و درجه یک محسوب می شوند. دریافت گواهی نامه رضایت مشتری و قرارگیری در رتبه اول در زمینه اطلاع رسانی به مسافران در سال ۹۲ برخی از افتخارات این هواپیمایی هما به حساب می آید.

یکی از بهترین مزایای استفاده از خدمات شرکت هما، سرویس غذا و کترینگ منحصر به فرد آن است. كليه سرويس هاي غذايي اين گروه از مسافران مطابق با استانداردهاي ويژه تهيه مي شود. به لحاظ كيفيت و تنوع ويژه اي كه اين سرويس ها برخوردارند مي توان اوج هنر و سليقه را در آنها مشاهده کرد. به عنوان نمونه، با خرید بلیط هواپیما مشهد تهران ایران ایر، امكان انتخاب سرويس با استفاده از منو غذايي، سرو غذا در ظروف چيني، دريافت كيف هديه سفر، بسته بندي زعفران در جعبه خاتم ، گل و … در طول پرواز برای شما مقدور است.

از این گذشته، صندلی های کلاس اکونومی ایران ایر از یکدیگر فاصله دارند که این ویژگی باعث میشود شما راحتی و آرامش را در حین سفر تجربه کنید. علاوه بر این، اگر در هنگام سفر خود درخواستی داشته باشید، مهمانداران در سفر شما را تنها نخواهند گذشت و سرویس های درخواستی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

تمام این موارد باعث شده تا هما به یکی از محبوب ترین شرکت های هواپیمایی کشور بدل شود.

۳- شرکت هواپیمایی آتا – ایرلاین کم حادثه

شرکت هواپیمایی آتا از ابتدای تاسیس و بهره برداری خود، دارای برنامه ای منظم و مدون بوده و روند رو به رشدی را تا به الان طی نموده است. جالب است بدانید که ایرلاین آتا از آغاز فعالیت خود، تنها ۵ حادثه گزارش شده است. البته جالب است بدانید که هیچ یک از این حوادث منجر به مرگ یا حادثه دلخراشی نشده است.

این شرکت هواپیمایی در حال حاضر با در اختیار داشتن ۱۳ هواپیمای بوئینگ و ایرباس هر روزه پروازهای زیادی را به مسیرهای پروازی داخلی و خارجی انجام میدهد. این شرکت خصوصی در حال حاضر جزو چهارمین ایرلاین برتر در کشور است.

۴- شرکت هواپیمایی کیش ایر – ناوگان جدید

دلیل اهمیت بالای ایرلاین کیش ایر، ناوگان هوایی پیشرفته و جدید آن است. همانطور که میدانید نوع و مدل هواپیما یکی از عوامل تاثیرگذار در سطح کیفیت خدمات ارائه شده به مسافران است. هواپیمایی کیش ایر در گذشته از ۲ فروند هواپیمای مسافربری توپولوف نیز استفاده می کرد، اما پس از ممنوعیت استفاده از این نوع هواپیماها در خطوط هوایی و در پی بخشنامه سازمان هواپیمایی ایران، شرکت هواپیمایی کیش ایر این دو فروند هواپیما را از ناوگان هوایی خود حذف  کرد و هواپیماهای جدیدی جایگزین آن کرد.

یکی از دلایلی که باعث میشود هواپیمایی کیش ایر را در گروه بهترین ایرلاین های داخلی قرار دادیم، کیفیت بالای خدمات غذا است. کترینگ شرکت هواپیمایی کیش، ذائقه ایرانی، سنت غذایی و تکنولوژی روز دنیا را سر لوحه اصلی خود قرار داده است از این رو با پیروی از استانداردهای جهانی، سرویس های غذایی خود را تهیه و به مسافرین محترم ارائه می دهد.

این کترینگ با بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت در صنعت تهیه و توزیع غذا، یکی از بزرگترین کترینگ های هواپیمایی کشور است که قادر به تولید و ارائه ۱۰ هزار سرویس غذایی در روز می باشد. کترینگ کیش ایر با در اختیار داشتن کادری مجرب از ۱۰۰متخصص تغذیه، هم اکنون در دو مرکز تهران و کیش مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به مسافران خود می باشد.

۵- شرکت هواپیمایی قشم ایر – مدرن ترین و جذاب ترین هواپیمایی

قشم ایر با برخورداری از حدود ۱۳ هواپیما به عنوان یکی از بزرگترین ناوگان های شرکت های هواپیمایی شناخته نمی شود اما چند مورد باعث شده است که این شرکت هواپیمایی به یکی از شرکت های هواپیمایی محبوب تبدیل شود. ناوگان هواپیمایی قشم در ابتدا تعداد کمی هواپیما در اختیار داشت، اما به مرور و در طول سال ها فعالیت سرانجام توانست در سال ۱۳۷۹ این ناوگان را به ۷ هواپیما برساند. مالکیت این شرکت هواپیمایی که در ابتدا با نام فراز قشم شناخته می شد در سال ۱۳۸۸ به شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم رسید.

در سال ۹۳ نیز این شرکت هواپیمایی به وزارت نفت واگذار شد و نام آن به قشم ایر تبدیل شد. در طول سال های فعالیت این شرکت هواپیمایی به دلیل خدمات با کیفیتی که توسط این شرکت هواپیمایی ارائه شده محبوبیت فراوانی برای این ایرلاین به دست آمده است. البته مواردی مانند هواپیمای اختصاصی این شرکت برای باشگاه پرسپولیس نیز از دیگر مواردی است که در محبوبیت این ایرلاین تاثیر داشته است.

ناوگان هواپیمایی قدرتمند این شرکت نیز که با هواپیماهای با کیفیت و جدید مجهز شده است از دیگر عوامل محبوبیت قشم ایر است.

۶- شرکت هواپیمایی معراج – خوش قول ترین ایرلاین

معراج هم در دسته بهترین شرکت های هواپیمایی کشور قرار می گیرد. این شرکت هواپیمایی یکی از خوش قول ترین شرکت های هواپیمایی کشور است و این خوش قولی به دلیل تاخیر بسیار اندک پروازهای این ایرلاین است. علاوه بر این به دلیل فعالیت گسترده این ایرلاین در مقاصد مختلف داخلی و بین المللی و ناوگان نسبتا بزرگ این ایرلاین می توان معراج را یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی کشور دانست.

علاوه بر این معراج در زمینه تعمیرات هواپیماها نیز دست قدرتمندی داشته و موفق به کسب گواهینامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی شده است. این گواهینامه برای اولین بار توسط معراج به دست آمد. خدمات غذایی و کترینگ قابل قبول این ایرلاین از دیگر مواردی است که باعث رضایت خاطر مسافران پروازهای این ایرلاین شده است.

۷- شرکت هواپیمایی آسمان – آخرین مورد از بهترین شرکت های هواپیمایی

شرکت هواپیمایی آسمان که از ادغام ۴ ایرلاین کوچک به وجود آمد اکنون یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی کشور است. آسمان در حال حاضر ۳۳ فروند هواپیما در آسمان دارد که به ۴۰ مقصد داخلی و ۱۳ مقصد خارجی پرواز می کنند. دو موردی که هواپیمایی آسمان در آن شهرت فراوانی دارد گسترش ناوگان هوایی و رشد توانایی های فنی-عملیاتی پرسنل است. این شرکت در زمینه افزایش تعداد مسافران، توسعه پروازها، آموزش نیروهای خبره و تجهیز کردن آشیانه ها نیز پیشرفت خوبی دارد. همه این موارد باعث شده که شرکت هواپیمایی آسمان در لیست بهترین شرکت های هواپیمایی ایران قرار بگیرد.

در رتبه بندی تمام شرکت های هواپیمایی بالا علاوه بر ویژگی های به خصوص این ایرلاین ها از نظرسنجی های به عمل آمده در مورد رضایت مسافران نیز استفاده شده است.

بهترین ایرلاین های ایران | 8 ایرلاین برتر ایران + بررسی

ناوگان هوایی ایران شامل ۲۱ ایرلاین اعم از دولتی و خصوصی است که در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی به مسافران خدمات ارائه می‌دهند. در این بخش 8 ایرلاین از بهترین ایرلاین های ایران را از منظری دیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

بدون شک، برای هر مسافری که به‌دنبال خرید بلیط هواپیما برای سفر داخلی یا خارجی است، ایمنی و کیفیت پرواز از مهم‌ترین معیارهای انتخاب شرکت هواپیمایی محسوب می‌شود. بنابراین لازم است که هر مسافری با بهترین ایرلاین‌های ایران آشنایی داشته باشد تا بتواند انتخاب مناسبی را برای سفر خود انتخاب کند.

پر واضح است که قدمت شرکت‌های هواپیمایی معیاری مناسب به‌منظور رتبه‌بندی آن‌ها نیست. برای رتبه‌بندی صحیح و استاندارد کیفیت ساختار شرکت‌های هواپیمایی، زیرساخت‌های آن‌ها از نظر فنی، بازرگانی، خدماتی، توجه به ایمنی و فاکتورهای موثر تضمین ایمنی و حفظ کیفیت ارائه خدمات مطرح است.

در ایران نیز از سال ۱۳۴۰ تاکنون، ۲۱ ایرلاین فعالیت می‌کنند و همگی برای جلب رضایت مسافران و ارتقای امتیازات خود در تلاش هستند. بنابراین با توجه به معیارهای استاندارد مانند درصد تاخیر، تعداد پرواز، تعداد مسافر، سانحه هوایی، ناوگان هوایی و مسیرهای پروازی، بهترین ایرلاین‌ها از بین آن‌ها انتخاب و معرفی شده‌اند که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

ایران‌ ایر؛ قدیمی‌ترین و بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران

شرکت هواپیمایی «ایرانین ایرویز» در سال ۱۳۲۵ افتتاح شد و در سال ۱۳۳۳ نیز شرکت هواپیمایی «پرشین ایرویز» آغاز به کار کرد. در نهایت در سال ۱۳۴۱ شرکت هواپیمایی ایران ایر یا همان «هما» با ادغام این دو شرکت هواپیمایی فعالیت خود را از سر گرفت. از اهداف نخست این ایرلاین تامین نیازهای حمل و نقل هوایی کشور همراه با ایمنی بیشتر اصول پروازی و برقراری سرویس‌های حمل و نقل هوایی با کشورهای دیگر بود.

اولین پرواز ایران ایر از تهران به مشهد انجام شد و اکنون به ۳۵ شهر داخلی از جمله آبادان، اهواز، اردبیل، بندرعباس، بیرجند، بندر لنگه، بوشهر، چابهار، گرگان، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، کیش، لار، مشهد، قشم، رشت، ساری، شیراز، تبریز، ارومیه، یزد، زاهدان و ۲۶ شهر خارجی از جمله استانبول، استکهلم، آمستردام، آنکارا، پاریس، رم، فرانکفورت، کلن، کوتنبرگ، لندن، مسکو، میلان، وین، هامبورگ، بیروت، بمبئی، پکن، تاشکند، دوبی، دمشق، دوحه، کراچی، کوالالامپور، کویت و نجف پرواز دارد.

این ایرلاین با داشتن ۵۱ فروند هواپیمای استاندارد، قدیمی‌ترین و بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران شناخته شده است. در بین ناوگان هواپیمایی ایران ایر نام بهترین هواپیماها به چشم می‌خورد که از جمله آن‌ها، ۱۰ فروند هواپیمای ایرباس A۳۰۰، دو فروند هواپیمای ایرباس A310، چهار فروند هواپیمای ایرباس A300-600، پنج فروند هواپیمای بوئینگ 747، ۱۶ فروند هواپیمای فوکر و ۶ فروند هواپیمای ایرباس A310 است. جالب است بدانید که تعمیرات هواپیماهای سایر ایرلاین‌ها توسط این شرکت انجام می‌شود.

ایران ایر از تکنولوژی‌های روز دنیا بهره گرفته است و افتخارات زیادی از جمله افتخار کسب گواهینامه رضایت مسافران همچنین کسب رتبه نخست در اطلاع‌رسانی به مسافران در سال ۹۲ را در کارنامه خود ثبت کرده است. در بحث پوشش فرودگاهی، بیشترین پوشش را در میان ایرلاین‌ها در پروازهای داخلی و خارجی دارد.

مهم‌ترین مزیت ایرلاین ایران ایر مستقیم بودن پروازهای آن است و این خود دلیلی برای انتخاب این ایرلاین توسط مسافران به‌منظور صرفه‌جویی در وقت و جلوگیری از خستگی شده است. از امکانات و مزایای دیگر این شرکت هواپیمایی، ارائه خدمات درجه یک سرو غذا به مسافران، فاصله مناسب میان صندلی‌ها، مهمانداران مجرب، قیمت مناسب بلیط و امنیت بالای سفر را می‌توان مطرح کرد.

ماهان؛ نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران

در سال ۱۳۷۱ نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی به نام ماهان در مسیر هوایی کرمان- تهران- کرمان فعالیت خود را آغاز کرد. شرکت هواپیمایی ماهان بعد از گذشت نزدیک به ۳۰ سال با داشتن ۳۳۰۰ کارمند مسئولیت‌پذیر و با توجه به تکنولوژی و کیفیت ناوگان خود، یکی از بهترین و پرطرفدارترین ایرلاین‌های ایران شناخته‌ شده است. با توجه به آمار رسمی گروه اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در تیر ماه سال جاری این ایرلاین به‌عنوان کم‌تاخیرترین ایرلاین در ایران شناخته شد.

ایرلاین ماهان به‌عنوان کم‌تاخیرترین ایرلاین در تیر ماه ۱۴۰۰ شناخته شده است

هواپیمایی ماهان در ۳۰ مقصد داخلی از جمله شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، کیش، قشم، بندعباس، کرمان، زاهدان، کرمانشاه، اهواز، ایلام، سبزوار، طبس، بیرجن، زابل، رفسنجان، بم، ایرانشهر، جیرفت، سیرجان، عسلویه، گچساران، خارک، خرم‌آباد، یاسوج، ساری، تبریز، شهرکرد و ۲۵ مقصد خارجی از جمله دبی، دوسلدورف، بانکوک، استانبول، آنکارا، اربیل، شانگهای، دهلی، کوالالامپور، بیروت، نجف، کابل، گوانگجو، کویت، میلان، مسکو، ایرون، دمشق، بغداد، پکن،لاهور، باکو، مونیخ، پاریس، بارسلون مشغول به جابه‌جایی مسافران است.

این ایرلاین روزانه به ۵۲ مقصد در داخل و خارج کشور سفر می‌کند. در بین ایرلاین‌های ایران بیشترین سهم جابه‌جایی مسافران در پروازهای بین‌الملی دارد و به همین منظور در سال‌های اخیر به‌عنوان فعال‌ترین هواپیمایی ایران شناخته شده است.

پروازهای تجاری (بیزنس) از جمله پروازهای مهم در هر ایرلاین به شمار می‌آیند که نسبت به آن نیز می‌توان کیفیت ایرلاین‌ها را مورد بررسی قرارداد. در بخش پروازهای تجاری شرکت هواپیمایی ماهان بهترین خطوط هوایی را در بین ایرلاین‌های ایران دارد و در سال ۲۰۰۷ این شرکت هواپیمایی گواهینامه بهترین پروازهای بیزنس را در خاورمیانه به خود اختصاص داد. همچنین به‌دلیل الگو گرفتن هواپیمایی ماهان از هواپیمایی‌های خارج از کشور و پیشرفته بودن نسبت به سایر هواپیمایی‌ها، بیشتر مسافران داخلی و خارجی این هواپیمایی را در اولویت انتخاب‌های خود قرار می‌دهند.

یکی از عوامل مهم در محبوبیت هواپیمایی ماهان ناوگان پرتعداد، مجهز و قوی آن با ۵۴ فروند هواپیما است. این هواپیمایی در سال ۱۳۷۸ هواپیمای ایرباس مدل 300B4 را خریداری کرد و در ادامه به‌منظور انجام سفرهای خارجی و دور، ۱۴ فروند هواپیمای A300-600، دو فروند هواپیمای بوئینگ 300-747، هفت فروند هواپیمای ایرباس A340-600، چهار فروند هواپیمای ایرباس A340-300 و ۱۰ فروند ایرباس A310-300 را که از هواپیماهای مدرن به شمار می‌آیند را به ناوگان هوایی خود اضافه کرد. برای پروازهای کوتاه داخلی نیز ۱۷ فروند هواپیمای BAe-146-300 را به خدمت شرکت خود درآورد.

از اهداف ایرلاین ماهان، حمل و نقل ایمن، کارآمد و پر بازده مسافر، بار و پست، همچنین ارائه خدمات با کیفیتی برتر به‌وسیله تیمی حرفه‌ای و آموزش دیده از خلبانان، مهمانداران و خدمه زمینی، برابر استانداردهای بین‌المللی است. همچنین این شرکت از شبیه‌ساز پرواز (سیمولاتور) برای آموزش به خلبانان به‌منظور هم‌ مسیر بودن با ایرلان‌های قوی و موفق دنیا استفاده کرده است.

هواپیمایی ماهان در زمینه اطلاع‌رسانی به مسافران نیز قوی ظاهر شده است؛ به همین منظور هرگونه اطلاعات مربوط به پرواز و تغییرات به‌ وجود آمده سریعا از راه‌های مختلف در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. یکی از مزایای این هواپیمایی استرداد بلیط به آسانی و بدون بروز مشکل است.

از امکانات و مزایای دیگر آن فضای کافی و مناسب میان صندلی‌ها در کابین‌ هواپیما به‌منظور آسایش بیشتر مسافران، امکان پخش فیلم‌ و موسیقی به انتخاب مسافر در پروازهای طولانی، دریافت آنلاین کارت پرواز در پروازهای خارجی از مبدا فرودگاه امام خمینی، امکان سفارش غذای موردعلاقه دست‌کم ۷۲ ساعت قبل از پروازهای خارجی و همچنین مهمانداران و کادر پرواز باتجربه و مجرب است.

آتا؛ امن ترین ایرلاین ایران

در سال ۱۳۸۷ شانزدهمین ایرلاین ایران به نام آتا در شهر تبریز تاسیس شد و پروازهای خود را از سال ۱۳۸۸ در مسیر تبریز- مشهد از سر گرفت. این ایرلاین با هدف مشتری‌مداری و درآمدزایی اقدام به راه‌اندازی پروازهای خارجی کرده است و روز به روز با هدف توسعه خطوط هوایی خود در حال رشد و توسعه است. کسب مجوز CAMO، راه‌اندازی شعبه چرخ و ترمز در تبریز، مجوز A چک و نیز گواهینامه Part-M از دستاوردهای مهم در حوزه فنی ایرلاین آتا محسوب می‌شود. دستاورد مهم دیگر افتتاح بخش شاپ الکتریک به‌منظور تعمیر باتری هواپیماها است.

شرکت هواپیمایی آتا در سال ۱۳۹۱ توانست به‌عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی در ایران به‌لحاظ جابه‌جایی مسافر انتخاب شود و در سال ۱۳۹۲ به جایگاه چهارم این رتبه‌بندی صعود کند. همچنین در ارائه خدمات به مسافران استانی موفق به کسب رتبه نخست شد. از نکات جالب توجه این شرکت هواپیمایی تنها داشتن پنج حادثه هوایی و نداشتن مرگ و میر و جراحت ناشی از این حوادث است. همین دلیل سبب شده است تا این ایرلاین امن‌ترین ایرلاین در ایران شناخته شود.

ناوگان شرکت هواپیمایی آتا دارای ۱۶ فروند هواپیمای مسافربری از جمله هشت فروند هواپیمای بوئینگ MD80، سه فروند هواپیمای ایرباس A320، دو فروند هواپیمای بوئینگ 737 و سه فروند هواپیمای EMB-145 است. ناوگان این ایرلاین به مقاصد خارجی از جمله عراق، ترکیه و کویت و مقاصد داخلی از جمله تهران، اهواز، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، جزیره کیش،ساری، ارومیه، کرمانشاه، بیرجند، آبادان و جزیره قشم پرواز می‌کنند.

از مزایا و امکانات این ایرلاین استرداد آنلاین بلیط، تعداد بالای بلیط‌های چارتر داخلی و خارجی و کادر پرواز ایرانی حرفه‌ای و آموزش‌دیده در خارج از کشور را می‌توان شمرد.

کیش ایر؛ نخستین شرکت دارنده گواهینامه IOSA در ایران

در سال ۱۳۷۰ شرکت هواپیمایی خصوصی کیش ایر فعالیت خود را به‌منظور توسعه روابط جزیره کیش و سایر استان‌ها آغاز کرد. این ایرلاین به‌دلیل ناوگان هوایی جدید و پیشرفته‌اش میان ایرلاین‌های ایرانی در رتبه بالایی قرار دارد و از کیفیت بالایی در پروازهایش برخوردار است. همچنین با توجه به تلاش‌های مستمر و متخصصان متعهد خود توانست نخستین شرکت دارنده گواهینامه IOSA در ایران و از اعضای یاتا شود.

شرکت هواپیمایی کیش ایر در ابتدا کار خود را با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای توپولوف آغاز کرد؛ اما با توجه به ممنوع شدن استفاده از هواپیماهای توپولوف از سوی سازمان هواپیمایی ایران، این هواپیماها را از ناوگان هوایی خود حذف کرد. اکنون با توجه به اهداف بلند مدت خود هفت فروند هواپيماي بوئينگ MD و دو فروند هواپيماي FOKKER-100 و دو فروند اير باس A321 در ناوگان هوایی خود دارد که به ۱۸ شهر داخلی از جمله تهران، کیش، شیراز، اصفهان، مشهد، رشت، تبریز، بندرعباس، یزد، کرمانشاه، عسلویه، ساری، شاهرود، کرمان، اهواز، گرگان و چهار شهر خارجی دبی، مسقط، نجف، تفلیس پرواز می‌کنند.

از امکانات و مزایای شرکت هواپیمایی کیش ایر داشتن بلیط چارتر، قیمت مناسب پروازها، کیفیت بالا و منحصربه‌فرد سرویس غذا و کترینگ متناسب با استانداردهای روز دنیا را می‌توان نام برد که همگی سفری امن و خاطره‌انگیز را برای مسافرانش به ارمغان می‌آورد.

قشم ایر؛ بهترین کترینگ

هواپیمای شرکت هواپیمایی قشمعکاس: Mehran Watson

در سال ۱۳۷۲ شرکت هواپیمایی قشم فعالیت خود را با اجاره کردن یک فروند هواپیما با عنوان هواپیمایی فراز قشم آغاز کرد. پس از گذشت هفت سال در سال ۱۳۷۹ این ایرلاین توانست مالک هفت فروند هواپیما باشد. در سال ۱۳۸۸ این شرکت به هلدینگ توسعه سورینت قشم واگذار شد که نام آن به هواپیمایی قشم تغییر پیدا کرد و با افزایش ناوگان هوایی و همچنین شروع به کار کارمندان کارآزموده و جوان به کار خود ادامه داد. در نهایت در سال ۱۳۹۳ این شرکت رسما به وزارت نفت جمهوری اسلامی واگذار شد.

شرکت قشم ایر در ناوگان خود ۲۱ فروند هواپیمای دوربرد و برد متوسط از جمله چهار فروند FOKKER 100، پنج فروند ایرباس 600-300، پنج فروند RJ 100، سه فروند ایرباس 320، چهار فروند FOKKER 50 دارد که به ۲۷ مقصد بین‌المللی از جمله دبی، نجف، بغداد، استانبول، ازمیر، دنیزلی، تفلیس، باتومی، باکو، جده، قونیه، بروکسل، هامبورگ، ایروان، وارنا، بلگراد، سن پترزبورگ و ۲۷ مقصد داخلی از جمله تهران، ماهشهر، بوشهر، تبریز، خوی، زابل، آبادان، اهواز، اصفهان، ارومیه، بندرعباس، بندرچابهار، رشت، شیراز، قشم، کرمانشاه، کیش، گرگان، مشهد، یزد، سنندج، بیرجند، کرمان، جاسک، لار،  عسلویه و زاهدان پرواز می‌کنند.

در طول این سال‌ها تا به امروز به‌دلیل کیفیت خدماتی بالا و استاندارد، این ایرلاین از ایرلاین‌های محبوب مسافران شناخته شده است و از نقاط قوت آن آموزش نیروی انسانی در معتبرترین مراکز آموزشی است. از امکانات و مزایای این ایرلاین، داشتن بلیط چارتر در مسیرهای مختلف، قیمت مناسب، ناوگان هوایی جدید و با امکانات، نیروی انسانی جوان و باتجربه، سامانه ۲۴ ساعته خرید آنلاین بلیط را می‌توان نام برد. یکی از مهم‌ترین نقطه‌های قوت قشم ایر کترینگ قوی، پذیرایی و ارائه غذاهای باکیفیت به مسافران است؛ تا جایی‌که کترینگ این مجموعه توانست سیب زرین سلامت غذایی را در جشنواره سلامت سال ۱۳۹۸ از معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کند.

آسمان؛ دارنده بهترین تیم پشتیانی فنی

در سال ۱۳۵۹ شرکت هواپیمایی آسمان با ادغام چهار شرکت ایرتاکسی، پارس ایر، ایر سروی و هور آسمان و با هدف توسعه ناوگان و توسعه توانمندی‌های فنی- عملیاتی شروع به فعالیت کرد و اکنون از شرکت‌های بزرگ هوایی ایران محسوب می‌شود. این ایرلاین در سال ۱۳۸۱ به مالکیت صندوق بازنشستگی کشور درآمد و همین امر باعث رشد روزافزون آن شد.

ایرلاین آسمان در شهرهای تهران، مشهد و شیراز به‌منظور گسترش شبکه پروازی خود، مرکز پروازی احداث کرده است و باید خاطرنشان کرد که پرواز به مناطق محروم را در دستور کار این شرکت قرار دارد.

شرکت هواپیمایی آسمان با در اختیار داشتن ۳۳ فروند هواپیما از جمله پنج فروند هواپیمای ایرباس A320، یک فروند هواپیمای ایرباس A320، دو فروند هواپیمای بوئینگ 737، هفت فروند هواپیمای FOKKER 100 و پنج فروند هواپیمای ATR 72-200، از بزرگ‌ترین هواپیمایی‌های کشور به شمار می‌آید. این ایرلاین به ۴۰ شهر داخلی از جمله تهران، شیراز، مشهد، اهواز، زاهدان، رشت، گرگان، ارومیه، آبادان، اردبیل، نوشهر، اصفهان، بندرعباس، چابهار، کیش و ایلام، همچنین به ۱۳ شهر خارجی از جمله ایروان، استانبول، دوشنبه، مسقط، کویت و دوبی پرواز می‌کنند و بیشترین سهم تعداد مسافران در پروازهای داخلی را دارد.

از افتخارات و اقدامات هواپیمایی آسمان می‌توان به عضویت در انجمن‌های معتبر هوایی جهان همچون یاتا، دریافت گواهینامه‌های بین‌المللی مانند گواهینامه IOSA از سوی یاتا، روند صعودی تعداد مسافران، توسعه شبکه پروازی، جذب و آموزش نیروهای خبره، تجهیز و ساخت آشیانه‌ها و کارگاه‌های مهندسی تعمیرات اشاره کرد.

زاگرس؛ ناوگان جوان و استاندارد

در سال ۱۳۸۴ در منطقه اروند شرکت هواپیمایی زاگرس با دو فروند توپولوف شروع به کار کرد و در سال ۱۳۸۶ دو فروند هواپیمای MD به ناوگان خود اضافه کرد. اکنون با افزایش تعداد ناوگان هوایی خود توانسته است در رشد بخش حمل و نقل هوایی کشور به‌خوبی ایفای نقش کند.

اکنون ناوگان هوایی ایرلاین زاگرس دارای ۱۹ فروند هواپیما، شامل هفت فروند هواپیمای ایرباس 320، دو فروند ایرباس 321، یک فروند هواپیمای ایرباس 319 و هشت فروند هواپیمای بوئینگ MD-82 و MD-83 می‌شود که در حال خدمت به مسافران هستند.

ایرلاین زاگرس در بخش کیترینگ و تعمیرات هواپیما با به کارگیری دستگاه‌های پیشرفته و استانداردهای روز توانسته پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشد. این شرکت در بین ایرلاین‌های ایران در این زمینه برتر بوده و موفق به کسب گواهینامه‌های Part M و Part 145 شده است. همچنین با استفاده از استانداردهای کیفی و ایمنی بالا و به کار گیری نیروی انسانی متخصص و مجرب در برقراری پروازهایی ایمن و مطمئن تلاش کرده است.

شرکت هواپیمایی زاگرس در ۱۵ مقصد داخلی تهران، مشهد، کیش، شیراز، یزد، اصفهان، آبادان، بوشهر، قشم، ماهشهر، کرما، کرمانشاه، شهرکرد، رشت و هفت مقصد خارجی نجف، استانبول، ازمیر، اسپارتا، تفلیس، بغداد، کویت مشغول به فعالیت است. در نخستین پرواز خود در سطح بین‌المللی را در سال ۱۳۸۷ به مقصد دمشق انجام داد.

معراج؛ کم تاخیرترین ایرلاین ایران

در سال ۱۳۸۹ هواپیمایی معراج در تهران با شعار لذت پروازی مطمئن شروع به فعالیت کرد. این شرکت یکی از ایرلاین‌های کم تاخیر در ایران است و این خود یکی از دلایل محبوبیت آن در میان مسافران است. از دلایل دیگر این محبوبیت داشتن رکورد طولانی‌ترین پرواز در بین ایرلاین‌های ایرانی با ثبت ۱۷ ساعت پرواز بدون توقف و سوختگیری است.

فعالیت گسترده این ایرلاین معراج در مقاصد مختلف داخلی و بین‌المللی و ناوگان نسبتا بزرگ، آن را به یکی از بهترین ایرلاین‌های ایران تبدیل کرده است. این ایرلاین به ۱۰ مقصد داخلی اصفهان، تبریز، تهران، شیراز، قشم، کرمانشاه، کیش، مشهد، چابهار، عسلویه و به ۴ مقصد بین‌المللی استانبول، ازمیر، نجف و اسپارتا جا‌به‌جایی مسافر دارد.

شرکت هواپیمایی معراج با داشتن کارمندانی باتجربه، متعهد و کارآزموده در کنار ناوگان هوایی مجهز و کامل سبب شده است تا به‌عنوان یکی از بهترین ایرلاین‌های ایران شناخته‌ شود. این شرکت هواپیمایی در سه بخش اکونومی، فرست کلاس و بیزنس به مسافران خدمات ارائه می‌کند که در بخش مسافربری ۱۱ فروند هواپیمای در اختیار دارد که شامل دو فروند هواپیمای ایرباس 300 و سه فروند هواپیمای ایرباس 320 می‌شود. همچنین در بخش پروازهای اختصاصی و دولتی یک فروند هواپیمای ایرباس 321 و دو فروند هواپیمای ایرباس 320 را در ناوگان هوایی خود جای داده است.

از افتخارات ایرلاین معراج می‌توان به کسب گواهینامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی برای اولین بار در ایران در بخش تعمیرات ناوگان هوایی اشاره کرد. علاوه بر آن در بخش سرویس غذایی و کترینگ نیز توانسته است تا رضایت مسافران را جلب کند. به گفته شرکت هواپیمایی معراج طراحی آرم این شرکت مفهومی از حرکت، آرامش، لذت بردن و انرژی مثبت به‌همراه هیجان را به مسافران القا می‌کند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا