کسب و کار محلیمجله عمومی

چگونه چربی داخل توستر را تمیز کنیم

چگونه یک توستر را تمیز کنیم؟

گاهی اوقات از تمیز کردن توسترها در آشپزخانه غافل می شویم که دقیقا همین لوازم نیاز به تمیز کردن به طور مداوم و منظم دارند. چربی ها در توستر در مدت طولانی تجمع پیدا می کنند، بنابراین باید آن ها را عمیقا تمیز کنیم. برای ، باید خرده نان ها را نیز از روی سینی آن برداریم و سطح را تمیز کنیم و سپس بقیه قسمت ها را از داخل و بیرون تمیز کاری کنیم و بعد از اتمام این کار، توستر شما کاملا تمیز، تازه و آماده استفاده خواهد بود.

روش اول :تمیز کردن سینی توستر

 1. اول از همه توستر را از برق بکشید که انجام این کار قبل از تمیز کردن بسیار مهم و حیاتی می باشد و باعث می شود که از شوک الکتریکی جلوگیری شود.
 2. بعد از اینکه توستر را از برق کشیدید ، کانتر یا همان سینی توستر را بیرون بیاورید و با یک لایه روزنامه سعی کنید که خرده نان ها را از روی آن جمع کنید و اگر نمی دانید که چگونه باید سینی را بیرون کشید، می توانید از شرکت بپرسید.
 3. سینی را روی یک روزنامه بگیرید و آن را تکان هید تا ریز ترین خرده نان ها نیز بیرون بریزد و همچنین می توانید آن را درون یک سطل آشغال یا زباله بگیرید.
 4. سینی را درون سینک بگیرید و با استفاده از آب گرم و و یا مایع ظرفشویی داخل ان را تمیز کنید و مانند بقیه ظرف ها شستشو دهید و بعد از تمیزی کامل آن را داخل آبچکان قرار دهید تا خشک شود.
 5. سینی هایی که جدا نمی شوند را نیز تمیز کنید. چنانچه در بخش نکات گفته ایم اگر توستر شما به گونه ای است که سینی آن جدا نمی شود، آن را برعکس کنید و آن را روی یک روزنامه یا سطل زباله به آرامی تکان دهید تا خرده های نان و گرد و غبار بیرون بریزند.

روش دوم:بقیه قسمت های توستر را تمیز کنید.

 1. توستر را از داخل تمیز کنید:

از یک براش یا فرچه یا حتی یک مسواک تمیز استفاده کرده و داخل توستر و سیم های آن را تمیز کنید و می توانید با این کار تمام ذرات چسبیده به سیم ها را پاکسازی کنید و بعد از تمیز کردن این قسمت می توانید آن را دوباره برعکس کنید و تکان دهید تا آلودگی های بیاقیمانده بیرون بریزند.

 

 1. تخته های داخلی را تمیز کنید:

مسواک خود را به مقداری آغشته کنید و آنرا به داخل توستر ببرید و هر قسمت را که توانستید با مسواک بکشید تا آلودگی ها جدا شوند.

 1. بیرون توستر را تمیز کنید:

یک دستمال نخی برداشته و با سرکه آغشته کنید و آن را در اطراف توستر بکشید و می توانید از مقداری بیکربنات نیز استفاده کنید و آن را به آرامی تمیز کنید و همچنین می توانید از یک اسفنج نرم استفاده کنید تا روی دیواره توستر خط و خش نیفتد.

 

روش سوم :تمیز نگه داشتن توستر

 1. ماهی یک بار توستر را به طور کامل تمیز کنید:

تقریبا هر ماه توستر را عمیقا تمیز کنید و سینی آن را بیرون کشیده و داخل آن را با کف و صابون شسته و بیرون دستگاه را با سرکه تمیز کنید.

 

 1. هفته ای یک بار سینی را بتکانید:

هر هفته یک روزنامه پهن کنید و سینی را روی آن تکان دهید تا مواد بیرون بریزد و اگر سینی بیرون نمی آید، طبق روش های قبل عمل کنید.

 1. برای تمیز کردن قسمت بیرونی نیز باید این کار را هر روز انجام دهید.

روتین هر روزه شما در آشپرخانه باید به این گونه باشد که بیرون توستر را دستمال بکشید و البته لازم نیست که هر روز از سرکه استفاده کنید و می توانید این کار را با دستمال مرطوب معمولی نیز انجام دهید اما بهتر است که هر چند روز یک بار سرکه را هم استفاده کنید .

توستر جزو آن دسته از وسایل آشپزخانه است که تقریبا هر روز از آن استفاده می‌شود، اما آخرین باری که به سراغ تمیز کردن توستر خود رفته‌اید کی بوده است؟ تمیز کردن توستر از خرده نان‌های سوخته برای حفظ طعم نان‌های جدید ضروری است. آون توستر نیز یکی از پرکاربردترین وسایل موجود در هر آشپزخانه است و تمیز کردن آن یکی از مهم‌ترین بخش‌های تمیزکاری هفتگی آشپزخانه است. ما یک خبر خوب برای شما داریم: تمیز کردن توستر به راحتی ترد کردن یک تکه نان خوشمزه است. هوم پلاس در این مقاله کامل‌ترین روش تمیز کردن توستر و همچنین آموزش گام به گام تمیز کردن آون توستر را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای شروع کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن توستر

با استفاده از ساده‌ترین ابزارها و تنها با چند گام، بلافاصله متوجه یک تفاوت بزرگ خواهید شد: یک کانتر بدون خرده نان‌های ریخته شده در اطراف توستر و عدم وجود بوی دود در همراه همیشگی صبحانه‌های شما. برای تمیز کردن توستر خود به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • قلم موی شیرینی‌پزی
 • سینک ظرفشویی یا یک ظرف بزرگ
 • اسفنج یا پارچه ظرف
 • پارچه میکروفایبر
 • سطل زباله
 • آب گرم
 • مایع ظرفشویی (به دلیل اهمیت چربی‌زدایی، آبکشی آسان و به‌جا نماندن اثر مواد شوینده بر روی توستر، توصیه ما استفاده از با آبکشی آسان است)
 • جوش شیرین
 • سرکه سفید مقطر
 • اسفنج ملامین

مراحل گام به گام تمیز کردن توستر نان

اگر به‌طور روزانه از توستر خود استفاده می‌کنید، بهتر است هفته‌ای یکبار به سراغ تمیز کردن توستر از خرده‌ریزها و مواد غذایی باقیمانده‌ای بروید که می‌توانند باعث دود کردن یا ایجاد طعم سوختگی در نان‌های شما شوند. با دنبال کردن مراحل زیر توستر نان خود را به‌طور کامل تمیز کنید.

 1. توستر را از برق کشیده و خنک کنید

قبل از اینکه تمیز کردن توستر را شروع کنید، آن را از برق بکشید. قرار دادن هر چیزی به جز نان در توستری که به برق وصل است می‌تواند باعث برق گرفتگی یا آتش ‌سوزی شود. پس از جدا کردن توستر از برق، اجازه دهید پیش از شروع فرآیند تمیزکاری، توستر به‌طور کامل خنک شود.

 1. با تکان دادن توستر، خرده نان‌ها را بیرون بریزید

توستر را به کنار سطل زباله منتقل کرده یا آن را روی سینک ظرفشویی نگه دارید. اگر دستگاه شما دارای سینی قابل جدا شدن در کف است و یا کف آن باز می‌شود، آن را باز کرده و با استفاده از قلم موی شیرینی‌پزی خرده‌ریزها را از توستر به سطل زباله بریزید. توستر را سر و ته کرده و با تکان دادن آن خرده‌ریز‌های نان را از شکاف‌های توستر به بیرون بریزید.

 1. محلول پاک کننده را آماده کنید

در یک سینک ظرفشویی یا یک ظرف بزرگ، چند قطره مایع ظرفشویی را در مقدار زیادی آب گرم حل کنید. اگر توستر شما دارای سینی قابل جدا شدن است، خیس کردن سینی در آب صابونی کافی است. سینی را با استفاده از اسفنج یا پارچه ظرف به‌خوبی بشویید. سپس سینی را با آب فراوان آبکشی کرده و با یک پارچه جاذب خشک کنید.

نکته: از یک شوینده با توان چربی‌زدایی بالا استفاده کنید

برای دریافت نتیجه بهتر، از مایع ظرفشویی استفاده کنید که دارای توان چربی‌زدایی بالا و قابلیت آبکشی آسان باشد. مایع ظرفشویی هوم پلاس علاوه بر توان چربی‌زدایی بالا، با برش دادن پیوند میان ذرات جامد و سطح ظرف، ذرات سوخته نان را به راحتی از روی سینی پاک می‌کند. همچنین، مایع ظرفشویی هوم پلاس با ترکیب منحصر به فرد خود، نه آنقدر غلیظ است تا پس از آبکشی روی ظرف باقی بماند و نه بیش از حد کف می‌کند؛ کف بیش از حد نیز، همچون غلظت زیاد، فرایند آبکشی را دشوار می‌کند.

 1. با استفاده از قلم مو، ذرات ریز را از توستر خارج کنید

با استفاده از قلم موی شیرینی‌پزی به‌سراغ خرده نان‌هایی بروید که هنوز به داخل توستر چسبیده‌اند. انگشتان خود را در داخل شکاف‌ها قرار ندهید، در غیر این‌صورت ممکن است در طول فرآیند تمیز کردن توستر انگشتان شما یا قطعات داخل توستر آسیب ببینند. در صورت امکان توستر را هم از بالا به پایین و هم از پایین به بالا تمیز کنید.

 1. سطح بیرونی توستر را تمیز کنید

یک اسفنج یا پارچه را به آب صابونی آغشته کنید و سطح بیرونی توستر را تمیز کنید. پیش از شروع، اسفنج را بچلانید تا در هنگام تمیز کردن توستر تنها مرطوب باشد. به صفحات یا اهرم‌های موجود در پنل کنترل و همچنین دسته‌ها توجه بیشتری داشته باشید. در صورت امکان قطعات متحرک را جدا کرده و در محلول صابونی بشویید.

پس از تمیز شدن سطح بیرونی توستر، یک اسفنج دیگر را به آب آغشته کرده و هرگونه باقیمانده صابون را از بین ببرید. نهایتا، دستگاه را با یک پارچه میکروفایبر نرم به‌خوبی خشک کنید.

نکته: برای برق انداختن سطح بیرونی توسترهای استیل، از یک تمیز کننده مخصوص استیل استفاده کرده یا یک پارچه تمیز را به مقدار کمی سرکه سفید مقطر آغشته کنید. سطح بیرونی توستر را با استفاده از سرکه پاک کنید تا لکه‌ها از بین رفته و توستر شما درخششی بدون نقص داشته باشد.

برای اتمام مراحل تمیز کردن توستر، سینی خرده ریز را به جای خود بازگردانید، قطعات جدا شده را مجددا وصل کنید، توستر را بر روی تنظیمات موردعلاقه خود قرار داده و در آخر، آن را به برق وصل کنید.

بیشتر بخوانید:

مراحل گام به گام تمیز کردن آون توستر

آون توستر ها یکی از خوش ‌دست‌ترین و همه‌کاره‌ترین لوازم آشپزخانه هستند. آون توستر می‌تواند مقادیر کوچک از تقریبا هرچیزی که می‌توانید در فر بپزید را بپزد و به همین دلیل برای آپارتمان‌های کوچک گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. آون توستر همچنین برای گرم کردن غذا بسیار مناسب است و در گرم کردن یکنواخت برخی غذاها، عملکرد بهتری نسبت به مایکروویو دارد.

با این وجود، خرده ریزها، مواد غذایی پاشیده‌ شده و چربی‌ها می‌توانند به مرور در آون توستر جمع شده و منجر به تغییر طعم غذاها و یا حتی آتش گرفتن آون شوند. اما نیازی به نگرانی نیست، تمیز کردن آون توستر چند دقیقه بیشتر وقت نمی‌گیرد. برای یادگیری روش صحیح تمیز کردن آون توستر، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. آون توستر را از برق بکشید

همیشه قبل از شروع فرآیند تمیز کردن آون توستر، دستگاه را از برق کشیده و مطمئن شوید که کاملا خنک شده است.

 1. قطعات آون را جدا کرده و تمیز کنید

اکثر آون توسترها دارای یک سینی و توری مشبکِ قابل جدا شدن هستند. پس از خارج کردن، آن‌ها را در محلول آب گرم و مایع ظرفشویی خیس کرده و یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید. در صورت وجود غذای گیرکرده، اجازه دهید قطعات آون توستر برای یک شب در آب صابونی خیس بخورند تا تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر شود.

 1. با تکان دادن آون خرده‌ریزها را بیرون بریزید

آون توستر را به سطل زباله یا سینک ظرفشویی منتقل کنید. در صورت امکان، قسمت پایینی آن را باز کنید و با یک لرزش خوب ذرات غذا و خرده ریزها را بیرون بریزید. با استفاده از قلم موی شیرینی‌پزی، ذراتی که به سطوح چرب چسبیده‌اند را از روی سطوح داخلی آون توستر پاک کنید.

 1. محلول پاک کننده را آماده کنید

2 فنجان آب داغ، چند قطره مایع ظرفشویی و 2/1 فنجان سرکه سفید مقطر را در یک ظرف کوچک مخلوط کنید.

 1. فضای داخلی آون توستر را تمیز کنید

یک اسفنج را به محلول پاک کننده آغشته کرده و سطوح داخلی آون توستر را به‌خوبی تمیز کنید. اسفنج را پیش از استفاده بچلانید تا در طول تمیز کردن آون توستر تنها کمی مرطوب باشد. تمام سطوح داخلی (دیواره‌ها، کف و سقف) را پاک کرده و مرتبا اسفنج را آبکشی کنید. اگر متوجه غذای سوخته‌ای شدید که از بین نمی‌رود، با استفاده از جوش شیرین و چند قطره آب یک خمیر درست کنید. سپس اسفنج ملامین را به خمیر آغشته کرده و لکه را مالش دهید. هرگز از سیم ظرفشویی برای تمیز کردن آون توستر استفاده نکنید.

سعی نکنید المنت‌های آون را تمیز کنید و از خیس شدن بیش از حد آن‌ها در طول تمیز کردن آون توستر خودداری کنید.

 1. درب شیشه‌ای آون را برق بیاندازید

اکثر آون توسترها دارای یک درب شیشه‌ای هستند. پس از تراشیدن چربی‌ها و ذرات غذا از روی شیشه، با استفاده از سرکه سفید مقطر درب شیشه‌ای را برق بیاندازید. سرکه را روی شیشه اسپری کرده و اجازه دهید چند دقیقه بماند. برای به‌جا نماندن رگه و لکه، شیشه با یک پارچه نرم و بدون پرز پاک کنید. برای غذاهای قدیمی یا روغن سوخته، از اسفنج ملامین برای تمیز کردن لایه‌های چربی روی شیشه استفاده کنید. در نهایت، با یک پارچه نرم سطح شیشه را خشک کنید.

از همان محلول پاک کننده‌ای که برای فضای داخلی استفاده کردید، برای تمیز کردن سطح بیرونی آون توستر استفاده کنید. برای این کار از یک اسفنج نرم استفاده کنید تا سطح بیرونی آون خدشه‌دار نشود. سپس، با استفاده از یک پارچه نرم که به سرکه آغشته شده است، سطح بیرونی آون را تمیز کرده و آن را برق بیاندازید.

تمیز کردن پنل کنترل را فراموش نکنید. در صورت امکان، قطعات پنل را جدا کرده و با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. سپس آن‌ها را آبکشی کرده و اجازه دهید قبل از اتصال مجدد به‌طور کامل خشک شوند.

 1. توستر آون را مجددا سرهم کنید

وقتی همه چیز تمیز و کاملا خشک شد، اجزای آون توستر را مجددا سرهم کرده و آن را به برق وصل کنید تا آماده استفاده شود.

نکات مهم در مورد نگهداری و مراقبت از توستر

 • با استفاده از پوشش‌های چندبار مصرف، سینی آون توستر خود را بپوشانید. این کار باعث می‌شود تا در صورت نشت غذا، تمیز کردن آون توستر آسان شود.
 • خرده ریزهایی که می‌توانند مانع از بالا آمدن نان شوند را از بین ببرید. توستر و آون توستر خود را به‌طور مرتب تمیز کنید تا از تداخل باقیمانده غذا با قطعات داخلی دستگاه جلوگیری شود.
 • کیسه‌های پلاستیکی نان را در نزدیکی توستر قرار ندهید. گرمای حاصل از توستر می‌تواند پلاستیک را به‌سرعت ذوب کند.

جدا کردن پلاستیک ذوب شده از توستر

اگر کیسه پلاستیکی به‌طور اتفاقی روی توستر ذوب شده و به انتهای دستگاه رسیده است، با استفاده از یک کاردک چوبی یا پلاستیکی، تا حد ممکن پلاستیک را جدا کنید. قبل از پاک کردن پلاستیک باقیمانده، دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید خنک شود. سپس مقداری جوش شیرین را روی یک اسفنج مرطوب پاشیده و محل پلاستیک را مالش دهید. با یک اسفنج مرطوب و تمیز محل پلاستیک را پاک کنید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر پلاستیکی را مشاهده نکنید.

برای از بین بردن رد پلاستیک، یک پنبه را به لاک پاک‌کن برپایه استون آغشته کرده و محل لکه‌دار شده را با پنبه مالش دهید. در صورت منتقل شدن پلاستیک به پنبه، از یک پنبه تازه استفاده کنید. در آخر، محل ذوب پلاستیک را با یک پارچه نرم و مرطوب آبکشی کرده و تمیز کنید.

سوالات متداول | تمیز کردن توستر

داخل توستر را چگونه تمیز کنیم؟

یک اسفنج را به محلول پاک کننده آغشته کرده و سطوح داخلی آون توستر را به‌خوبی تمیز کنید. اسفنج را پیش از استفاده بچلانید تا در طول تمیز کردن آون توستر تنها کمی مرطوب باشد. تمام سطوح داخلی (دیواره‌ها، کف و سقف) را پاک کرده و مرتبا اسفنج را آبکشی کنید. اگر متوجه غذای سوخته‌ای شدید که از بین نمی‌رود، با استفاده از جوش شیرین و چند قطره آب یک خمیر درست کنید. سپس اسفنج ملامین را به خمیر آغشته کرده و لکه را مالش دهید. هرگز از سیم ظرفشویی برای تمیز کردن آون توستر استفاده نکنید. سعی نکنید المنت‌های آون را تمیز کنید و از خیس شدن بیش از حد آن‌ها در طول تمیز کردن آون توستر خودداری کنید.

چگونه سینی توستر را تمیز کنیم؟

در یک سینک ظرفشویی یا یک ظرف بزرگ، چند قطره مایع ظرفشویی را در مقدار زیادی آب گرم حل کنید. اگر توستر شما دارای سینی قابل جدا شدن است، خیس کردن سینی در آب صابونی کافی است. سینی را با استفاده از اسفنج یا پارچه ظرف به‌خوبی بشویید. سپس سینی را با آب فراوآون توستر در واقع یک فر کوچک است که می‌توان از آن برای درست کردن پیتزاهای کوچک یا غذاهایی با حجم کم استفاده کرد. بنابراین دیگر نیاز ندارید تا برای انجام کارهای کوچک، فر بزرگ خود را روشن کنید. با این حال، این دستگاه نیز مانند فر و اجاق گاز، در معرض چربی‌ها و ذرات غذا قرار دارد. بنابراین هر چند وقت یکبار، باید داخل و بیرون آن را به صورت اساسی تمیز کنید.

از طرفی تمیز نگه‌داشتن و مراقبت روزانه از وسایل پخت و پز، به آشپزخانه نظم و ترتیب داده و آشپزی را لذت‌بخش‌تر می‌کند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا تمام نکات لازم برای تمیز کردن آون توستر را یاد بگیرید.

وسایل مورد نیاز جهت تمیز کردن آون توستر

آون توستر، یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه است که باید همیشه آن را تمیز نگه دارید. نظافت وسایل آشپزخانه، به تجهیزات خاص و عجیب و غریبی نیاز ندارد. فقط با چند ابزار و شوینده در دسترس، می‌توانید تمیزکاری را شروع کنید. برای تمیز کردن آون توستر به وسایل زیر احتیاج دارید:

 • پارچه میکروفایبر؛
 • یک برس تمیزکننده کوچک یا مسواک؛
 • مایع ظرفشویی؛
 • جوش شیرین؛
 • سرکه؛
 • تمیزکننده چندمنظوره یا شیشه‌پاک‌کن (در صورت دلخواه).

چگونه میله های چدنی گاز را تمیز کنیم مقداری سرکه و آب را داخل اسپری بریزید و آن را روی چدن ها اسپری کنید. بعد از یک ربع با پارچه آن را تمیز کنید. راه دیگر درست کردن محلول سرکه، آب و مایع ظرفشویی در تشت بزرگ است. باید این محلول کاملا روی چدن ها را بگیرد.

مراحل تمیز کردن آون توستر

قبل از شروع تمیزکاری، حتماً دو شاخه برق دستگاه را از پریز جدا کنید. در ادامه، مراحل تمیز کردن آون توستر را به ترتیب زیر پیش ببرید:

1) تمیز کردن سینی داخل توستر:

ابتدا از خنک بودن دستگاه مطمئن شده و سپس آون توستر را در مکانی با ارتفاع مناسب، مثلاً در نزدیکی سینک، سطل زباله یا روی یک میز قرار دهید. سینی داخل توستر را بیرون بیاورید. سینی و قفسه‌های قابل جدا شدن‌ پر از لکه و چربی را می‌توانید به راحتی با آب و مایع ظرفشویی بشویید. این وسایل را داخل سینک پر از آب گرم و چند قطره قرار دهید تا خیس بخورند. سپس آن‌ها را با اسکاچ یا یک برس، تمیز و با آب گرم، آبکشی کنید.

2) تمیز کردن داخل توستر:

خرده‌های غذا را از داخل آون توستر بیرون ریخته و لکه‌های تازه را با یک پارچه نم‌دار پاک کنید. این کار را می‌توانید بعد از هر بار استفاده از دستگاه نیز انجام دهید. برای جدا کردن لکه‌ها یا خرده‌های غذای چسبیده‌ به سطح، می‌توانید از یک برس استفاده کنید. البته این کار را با برس زبر و فشار زیاد انجام ندهید، زیرا ممکن است که لایه داخلی توستر خراشیده شود.

سعی کنید که تمام ذرات و کثیفی را از گوشه‌ها یا درزهای آون توستر تمیز کنید تا هیچ سوختگی یا لکه‌ای روی آن باقی نماند. از یک پارچه مرطوب آغشته به کمی مایع ظرفشویی نویتکس برای پاک کردن قسمت داخلی توستر استفاده کنید. سپس یا یک پارچه نم‌دار دیگر، مواد شوینده را پاک کرده و داخل توستر را کاملاً دستمال بکشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای

3) تمیز کردن المنت‌های حرارتی آون توستر:

تمیز کردن المنت‌های حرارتی آون توستر، کمی حساس‌تر است. برای این منظور باید زمانی که المنت کاملا خنک است، فقط با یک پارچه نم‌دار و با احتیاط زیاد، آن را تمیز کنید. اگر غذای سوخته روی المنت مانده بود، لکه را با یک برس نرم پاک کنید.

از هیچ نوع پاک کننده‌ای روی المنت استفاده نکرده و به آن فشار نیاورید. هرگز از مواد ساینده برای تمیز کردن پوشش نچسب داخل توستر استفاده نکنید. همچنین سعی کنید المنت گرمایشی خیلی خیس نشود و در پایان کار، آن را به طور کامل خشک کنید.

اما اگر چربی‌ها و سوختگی‌ها شدید بودند، ناامید نشوید. این لکه‌ها را هم می‌توانید به راحتی از داخل توستر پاک کنید. برای تمیز کردن چربی‌های سر سخت‌تر، از مخلوط جوش شیرین و آب یک خمیر درست کرده، آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و بگذارید چند ساعت بماند. سپس با یک پارچه، آن را پاک کنید. اگر هنوز مقداری لکه‌ای باقی مانده است، محلولی از سرکه و آب تهیه کرده و روی آن‌ اسپری کنید. مخلوط سرکه، جوش شیرین و آب، تمام چربی‌های سر سخت را به خوبی از بین می‌برد.

4) تمیز کردن بدنه دستگاه:

بعد از تمیز کردن داخل توستر، نوبت به بدنه دستگاه می‌رسد. شاید تصور کنید که بدنه نیازی به تمیز کردن آنچنانی ندارد؛ اما بسیاری از اوقات با تمیز نکردن منظم، ممکن است با مشکل زرد شدن بدنه توستر مواجه شوید.

بدین منظور می‌توانید از یک پارچه مرطوب و مقدار کمی استفاده کنید. پاک‌کننده را روی دستمال اسپری کرده و روی بدنه بکشید، سپس با یک پارچه دیگر آن را خشک کنید تا روی بدنه لکه‌ای ایجاد نشود.

5) تمیز کردن درب شیشه‌ای آون توستر:

درب شیشه‌ای آون توستر نیز باید به خوبی تمیز شود. چربی‌های روی درب توستر به راحتی با مقداری خمیر جوش شیرین، آب و سرکه تمیز می‌شوند. اگر درب بیش از حد چرب است، به مخلوط تمیز کننده اجازه دهید چند ساعت روی درب بماند تا چربی‌ها را در خود حل کند.

سپس، آن را با یک مسواک نرم یا اسکاچ تمیز کرده و پس از پاک کردن مواد شوینده با یک پارچه نم‌دار، درب توستر را با یک پارچه دیگر خشک کنید. برای تمیز کردن بیرون درب شیشه‌ای نیز می‌توانید علاوه بر پاک کننده خانگی، از مقداری پاک‌کننده چند منظوره یا مایع ظرفشویی، برای تمیزی بیشتر استفاده کنید.

نکات مهم در تمیز کردن آون توستر

برای مراقبت از توستر خود و طولانی شدن عمر آن، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • هرگز برای تمیز کردن آون توستر، دستگاه را با آب نشویید؛
 • محلول تمیزکننده را مستقیماً داخل دستگاه اسپری نکنید؛
 • برای قسمت‌های فلزی داخل آون توستر، می‌توان از اسکاچ‌های زبرتر استفاده کرد. اما برای پوشش نچسب، هرگز این کار را نکنید. اگر مطمئن نیستید کدام قسمت‌ها دارای پوشش نچسب است، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید؛
 • سینی‌ داخل توستر و قفسه‌ها را قبل از قرار دادن داخل دستگاه، با یک دستمال تمیز کاملاً خشک کنید.

چگونه آون توستر را تمیز نگه داریم؟

بهتر است بعد از هر بار استفاده از آون توستر، داخل دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ذرات غذا و چربی نزدیک المنت‌های حرارتی یا روی آن ریخته نشده باشد. در صورتی که مقداری از غذا داخل آن ریخته است، صبر کنید تا المنت کاملاً خنک شود و سپس برای تمیز کردن آون توستر اقدام کنید. ذرات غذای روی المنت، ممکن است در استفاده بعدی آتش بگیرند و این می‌تواند خطرناک باشد.

تمیز کردن منظم آون توستر، بهترین راه برای مراقبت از این دستگاه است. این عادت ساده، مانع از چسبیدن انبوه چربی‌ها به داخل توستر می‌شود و نیاز به تمیز کردن و سابیدن دستگاه را که کاری دشوارتر است، کم‌ می‌کند. بنابراین آسیب کمتری به توستر وارد خواهد شد.

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا