ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ عمل مالش دادن و ورز دادن بدن به وسیلۀ دست است. ماساژ درمانی شامل روش های مختلفی است که با توجه به اینکه کدام قسمت بدن را درگیر ­کند و با چه اهدافی اعمال ­شود با هم تفاوت خواهند داشت.

متخصصان ماساژ در اصفهان به منظورکاهش درد و فشار عضلانی و مفاصل بدن افراد را ماساژ می­دهند. متخصص ماساژ درمانی نیز شخصی است که تکنیک ها و روش های بخصوصی را در زمینه ماساژ دادن آموخته است.

در این مقاله روش های مختلف ماساژ دادن معرفی خواهند شد.

1- ماساژ سوئدی

نوعی ماساژ تمام بدن است که برای این گروه از افراد مفید خواهد بود:

ماساژ سوئدی گزینۀ مناسبی برای افرادی است که دچار گره های عضلانی هستند و نیاز دارند که در طول دریافت ماساژ استراحت کنند.

برای شروع ماساژ سوئدی لازم است که فرد بر روی تخت ماساژ بر روی شکم دراز بکشد. برای حفظ حریم خصوصی افراد در حین ماساژ،  یک حوله بر روی آنها انداخته می‌شود.

ماساژ درمانگر از ترکیب روش های زیر برای ماساژ استفاده می­کند:

ماساژ سوئدی معمولاً حدود 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

2- ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که دچار درد و تنش عضلانی هستند و یا قصد دارند در حین ماساژ استراحت کنند انتخاب مناسبی است.

این نوع ماساژ درمانی شبیه به ماساژ سوئدی بوده، با این تفاوت که در ماساژ سنگ داغ، متخصص ماساژ درمانی علاوه بر دستان خود، از سنگ های گرم شده نیز استفاده می­کند.

استفاده از سنگ­های داغ تنش ماهیچه ها را کاهش می­دهد، جریان خون را بهبود می بخشد و درد را تسکین می دهد.

استفاده از ماساژ سنگ داغ برای درمان این موارد موثر خواهد بود:

در طول ماساژ سنگ داغ، متخصص ماساژ درمانی سنگ های گرم و گاهی سرد را در قسمت های مختلف بدن قرار می­دهد.

یک ماساژ درمانگر سنگ ها را نگه می­دارد و یک نفر دیگر با استفاده از تکنیک های ماساژ سوئدی فشار ملایمی، را به قسمت های مختلف بدن وارد می­کند.

در طول این ماساژ، نیازی به پوشیدن لباس نیست و فرد تنها با حوله ای پوشانده می­شود. انجام این ماساژ معمولاً 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

3- ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی برای کسانی که می­خواهند یک ماساژ رومانتیک داشته باشند توصیه می­شود. مواردی که این ماساژ به بهبود آن کمک می­کند:

ماساژهای آروماتراپی ترکیبی از استفاده از روغن های اسانسی و فشار نرم و ملایم است.

در این روش معمولاً متخصص ماساژ درمانی نوع روغن اسانسی که استفاده می­کند را انتخاب می­کند با این حال افراد می­توانند در مورد روغن ترجیحی و انتخابی خود با آنها صحبت کنند.

روغن های اسانسی با استفاده از روغن های حامل روی پوست رقیق می شوند.

روش دیگر به این شکل است که دستگاه دیفیوزر(دستگاهی که آب جوش و روغن اسانسی رو ترکیب کرده و به صورت بخار در هوا منتشر می­کند.) روغن های اسانسی را در هوا منتشر کرده و این روغن ها از طریق پوست، جذب می­شوند و متخصص ماساژ درمانی، بسته به وضعیت بیمار، کل بدن را ماساژ داده و یا فقط روی پشت، شانه ها و سر فرد تمرکز خواهد کرد و در صورت نیاز فرد باید بدون لباس برای ماساژ آماده شود.

ماساژ آروماتراپی نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

4- ماساژ بافت های عمیق

ماساژ بافت های عمیق به نسبت ماساژ سوئدی از فشار بیشتری استفاده می­کند. این ماساژ، برای افرادی که مشکلات عضلانی مزمن مانند درد، آسیب و عدم تعادل دارند انتخاب مناسبی است؛ که می­تواند به تسکین ماهیچه های سفت شده، درد مزمن عضلات و کاهش اضطراب کمک کند.

در این روش، متخصص ماساژ از ضربه های آرام و با ایجاد فشار عمیق با انگشتان خود برای تسکین فشار و تنش در عمیق ترین لایه های عضلات و بافت ها استفاده خواهد کرد.

در این ماساژ افراد به انتخاب خود می­توانند برهنه باشند و یا تنها لباس زیر بر تن داشته باشند.

ماساژ بافت های عمیق نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

در صورتی که ماساژ بافت عمیق، شدیداً عمق بافت ها را درگیر کند، فرد دیگر احساسی از درد و فشار عضلانی نخواهد داشت.

خلاصه

5- ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی برای افرادی که به دلیل استفادۀ مداوم از عضلات، مرتباً دچار آسیب های عضلانی می­شوند انتخاب خوبی است.

همچنین ماساژ ورزشی برای افرادی که مستعد آسیب دیدگی هستند، کمک زیادی در جلوگیری از آسیب های ورزشی می­کند.

این ماساژ انعطاف پذیری و عملکرد عضلات را افزایش داده و در عین حال، در تسکین درد، اضطراب و فشار عضلانی نیز موثر خواهد بود.

در ماساژ ورزشی، متخصص ماساژ با توجه به نیاز افراد، تمام بدن را ماساژ می­دهد و یا ممکن است تنها روی قسمت هایی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارد تمرکز کند.

بسته به نیاز افراد، متخصص ماساژ فشارهای عمیق را همراه با ضربه های ملایم و به صورت متناوب اعمال می­کند.

در حین ماساژ ورزشی، افراد می­توانند پوشیده یا برهنه باشند؛ در صورتیکه ترجیح می­دهند لباس بپوشند، توصیه می­شود که حتما لباسی نازک و گشادی بر تن داشته باشند تا متخصص اجازۀ دسترسی آسان به عضلات را داشته باشد.

ماساژ ورزشی نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

6- ماساژ نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت ها

ماساژ نقاط ماشه ­ای ، برای افرادی است که دچار آسیب دیدگی شده اند، درد مزمن دارند و یا دچار مشکل یا وضعیت خاص هستند انتخاب مناسبی است.

گاهی مناطقی از بافت های عضلانی شدیدا سفت و دردناک می­شوند که آن مناطق نقاط ماشه ­ای نامیده میشوند و موجب درد در سایر نقاط بدن می­شوند.

این ماساژ با تمرکز بر روی رفع نقاط ماشه ­ای، درد را کاهش دهد.

در ماساژ نقاط ماشه­ ای متخصص ماساژ، با ضربه های طولانی و ممتد که مدام فشار بر روی عضلات را شدید و شدید تر می­کند، به آرام شدن بدن و تسکین درد کمک می­کند.

در این نوع ماساژ، اگرچه درمانگر، روی قسمت های خاصی از بدن که نیاز به رهاسازی دارند تمرکز خواهد کرد، اما  شامل کارهایی روی تمام بدن نیز خواهد بود.

برای این ماساژ می­توان کاملاً برهنه یا پوشیده بود و یا اینکه پیراهنی گشاد و نازک بر تن داشت.

ماساژ نقاط ماشه­ ای نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

7- رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای افرادی که به دنبال استراحت و یا بازیابی انرژی طبیعی خود هستند، بهترین گزینه است. همچنین برای کسانی که از لمس تمام بدنشان در ماساژ راحت نیستند می­تواند گزینه خوبی باشد.

رفلکسولوژی از فشار ملایم تا شدیدی در نقاط مختلف بدن از جمله پاها، دست و گوش استفاده می­کند. برای این ماساژ می­توان لباس راحت و گشادی که امکان دسترسی به پاهای را ممکن سازد، بر تن داشت.

رفلکسولوژی چیزی در حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

8- ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای کسانیکه به دنبال احساس آرامش، کاهش استرس، درد و تنش جسمی هستند انتخاب خوبی است. این ماساژ یک ماساژ ژاپنی است که :

ماساژ شیاتسو یک روش برای ماساژ کل بدن است، اما ممکن است متخصص درمان تنها بر روی مناطقی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارد تمرکز کند.

در طول ماساژ، متخصص از دست ها، کف دست ها و انگشتان شست برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده می­کند و فشار را به صورت پالسی(نقطه ای) و یا یکنواخت اعمال می­کند.

در طول این ماساژ می توان کاملاً پوشیده بود.

ماساژ شیاتسو نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

9- ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای افرادی که به دنبال یک روش خیلی فعال برای کاهش درد و استرس هستند انتخاب خوبی است. این ماساژ کمک می­کند به افزایش:

در ماساژ تایلندی، متخصص ماساژ با حرکات متوالی مانند کشش های یوگا تمام بدن را ماساژ می­دهد و با استفاده از کف دست و انگشتان خود فشار عمیقی را اعمال می­کند

. این ماساژ ممکن است کمی دردآور باشد و توصیه می­شود که با لباسی گشاد و راحت برای ماساژ آماده شوید.

ماساژ تایلندی 60 تا 90 دقیقه طول می­کشد.

خلاصه

10- ماساژ پرینتال

ماساژ پرینتال ماساژ مطمئن برای زنان در دوران بارداری است که می تواند به کاهش درد بدن در دوران بارداری، کاهش استرس و سهولت در کشش عضلات کمک کند.

در هر زمان از دوران بارداری می­توان این ماساژ را انجام داد. با اینحال برخی از مراکز، به دلیل خطر سقط جنین در سه ماهۀ اول بارداری، از ارائۀ ماساژ در این دوران، خودداری می­کنند.

ماساژ پرینتال همچون ماساژ سوئدی فشار خفیفی را به بدن وارد می­کند. متخصص ماساژ روی مناطق بخصوصی مانند کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد.

افراد بنا بر انتخاب خود می­توانند کاملاً پوشیده و یا کمتر پوشیده حاضر شوند. در حین ماساژ، فرد به پهلو دراز می­کشد و یا روی یک میز طراحی شده ویژه ای که از شکم او محافظت می­کند قرار بگیرد.

زنان بارداری که در ساق پا و یا سایر قسمت های پای خود درد دارند پیش از ماساژ حتماً باید به پزشک متخصص خود مراجعه کرده باشند.

این ماساژ حدود 45 تا 60 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

جهت خرید انواع روغن تک فاز و روغن هسته گوجه به سایت سیما زارع مراجعه نمایید.

خروج از نسخه موبایل