مجله ورزشی

27 هزار و 68 کودک سه تا شش سال تحت پوشش طرح غربالگری بینایی قرار گرفتند

به گزارش خبرگزاری مجله رز از قزوین؛ زهرا غلامرضایی در خصوص اجرای طرح غربالگری شنوایی و بینایی برای کودکان استان اظهارداشت: در راستای پيشگيری از معلوليتهای جسمی با اجرای برنامه ها و طرحهای پيشگيرانه برای كاهش بروز برخی از انواع معلوليتها طرح های مهمی اجرا شده است.

وی با اشاره به برنامه غربالگری شنوايی نوزادان و شيرخواران گفت: برنامه غربالگری شنوايی به منظور شناسايی و پيشگيری نوزادان و شيرخواران دارای اختلالات شنوايی از سال 1386 آغاز شده و هم اكنون در سطح بيمارستانهايی كه تولد نوزاد در آن اتفاق می ‌افتد انجام می ‌شود.

غلامرضایی تصریح کرد: در اين برنامه نوزادان پس از تولد و قبل از ترخيص، توسط سنجش گران تحت نظارت بهزيستي مستقر در بيمارستان‌ها و بخش نوزادان سنجش مي‌شوند و در صورت مشكوك شناخته شدن به مراكز تخصصی شنوايی سنجی ارجاع شده و در آنجا پس از انجام آزمايشات تشخيصي تحت درمان قرارگرفته و در نهايت و در صورت نياز به پزشكان متخصص ارجاع داده می شوند.

وی گفت: آمار نوزادان غربال شده در استان بیش از 13 هز ار و 689 نفر بوده که 40 نفر از نوزادان به مرحله مداخله و درمان ارجاع داده شده اند.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین در خصوص برنامه غربالگری شنوایی کودکان هم اظهارداشت: این طرح با غربال شنوایی کودکان 3 تا 5 سال بطور آزمایشی از سال 94 شروع شد و کودکان تحت پوشش با هدف پیشگیری از اختلالات شنوایی و شناسایی بموقع مورد غربالگری قرار می گیرند.

غلامرضایی یادآورشد: همچنین همه افرادی که ارجاع داده شده اند برای اطمینان از سلامت و یا مراجعه به تخصص مورد پیگیری و
آگاهی بخشی قرار می گیرند.

وی گفت: افراد تحت پوشش برنامه غربالگری شنوایی کودکان 3 تا پنج سال در استان حدود 12 هزار و 285 مورد بوده که 20 کودک مشکوک شناسایی و ارجاع شده اند.

این مسئول بیان کرد: طرح پیشگیری ازتنبلی چشم (آمبليوپی) هم از سال 74 برنامه ریزی شده و عملیات غربالگری و تشخیص زودهنگام آمبلیوپی و سایراختلالات بینائی در کودکان 3 تا شش سال درسراسر کشوربه صورت طرح از ابتدای آبان تا پايان آذر و بصورت برنامه درهمه ایام سال درپايگاههای دايمی وغيردايمی اجرا می شود.

وی یادآورشد: مهمترین هدف از اجرای این برنامه کاهش بیماری آمبلیوپی و سایراختلالات بینائی از طریق تشخیص ودرمان به موقع بیماری درسنین طلایی یعنی زیر 5 سالگی است و کودکانی که در طرح پیشگیری از تنبلی چشم مورد سنجش بینائی قرار می گیرند در صورت نیاز به کمک هزینه عینک و جراحی چشم ازطرف سازمان بهزیستی مورد حمایت قرار می گیرند.
 
غلامرضایی تصریح کرد: آمار کودکان تحت پوشش برنامه غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال بیش از 27 هزار و 68 نفر و تعداد کودکان مشکوک شناسایی شده نیز یک هزار و 949 مورد بوده است.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان قزوین در خصوص خدمات مشاوره ژنتیک اظهارداشت: مشاوره ژنتيك به معنی ايجاد يك رابطه دو طرفه است كه درآن مشاور به فرد مراجعه كننده در زمينه های مختلف كمك می كند.

وی بیان کرد: مشاوره درمورد تشخيص، پيش آگهی و كنترل بيماری باهدف پيشگيری از معلوليتهای ناشی ازاختلالات ژنتيك و بررسی روش به ارث رسيدن بيماری و خطر تكرارآن در ساير افراد خانواده است که در حوزه مشاوره ژنتیک پیش بینی کرده ایم.

غلامرضایی گفت: همچنین در بخش مشاوره ژنتیک موضوع شناسايی روش های موجود برای كاهش عوامل خطر زا و كمك به انتخاب موثرتر راهکارهای رفع مشكل كه بيش از همه با فرهنگ، عقايد ، همخوانی دارد مورد توجه است.

وی افزود: در استان بیش از 1100 نفر برای بار اول به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کرده و خدمات گرفته اند.

غلامرضایی اظهارامیدواری کرد با اجرای طرح های پیشگیری بتوان از معلولیت ها جلوگیری و جامعه سالم را رقم زد.

انتهای پیام

 

نمایش بیشتر

گروه تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از مهارت‌های تحلیلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌ها و آمارهای مفید و کاربردی درباره‌ی روند و عملکرد تیم‌ها و بازیکنان در ورزش می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود دانش و اطلاعات ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای آمارها و تحلیل‌های جذاب ورزشی همراه شوید.
دکمه بازگشت به بالا