تأثیر روابط جنسی بر سلامت جسمی و روانی

محتوای این مطلب پنهان

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:
شاید شما هم شنیده باشید که تعدادی از افراد برای رابطه جنسی فوایدی را برمی‌شمارند و نداشتن سکس را دلیل رفتارهای ناهنجار و عصبی دختران و پسران می‌دانند. برخی از این حرف‌ها واقعا می‌تواند ساخته و پرداخته‌ی ذهن گوینده باشد. اما آیا واقعا صحبت کردن از چیزی به اسم فواید سکس و یا فواید رابطه جنسی معنادار است؟ آیا واقعا داشتن رابطه جنسی با فایده یا حتی فایده‌هایی همراه است؟ به نظر شما چرا عرف و جامعه به صورت پیوسته جوان‌ها را به ازدواج تشویق می‌کنند؟
اگر رابطه جنسی خوبی ندارید، همین حالا از دکتر روانپزشک یا دکتر روانشناس و سکس تراپیست کمک بگیرید. با محصولات تیمارطب میتوانید یک رابطه جنسی خوب و مفید داشته باشید.

رابطه جنسی یا سکس عالی چه فوایدی دارد؟

این است که سکس تعدادی از فرستنده‌های عصبی مغز را فعال می‌کند که نه تنها روی مغز، بلکه روی تعداد زیاد دیگری از اندام‌های بدن هم تاثیر مثبت می‌گذارند. بیایید با همدیگر تعدادی از فواید سکس را که از نظر علمی هم اثبات شده‌اند، بررسی کنیم. البته که منظور ما است که در دکترتو آن را به خوبی توضیح داده‌ایم. 

۱. از سکس خوب کاهش فشار خون است

تحقیقات متعددی وجود دارند که می‌گویند داشتن سکس طبیعی (نه خودارضایی) می‌تواند فشار خون سیستولیک (Systolic Blood Pressure) یا همان ماکزیمم فشار خون را کم کند. به همین دلیل، تقریبا تمام پزشکان تایید می‌کنند که از فواید سکس کاهش فشار خون است. رابطه‌ی مستقیمی بین داشتن سکس و کاهش فشار خون وجود دارد که باعث می‌شود سکس بیشتر برای کنترل فشار خون بدن شما مفید باشد. 
زمانی که سکس دارید، رگ‌های خونی بازتر می‌شوند و به همین دلیل، اکسیژن و مواد غذایی به شکل بهتری در بدن شما توزیع می‌شوند. این اتفاق با کاهش فشار خون بدن شما هم‌زمان است. فشارخون بالا ضررهای زیادی دارد. بنابراین سکس داشته باشید و از فواید آن روی فشار خون بهره‌مند شوید.

۲. بهبود عملکرد قلب از فواید سکس است

داشتن سکس خوب برای عملکرد قلب هم فایده دارد. یکی از فواید سکس این است که ضربان قلب را افزایش می‌دهد و این موضوع بر کسی که تجربه داشتن رابطه جنسی را دارد، پوشیده نیست. اما در کنار آن، داشتن سکس سطح استروژن و پروژسترون بدن‌تان را به حالت تعادل درمی‌آورد. زمانی که یکی از این ۲ مورد در بدنتان کم شود، بیماری‌ها و اختلالات مهمی مثل پوکی استخوان (Osteoporosis) و بیماری‌های قلبی به سراغتان خواهند آمد.
نتایج یکی از تحقیقات در این زمینه واقعا جالب است. در این تحقیق، مردانی که حداقل ۲ بار در هفته سکس عالی داشتند با مردانی که به ندرت سکس داشتند مقایسه شدند. نتیجه این بود که احتمال مرگ دسته اول بر اثر حمله‌ی قلبی، نصف احتمال مرگ دسته‌ی دوم بود.

۳. رابطه جنسی خوب، میل جنسی (Libido) را افزایش می دهد

آیا به دنبال داشتن سکس‌های بهتر و باکیفیت‌تر هستید؟ بد نیست بدانید که داشتن سکس خوب، سکس بهتری را  هم به همراه دارد. اصلا یکی از فواید سکس همین است که میل جنسی شما را بیشتر می‌کند. هر چه سکس بیشتری داشته‌باشید، شوق و میل به داشتن سکس در شما بیشتر می‌شود. این موضوع مستقیما روی کیفیت رابطه جنسی شما تاثیر می‌گذارد و عملکرد شما را در حین سکس بهتر می‌کند. این را ما نمی‌گوییم؛ بلکه کلام مستقیم و بی‌واسطه‌ی دکترهای متخصص زنان و زایمان است. 


۴. از خواص نزدیکی تقویت سیستم ایمنی بدن است

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در مقایسه با دیگران روزهای کمتری از سال را با حال ناخوشی یا مریضی (سرماخوردگی، آنفولانزا و موارد دیگر) سپری می‌کنند. سطح ایمنی افرادی که رابطه جنسی دارند، در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زای بیرونی بالاتر است. یک تحقیق دانشگاهی در دانشگاه Wilkes University پنسیلوانیا نشان داده است بدن دانشجویانی که در هفته یک یا دوبار سکس داشته‌اند، سطوح بالاتری از یک آنتی‌بادی خاص را در مقایسه با دانشجویان دیگر نشان داده است.
البته تاثیر و اهمیت درست غذا خوردن، داشتن فعالیت بدنی، داشتن خواب کافی و استفاده از واکسن‌های موردنیاز هم درباره‌ی این موضوع به قوت خود باقی است. در ضمن چنانچه درباره‌ی وضعیت STD (بیماری‌های منتقله از راه جنسی) خودتان و شریکتان مطمئن نیستید، باید حتما از کاندوم استفاده کنید.

۵. اعتماد به نفس را افزایش می دهد

از مزایا و فواید سکس می‌توان به این مورد نیز اشاره کرد که اعتماد به نفس و حس شادابی را در شما تقویت می‌کند. سکس را تنها را برای این توصیه نمی‌کنند که افراد را به سمت یک زندگی سالم هدایت کنند، بلکه این موضوع برای رسیدن فرد به شادی در زندگی هم ضروری است.
فردی که به صورت مرتب سکس دارد، حسی از اعتماد به نفس را تجربه می‌کند که دیگران یا از آن بی‌بهره هستند یا کمتر تجربه‌اش کرده‌اند. در این حالت شما به صورت فعالانه در یک رابطه جنسی مشارکت دارید. شما توانسته‌اید یک شریک جنسی داشته باشید. حس خوب بودن در یک رابطه جنسی مبتنی بر رضایت، برای مرد و زن اهمیت دارد.

۶. فواید سکس برای خانم ها بهبود کنترل ادرار است

داشتن عضله‌های قوی‌تر لگنی از بروز مشکل بی‌اختیاری ادرار جلوگیری می‌کند. لازم است بدانید که تقریبا ۳۰ درصد از خانم‌ها در یک بازه‌ی زمانی از عمرشان مشکل بی‌اختیاری ادرار را تجربه می‌کنند.
تاثیر داشتن سکس خوب برای عضله‌های کف لگن مثل تاثیر ورزش است. زمانی که یک زن ارگاسم را تجربه می‌کند، عضله‌های کف لگن او منقبض می‌شوند. همین منقبض شدن‌ها باعث می‌شود تا عضله‌های لگنی تقویت شوند و از بروز بی‌اختیاری ادرار، افتادگی مثانه، افتادگی رحم و افتادگی تخمدان در زنان جلوگیری شود. آیا هنوز هم به فواید سکس ایمان نیاورده‌اید؟

۷. از فوایدسکس بهبود عملکرد مغز است

تحقیقات روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که نمونه‌های با سکس بیشتر، عملکرد شناختی بهتری از خودشان به نمایش گذاشته‌اند. چرا که داشتن سکس منجر به تولید سلول‌های مغزی جدید در موش‌‌ها شده است. تحقیقی با موضوع مشابه در سال ۲۰۱۸ روی ۶۰۰۰ نفر از انسان‌ها هم انجام شده است. این تحقیق نشان می‌دهد داشتن سکس بیشتر منجر به بهبود عملکرد حافظه در افراد بالای ۵۰ سال می‌شود.

۸. یک خاصیت سکس کاهش تنش، اضطراب و استرس است

از نظر علمی ثابت شده است کسی که رابطه جنسی دارد، از نظر خلق و خو (Mood) و حس و حال روحی در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد. استرس از چنین فردی دور می‌شود. درست است که نمی‌توان به قیمت دستیابی به فواید سکس در جهت کاهش اضطراب، سکس هرروزه را وارد زندگی کرد. اما بهتر است به جای سرکوب کردن این نیاز طبیعی یا روی آوردن به تماشای فیلم‌های پورن (Porn)، رابطه جنسی را در حد نرمالی در زندگی‌تان داشته باشید.
کسی که نزدیک شریک جنسی خود است، می‌تواند فکر کردن به موارد استرس‌زا و اضطراب‌آور را کنار بگذارد. لمس کردن و بغل کردن شریک جنسی کمک می‌کند تا هورمون‌های حس خوب در بدن ترشح شوند. رسیدن به برانگیختگی کاری می‌کند تا یک ماده شیمیایی در مغزتان ترشح شود و مرکز لذت و پاداش مغز را فعال کند.
سکس همچنین می‌تواند هورمون‌های پاسخ به استرس مثل کورتیزول (Cortisol) و آدرنالین (یا همان اندورفین – Endorphine) را کاهش دهد. تاثیرات این کاهش تا یک روز در بدن فرد باقی می‌مانند.

۹. کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات از خواص سکس است

البته مشخص نیست که آیا می‌توان نتایج این آزمایش را مستقیما به فواید سکس ربط داد یا نه. قطعا موارد دیگری هم وجود دارند که از عوامل تاثیرگذار در سرطان هستند. اما داشتن سکس بیشتر برای کسی ضرر ندارد.

۱۰. مثل ورزش عمل می کند

سکس برای بدن ما حکم ورزش کردن را دارد. سکس یک فعالیت فیزیکی بدنی است. اگرچه رابطه جنسی نمی‌تواند مثل دویدن عادی یا روی تردمیل منجر به تعریق و افزایش ضربان قلب شود. اما باز هم به نوبه‌ی خودش با افزایش ضربان قلب و بالارفتن سوخت‌وساز بخش‌های مختلفی از بدن همراه است. داشتن فعالیت جنسی باعث می‌شود بدن ما در هر دقیقه ۵ کالری انرژی مصرف کند. برای مقایسه بد نیست بدانید که این مقدار در زمان تماشای تلویزیون ۱ کالری بر دقیقه است.
مواد شیمیایی که توسط مغز بعد از سکس آزاد می‌شوند، منجر به بهبود هضم غذا می‌شوند. با این حساب می‌توان سکس را برای کاهش وزن هم مفید دانست!
پس می‌توان یکی از فایده‌های سکس را این دانست که برای بدن ما مثل ورزش کردن عمل می‌کند. اگر به ورزش کردن معتقد هستید و برای آن زمان کنار می‌گذارید، بد نیست که برای داشتن رابطه جنسی هم زمان خاصی اختصاص دهید. ثابت‌قدم ماندن در این راه به شما کمک می‌کنید تا بیشتر و بهتر به اهداف سلامت‌ حورتان دست پیدا کنید. پس بیشتر ورزش کنید تا سالم‌تر بمانید!
داشتن فعالیت جنسی باعث می‌شود بدن ما در هر دقیقه ۵ کالری انرژی مصرف کند.

۱۱. از فوایدرابطه جنسی کاهش دردهای بدنی است

شاید بد نباشد قبل از اینکه دنبال قرص‌های مسکن مثل ژلوفن یا بروفن بگردید، به این فکر کنید که چطور یک ارگاسم خوب داشته باشید! احتمالا دارید با خودتان فکر می‌کنید که این دو اصلا چه ربطی به هم دارند. اما واقعا این‌طور است که رسیدن به ارگاسم، جلوی بروز درد را می‌گیرد. داشتن ارگاسم کاری می‌کند تا آستانه‌ی بروز درد در بدن شما افزایش پیدا کند. این هم از فواید سکس است که اگر قبلا با یک درد خفیف احساس ناراحتی می‌کردید، بعد از داشتن ارگاسم برای دردهای بدنی بزرگ‌تری آماده می‌شوید.
خانم‌ها به تاثیر این موضوع روی کاهش دردهای آرتروز و ورم مفاصل هم اشاره کرده‌اند. حتی به تاثیر خودارضایی روی کاهش میزان سردرد و میگرن هم تاکید داشته‌اند.

۱۲. از خوبی های سکس بهبود کیفیت خواب است

۱۳. کیفیت رابطه با شریک جنسی را ارتقا می دهد

داشتن سکس نه تنها به صورت فردی برای شما مفید است، بلکه منجر به داشتن رابطه‌ای بهتر و صمیمی‌تر با شریک جنسی‌تان می‌شود. هورمون اکسی توسین که در حین سکس ترشح می‌شود، حس تعلق به طرف مقابل و صمیمیت دوجانبه را تقویت می‌کند.
سکس در یک رابطه‌ی تک‌همسری میزان تعهد و ارتباط عاطفی بین شما و شریکتان را افزایش می‌دهد. ابراز علاقه به طرف مقابل در حین، میزان ماندگاری ازدواج‌ها را بیشتر می‌کند و منجر به داشتن نرخ طلاق کمتر در جامعه خواهد شد.

۱۴. باعث جوان ماندن و افزایش شادابی پوست می شود

همگی به دنبال پوستی شاداب هستیم. سکس خوب می‌تواند باعث جوان ماندن پوست شود. رابطه جنسی منظم سبب آزادسازی هورمون استروژن و تستوسترون می‌شود که این هورمون‌ها سبب جوانی می‌شوند. هورمون استروژن باعث افزایش شفافیت پوست صورت و ایجاد پوستی جوان‌تر می شود. در یک بررسی نشان داده شده افرادی که حداقل یکبار در هفته رابطه جنسی دارند، ۷ تا ۱۲ سال جوان‌تر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند.

۱۵. کیفیت باروری و سرعت بارداری را بالاتر می برد

یکی دیگر از فواید سکس، بارداری آسان است. یک مطالعه انجام شده در مرکز باروری نشان داده از دیگر مزایای سکس این است که افرادی که دارای یک هفته انزال روزانه بودند دارای اسپرم با کیفیت بالاتر از افرادی بودند که روزانه انزال نداشتند. در گروه اول اسپرم سالم‌تر و قوی‌تر است و احتمال باروری تخمک نیز بیشتر است.درنتیجه اگر می‌خواهید بارداری خود را تضمین کنید، سکس داشته باشید.

مزایای سکس عوارض سکس نکردن

کاهش استرس استرس و عصبانیت
تقویت سیستم ایمنی تضعیف سیستم ایمنی بدن
تقویت عضلات کف لگن  آتروفی واژن
بهبود بی‌اختیاری ادرار بهم ریختن ریتم تناسلی
افزایش تحریک جنسی کاهش کمیت و کیفیت تحریک جنسی
کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات ریسک بالاتر ابتلا به سرطان پروستات
کاهش فشار خون افزایش فشار خون
کاهش دردهای بدن تشدید دردهای قاعدگی
کاهش احتمال ابتلا به افسردگی احساس کسالت و افسردگی
بهبود تمرکز و عملکرد مغز افزایش احتمال عفونت ادراری

 
چطور از فواید سکس بهره‌مند شویم؟

ممکن است در برخی از جوامع صحبت کردن درباره‌ی سکس از موارد ممنوعه یا حداقل سرکوب‌شده باشد. اما بهتر است خودتان این موضوع را بدانید که داشتن سکس از ابتدای خلقت برای انسان تعریف شده است. بدن شما طوری طراحی شده است که باید رابطه جنسی را به صورت منظم تجربه کند. فواید بالا را به این موضوع اضافه کنید که بهبود حس بویایی، دندان‌های سالم‌تر، هضم بهتر غذا و داشتن پوستی شفاف و افزایش طول عمر هم در تعدادی از تحقیقات به عنوان فواید سکس مطرح شده‌اند. 
زمانی که این موضوع را از خودتان دریغ می‌کنید، دارید در حق خودتان و بدنتان ظلم می‌کنید. با این کار دارید حس خوب داشتن رابطه جنسی را از خودتان دریغ می‌کنید و در نظم ساختاری بدنتان و البته در نظم خلقت اختلال ایجاد می‌کنید. تصمیم با خودتان است. داشتن سکس یک رفتاری طبیعی سودمند است؛ آیا می‌خواهید از این سودمندی بی‌نصیب بمانید؟ هم که خود موضوعی جداست! 
البته که سکس باید در زمان درست و سن مناسب و با آگاهی شروع شود. مثلا عوارض متعددی می‌تواند داشته باشد. 
چنانچه فکر می‌کنید یا مطمئن هستید که فعالیت جنسی‌تان کمتر از حد نرمال است، احتمالا به این نیاز دارید تا با یک سکس تراپیست صحبت کنید. صحبت کردن درباره این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا رابطه‌ی جنسی‌تان را دوباره از سر بگیرید و گامی در جهت سلامتی‌تان بردارید. مثلا اگر در مورد و زنان آگاهی داشته باشید و نگران زودانزالی در خود یا شریک خود هستید، سکس تراپیست به شما کمک زیادی می‌کند. 

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

اگر سکس شما مشکل دارد و احساس خوبی بعد و قبل از سکس کردن ندارید، به شما توصیه می‌کنیم به دکتر سکس تراپیست مراجعه کنید. مزایا سکس بسیار است و می‌تواند برطرف‌کننده‌ی بسیاری از نیازمندی‌های روزانه‌ی زندگی شما باشد. بنابراین بهبود سکس زناشویی در بهبود سلامت زوجین نقش موثری دارد. اگر می‌خواهید سکس خود را بهبود ببخشید با کمک دکترتو از و نوبت بگیرید. همچنین می‌توانید با دریافت مشاوره از و دغدغه‌ها و مشکلات خود را در محیطی امن بیان و حل کنید. 
دکترتو مراقب سلامت شماست!

محصولات مربوطه در ترب

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا