هر یک ماینر چقدر درامد دارد

با وجود تغییر مداوم قوانین و وضع مقررات سفت‌وسخت‌تر درباره در ایران، تب‌و‌تاب این فعالیت همچنان ادامه دارد. بسیاری با دید احتیاط به این موضوع نگاه می‌کنند و عده‌ای آن را فرصتی کم‌نظیر می‌دانند. بااین‌همه‌، سؤال‌ها و ابهام‌های فراوانی درباره درآمد استخراج بیت کوین وجود دارد.

یکی از سؤال‌های مهم درباره میزان سوددهی ماینینگ است. حال به‌راستی درآمد استخراج بیت کوین چقدر است؟ این گزاره که «فقط دستگاه‌ استخراج را به برق بزن و کلی پول پارو کن» چقدر صحت دارد؟ آیا می‌توان ره صد‌ساله را با درآمد استخراج بیت کوین یک‌شبه طی کرد؟ همه این سؤال‌های موجود درباره ماینینگ ما را مصمم کرد تا مقاله‌ای درباره این موضوع به رشته تحریر درآوریم. برای خرید ماینر کلیک کنید.

اما و اگرهای استخراج بیت کوین

می‌دانید که استخراج بیت کوین یکی از روش‌های به‌دست‌آوردن این ارز دیجیتال محبوب است. از طریق استخراج می‌توانید بدون اینکه به‌طور مستقیم اقدام به کنید، این ارز دیجیتال را کسب کنید و آن را به کیف پول دیجیتالتان انتقال دهید.

دریافت پاداش در ازای اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی کامپیوترهای قدرتمند به‌منظور تأیید تراکنش‌ها و برقراری امنیت در شبکه بیت کوین تعریف ساده‌ای از مفهوم ماینینگ است. استخراج بیت کوین از کاری تفننی در سال ۲۰۱۰ به صنعتی چند‌میلیارد‌دلاری در سال ۲۰۲۳ تبدیل شده است.

قدرت دستگاه‌های ای‌سیک چند برابر تجهیزات دیگر ماینینگ (CPU و GPU) است. از‌نظر راه‌اندازی و کارایی، این دستگاه‌ها تفاوت زیادی با کامپیوترهای معمولی دارند. پس قدر مسلم در گام اول برای استخراج بیت کوین، باید دستگاه‌های استخراج مخصوص یا ای‌سیک بخرید.

ماینینگ نیز مانند هر فعالیت اقتصادی دیگری نیازمند ابزار و هزینه‌های جانبی است. برای استخراج بیت کوین علاوه‌بر ، به برق و تجهیزات دیگری مانند اینترنت و کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید. اگر هم قصد دارید به‌طورگسترده فعالیت کنید، به ده‌ها وسیله صنعتی ریز‌و‌درشت دیگر نیاز پیدا خواهید کرد. تهویه مناسب یکی از مؤلفه‌های اصلی‌ است که برای راه‌اندازی مزرعه (فارم) استخراج باید به آن توجه ویژه‌ای نشان دهید.

سودآوری ماینینگ

حقیقت این است که ماینینگ به‌معنای زدن دستگاه به برق و ثروتمند‌شدن نیست. درواقع، مانند هر فعالیت صنعتی دیگری این کار نیز باید به‌طوراصولی انجام شود تا درآمد ماینر بیت کوین سودآور باشد.

ازآن‌جاکه استخراج بیت کوین ریسک‌های مختلفی دارد، نباید انتظار سود تضمینی داشته باشید. فقط وقتی ارزش بیت کوین‌های کسب‌شده از مجموع هزینه‌های استخراج بیشتر باشد، این فعالیت سودآور و درآمدزا تلقی می‌شود.

روی‌هم‌رفته، می‌توان ماینینگ را نوعی سرمایه‌گذاری دانست که سودآوری‌اش مستقیماً با زمان بازگشت سرمایه گره خورده است. زمان بازگشت سرمایه به مدت‌زمانی گفته می‌شود که اصل پول سرمایه‌گذاری‌شده بازگردد. درآمد به‌دست‌آمده پس از این مرحله را می‌توانیم «سود» بنامید. در‌ادامه، به برخی از عوامل تأثیرگذار بر درآمد و سود حاصل از استخراج بیت کوین اشاره خواهیم کرد.

عوامل مؤثر بر سودآوری و درآمد استخراج بیت کوین

عوامل مختلفی بر استخراج سودآور بیت کوین تأثیرگذارند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از: قدرت دستگاه استخراج و قیمت آن، مصرف انرژی و هزینه‌ برق، ، کارمزد استخر استخراج و . در‌ادامه، هر‌کدام از عوامل یاد‌شده را جداگانه بررسی می‌کنیم.

قدرت دستگاه استخراج و قیمت آن

دستگاه‌های استخراج در مدل‌ها و برندها و قدرت‌های گوناگون تولید می‌شوند. در این‌جا منظور از قدرت میزان پردازش برحسب هشی است که دستگاه می‌تواند آن را انجام دهد.

تولید‌کنندگان ماینرهای ای‌سیک به‌طور‌مداوم دستگاه‌های جدیدی را با توان پردازشی یا نرخ هش بیشتر به بازار عرضه می‌کنند. ورود ماینرهای قوی‌تر به عرصه‌ استخراج بیت کوین سبب ناکارآمدی یا از رده‌ خارج‌ شدن دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌شود.

بنابراین، اگر می‌خواهید در گردونه‌ رقابت ماینینگ باقی بمانید و بتوانید با سایر ماینرهای قدرتمند رقابت کنید، در وهله اول باید دستگاهتان به‌روز و مناسب شرایط موجود باشد. نکته مهم دیگر اینکه روی درآمد تأثیری نمی‌گذارد؛ اما یکی از عواملی است که بر زمان بازگشت سرمایه اثر‌گذار است.

مصرف انرژی و هزینه‌ برق مصرفی

هر دستگاه ماینر برق متفاوتی مصرف می‌کند؛ بنابراین، هنگام خرید دستگاه استخراج باید این مسئله را مد‌نظر قرار دهید؛ چرا‌که هزینه‌ برق مصرفی دستگاه ماینر نقش قدرت دستگاه یا نرخ هش را در سودآوری از بین می‌برد و حتی باعث ضرر می‌شود. به‌عنوان نمونه، سودآوری دستگاهی با قدرت ۱۴ تراهش و مصرف برق ۱,۴۰۰ وات می‌تواند از سودآوری دستگاهی با توان ۵۰ تراهش و مصرف برق ۸,۰۰۰ وات بیشتر باشد.

قیمت بیت کوین

با‌توجه‌به اینکه ماینرها در ازای مشارکت در شبکه و استخراج پاداش خود را در قالب بیت کوین دریافت می‌کنند، یکی دیگر از عوامل سودآوری ماینینگ محسوب می‌شود. ماینرها مجبور‌ند برای پرداخت هزینه‌های خود بیت کوین را به ارزهای رایج تبدیل کنند.

بنابراین، برای اینکه فعالیت سودآور باشد و به‌بیان ساده‌تر دخل‌و‌خرج با‌هم بخواند، باید قیمت بیت کوین از میزان مشخصی بیشتر باشد. در اوایل سال ۲۰۱۹ که قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار رسید، بسیاری از ماینرها برای جلوگیری از ضرر دستگاه‌های خود را خاموش کردند.

کارمزد استخر استخراج

افزایش روزافزون محبوبیت بیت کوین و پیوستن بیش‌از‌پیش افراد به جمع عظیم ماینرها سبب شده است تا سختی شبکه‌‌ چند‌هزار برابر افزایش یابد و در‌‌نتیجه، فعالیت انفرادی برای ماینرها دشوارتر شود.

امروزه، ماینرهای سراسر جهان خودشان به‌طورمستقیم بیت کوین استخراج نمی‌کنند؛ بلکه همگی به محلی مجازی به نام متصل می‌شوند و برای افزایش بخت استخراج بلاک جدید، توان محاسباتی خود را با یکدیگر به‌اشتراک می‌گذارند.

در ازای عضویت در این استخرها و استفاده از خدمات آن‌ها، باید کارمزد پرداخت کنید. به‌طور‌میانگین کارمزد استخرهای استخراج معتبر حدود ۰.۰۱ تا ۳.۹درصد از درآمد حاصل از استخراج است.

سختی استخراج

در شبکه بیت کوین، تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌شود و به یک ماینر تعلق می‌گیرد. فرض کنید که ماینری با تجهیزات فوق پیشرفته بتواند جواب معادله را مثلاً در ۵ دقیقه پیدا کند. این اتفاق باعث اختلال در کار شبکه و استخراج سریع تمام واحدهای بیت کوین خواهد شد. به همین منظور، پارامتری با نام سختی شبکه در بیت کوین (Bitcoin Difficulty) تعبیه شده است.

باتوجه‌به قدرت پردازش موجود، شبکه به‌طور‌خودکار سختی یافتن پاسخ معادلات را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها بتوانند به‌طور‌میانگین در حدود ۱۰ دقیقه به جواب برسند. با اضافه‌شدن قدرت پردازش ماینرها، سختی افزایش و با کم‌شدن آن، سختی هم کاهش می‌یابد. در شبکه بیت کوین، سختی شبکه بعد از هر ۲,۰۱۶ بلاک (تقریباً هر دو هفته یک بار) تنظیم می‌شود.

سختی استخراج زیاد در‌کنار قیمت کم بیت کوین می‌توانند در کاهش سودآوری ماینینگ مکمل یکدیگر باشند. زمانی‌که ماینرهای قدرتمند وارد شبکه می‌شوند، سختی را افزایش می‌دهند و ماینرهای دیگر مجبور می‌شوند برای ماندن در رقابت، دستگاه‌های خود را به‌روز کنند.

در‌این‌میان، نباید تغییر میزان پاداش شبکه به ماینرها را فراموش کنیم؛ موضوعی که هر ۴ سال یک بار در رویداد هاوینگ به نصف کاهش پیدا می‌کند و درآمد ماینر بیت کوین را ۵۰درصد کاهش می‌دهد.

قوانین و سیاست‌های اتخاذشده درباره ماینینگ

این مسئله بر سودآوری مستقیماً تأثیری نمی‌گذارد؛ اما می‌تواند کلیت سرمایه‌گذاری شما را به‌خطر بیندازد و زمان بازگشت سرمایه‌تان را افزایش دهد یا حتی ممکن است سرمایه خود را برای همیشه از دست بدهید.

اگر از علاقه‌مندان و دنبال‌کنندگان خبرهای مرتبط با ارزهای دیجیتال در کشورمان باشید، تاکنون متوجه این موضوع شده‌اید که وضعیت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج آن‌ها چگونه است. در ایران هنوز قانون دقیق و مشخصی درباره این فناوری تصویب نشده است. حتی ممکن است تصمیم‌های جدیدی که قانون‌گذاران اتخاذ می‌کنند، به‌یک‌باره اوضاع را تغییر دهد.

در سال ۱۳۹۸، پلیس ده‌ها‌هزار دستگاه استخراج را در ایران با عنوان کالای قاچاق ضبط کرد. اغلب این دستگاه‌ها اکنون با عرضه دستگاه‌های استخراج جدید دیگر نمی‌توانند سودآوری مناسبی داشته باشند و به‌نوعی سرمایه بسیار زیادی تاکنون به‌دلیل نبود شفافیت قانونی از بین رفته است.

آخرین اخبار قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال و استخراج در ایران را از بخش  دنبال کنید.

طبق مصوبه هیئت‌دولت در سال ۱۳۹۸، ماینینگ بیت کوین بدون دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت غیرمجاز است و جریمه سنگینی دارد. همچنین طبق این مصوبه، هزینه برق ماینینگ با تعرفه برق صادراتی (به‌طورمتوسط ۹۶۵ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت) محاسبه می‌شود که همین امر سودآوری استخراج بیت کوین را در ایران به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. نکته دیگر اینکه واردات دستگاه‌های استخراج هم باید با مجوز انجام شود.

بنابراین، فقدان قطعیت درباره‌ی شرایط قانون‌گذاری در آینده، یکی از خطرهای مهمی است که فعالان حوزه‌ی ارز دیجیتال، به‌خصوص استخراج را در ایران تهدید می‌کند.

درآمد استخراج بیت کوین را چطور محاسبه کنیم؟

چگونه باید میزان درآمد ماهانه بیت کوین را محاسبه کرد؟ از کجا بفهمیم که درآمد دستگاه ماینر چقدر است؟ بهترین راه برای محاسبه سودآوری استخراج، مراجعه به ماشین‌حساب ماینینگ است.

با واردکردن قدرت پردازش دستگاه‌ها و میزان برق مصرفی و هزینه برق در ماشین‌حساب استخراج، می‌توانید به‌طور‌تخمینی درآمد خود را محاسبه کنید. سپس با حساب‌کردن میزان هزینه‌های کلی مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات، می‌توان زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد.

ماشین حساب ماینینگ ارزدیجیتال

از وب‌سایت ارزدیجیتال برای محاسبه سودآوری استخراج می‌توانید استفاده کنید. کار با این ماشین‌حساب بسیار ساده است. همان‌طور‌که در تصویر بالا مشاهده می‌‌کنید، ابتدا باید ارز دیجیتال مدنظر خود (مثلاً بیت کوین) را مشخص کنید (۱). سپس مشخصات دستگاه استخراج (قدرت پردازش و مصرف برق) و هزینه برق مصرفی (صنعتی، صادراتی و…) و کارمزد استخر استخراج را وارد کنید (۲) تا میزان سودآوری لحظه‌ای استخراج نمایش داده شود. همچنین، از قسمت دستگاه استخراج (۳) می‌توانید دستگاه مدنظر خود را انتخاب کنید تا قسمت مشخصات به‌طورخودکار تکمیل شود.

فراموش نکنید ماشین‌حساب استخراج، درآمد را براساس قیمت و سختی استخراج لحظه‌ای بیت کوین محاسبه می‌کند. همچنین اگر قیمت یا سختی در آینده تغییر کند، درآمد شما و زمان بازگشت سرمایه هم تغییر خواهد کرد. با این حال، در زمان فروش می‌توانید بهترین نرخ را از پیدا کنید.

به‌عنوان مثال، اگر دستگاه استخراج به‌جز هزینه برق ماهانه ۱‌میلیون تومان سودآوری داشته باشد و هزینه تمام‌شده ما برای دستگاه استخراج به‌علاوه تجهیزات جانبی حدود ۱۰میلیون تومان باشد، با فرض ثابت‌ماندن قیمت بیت کوین، سختی شبکه و سلامت دستگاه، بازگشت سرمایه‌تان حدود ۱۰ ماه به‌طول خواهد انجامید.

حتماً به این نکته توجه کنید به‌دلیل وجود عوامل پیش‌بینی‌نشدنی، گاهی بازگشت سرمایه از زمان برآوردشده سریع‌تر می‌شود و گاهی نیز ماه‌ها از زمان برنامه‌ریزی‌شده دور می‌شویم.

درآمد ۱۰ دستگاه استخراج بیت کوین

درادامه مقاله، قصد داریم با استفاده از ماشین‌‌حساب ماینینگ سایت ارزدیجیتال، درآمد ده دستگاه‌ برتر استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را محاسبه کنیم.

برای درک بهتر تأثیر هزینه برق بر سودآوری ماینینگ، محاسبه سودآوری را یک بار با تعرفه برق صنعتی و یک بار با تعرفه متوسط صادراتی محاسبه می‌کنیم که در مجوز ماینینگ اِعمال می‌شود. دلیل این نوع مقایسه آن است که تا قبل از مصوبه ماینینگ، استخراج بیت کوین در ایران غالباً با برق صنعتی انجام می‌شد. اما برای آن تعرفه برق جداگانه با نرخ صادراتی در نظر گرفته می‌شود.

تعرفه‌ برق صنعتی را به‌طور‌میانگین ۹۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت و تعرفه صادراتی را طبق مصوبه وزارت نیرو ۹۶۵ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت در نظر می‌گیریم. البته طبق یکی از تبصره‌های مصوبه، در ۸ ماه از سال (ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت و ابتدای مهر تا انتهای اسفند هرسال) تعرفه برق ماینینگ با ضریب نیم (۰.۵) محاسبه خواهد شد و این یعنی نرخ برق در این ماه‌ها ۴۸۲ تومان است.

سودآوری ۱۰ دستگاه ماینینگ بیت کوین

ناگفته نماند در ماه‌های گرم (از ابتدای خرداد تا پایان شهریور) نرخ برق ماینینگ با ضریب ۲، یعنی ۱,۹۳۰ تومان، محاسبه خواهد شد. میانگین این دو نرخ همان ۹۶۵ تومان است. در جدول زیر، میزان سوآوری ۱۰ دستگاه استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مشاهده می‌کنید:

  • تاریخ به‌روزرسانی: اواخر اسفند۱۴۰۱
  • قیمت بیت کوین: حدود ۲۰,۵۰۰ دلار
  • قیمت دلار: حدود ۴۶,۵۳۷ تومان
  • سختی استخراج: ۴۳.۵۵ تریلیون
دستگاه استخراج (قدرت) درآمد ماهانه با برق صنعتی درآمد ماهانه با برق صادراتی
Bitmain Antminer S۱۹ Pro (۱۱۰Th) ۲۱۲ دلار (۹,۸۶۷,۰۰۰ تومان) ۱۶۸ دلار (۷,۸۱۹,۰۰۰ تومان)
Bitmain Antminer S۱۹J (110Th) ۲۱۱ دلار (۹,۸۲۱,۰۰۰ تومان) ۱۵۷ دلار (۷,۳۲۶,۰۰۰ تومان)
Bitmain Antminer S۱۹ XP ۲۷۱ دلار (۱۲,۶۳۱,۰۰۰ تومان) ۲۳۰ دلار (۱۰,۷۳۵,۰۰۰ تومان)
MicroBT Whatsminer M۳۰S++ 110T ۲۱۱ دلار (۹,۸۲۱,۰۰۰ تومان) ۱۶۵ دلار (۷,۸۰۷,۰۰۰ تومان)
Bitmain Antminer S۱۷+ 76Th ۱۴۵ دلار (۶,۷۶۶,۰۰۰ تومان) ۱۰۴ دلار (۴,۸۵۰,۰۰۰ تومان)
MicroBT Whatsminer M۳۱S+ 76T ۱۴۴ دلار (۶,۷۴۶,۰۰۰ تومان) ۹۹ دلار (۴,۶۳۹,۰۰۰ تومان)
Innosilicon T۳+ 67T ۱۲۷ دلار (۵,۹۲۴,۰۰۰ تومان) ۸۲ دلار (۳,۸۴۶,۰۰۰ تومان)
MicroBT Whatsminer M۲۱ ۵۸ دلار (۲,۷۱۹,۰۰۰ تومان) ۳۳ دلار (۱,۵۴۷,۰۰۰ تومان)
Ebang EBIT E۱۰ ۳ ۴۳ دلار (۲,۰۲۷,۰۰۰ تومان) ۷ دلار (۳۶۴,۰۰۰ تومان)
Ebang EBIT E۹i Plus ۲۴ دلار (۱,۱۴۴,۰۰۰ تومان) ۵ دلار (۲۵۰,۰۰۰ تومان)

توجه کنید که نرخ‌های سودآوری با‌توجه‌به قیمت فعلی بیت کوین، سختی شبکه، نرخ برق صادراتی ۹۶۵ تومان و دلار با نرخی حدوداً ۴۶هزار تومان محاسبه شده است و با تغییر مقادیر یاد‌شده، سودآوری هم تغییر خواهد کرد.

بهترین و سودآورترین دستگاه استخراج بیت کوین کدام است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سودآورترین و بهترین دستگاههای ماینر به همراه لیست قیمت و مشخصات فنی کلیک کنید.

ماینینگ یا استخراج ارزدیجیتال چیست؟

قبل از پرداختن به بحث درآمد ماینر بیایید تعریف دقیقی از ماینینگ ارائه دهیم. یا استخراج فرایندی است که طی آن یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین ارزدیجیتال موردنظر اضافه می شود. اضافه شدن بلاک جدید بعد از تأیید تراکنش صورت می گیرد. تأیید تراکنش در شبکه باید توسط دیگر اعضای شبکه انجام شود. ماینر همان دستگاهی است که تأییدیه ها را راستی آزمایی می کند تا از واقعی بودن آن ها مطمئن شود. بدین ترتیب امنیت شبکه نیز حفظ می شود.

در انجام فرایند ماینینگ افراد زیادی با هم رقابت می کنند و در نهایت پاداش به ماینری اهدا می شود که برنده این رقابت باشد. روش های مختلفی برای ماینینگ وجود دارد. دو مورد از این روش ها شامل استخراج انفرادی و شرکت در استخرهای نقدینگی است.

عوامل مؤثر بر درآمد ماینر کدامند؟

عوامل مختلفی بر درآمد ماینر تأثیر دارد. از جمله این عوامل می توان به نوع دستگاه ماینر و قیمت آن، مقدار برق مصرفی و هزینه آن، سختی عملیات استخراج، کارمزد استخر استخراج، قیمت بیت کوین در زمان استخراج واشاره کرد. در ادامه هر یک از این عوامل به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

۱. نوع دستگاه استخراج و قیمت آن

برای آشنایی با روش های استخراج ارزدیجیتال مقاله  را مطالعه نمایید.

هرساله ای سیک های جدیدتری که هش ریت بالاتری دارند وارد بازار می شود و اگر یک ماینر بخواهد از قافله جا نماند باید تجهیزات خود را به روز کند. با روی کار آمدن دستگاه های جدید، تجهیزات قدیمی کارایی خود را از دست می دهند. دستگاه های قدیمی تنها در صورتی که هزینه برق پایین باشد، سودآور خواهند بود.

۲. مقدار برق مصرفی و هزینه  آن

یک دستگاه استخراج برای انجام عملیات ماینینگ به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. البته مقدار انرژی موردنیاز دستگاه های مختلف متفاوت است. در نتیجه، مقدار برق مصرفی و قیمت آن در یک منطقه، بر میزان سودآور بودن ماینینگ تأثیر زیادی دارد. پس در زمان تهیه یک دستگاه استخراج حتماً باید مقدار برق مصرفی دستگاه و اینکه در چه منطقه ای به کار گرفته می شود موردتوجه قرار بگیرد.

۳. سختی عملیات استخراج

هر ۱۰ دقیقه یک بار یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. ایجاد این بلاک منجر به پاداشی می شود که درآمد ماینر را تأمین می کند. حال اگر یک دستگاه ماینر قدرت حل مسئله را در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه داشته باشد در کار شبکه بیت کوین اختلال ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز این اختلال چیزی به نام سختی عملیات استخراج مطرح می شود. این سختی در حدی است که ماینرها دقیقاً در ده دقیقه بتوانند پاسخ معما را بیابند.

هر بار که دستگاه های جدیدی وارد بازار می شود که قدرت محاسباتی بالاتری نسبت به قبلی ها دارد، سختی عملیات ماینینگ نیز افزایش می یابد. این سختی تقریباً هر دو هفته یکبار که حدود ۲۰۰۰ بلاک جدید به شبکه اضافه می شود مجدداً به طور خودکار تنظیم می شود.

افزایش سختی استخراج در صورت کاهش قیمت بیت کوین منجر به کاهش درآمد حاصل از استخراج می شود. در واقع روی کار آمدن دستگاه های ماینینگ جدید با هش ریت بالاتر، منجر به افزایش سختی استخراج و ناکارآمد شدن دستگاه های قدیمی می شوند.

۴. کارمزد استخر استخراج

امروزه با توجه به استقبالی که از بیت کوین و استخراج آن شده سختی شبکه به شدت افزایش یافته است. در نتیجه فعالیت به صورت انفرادی برای بسیار دشوار است و کمتر کسی به صورت انفرادی برای انجام عملیات ماینینگ اقدام می کند. امروزه افرادی که قصد استخراج بیت کوین و کسب درآمد از طریق آن را دارند به یک مکان مجازی به نام استخر استخراج متصل می شوند و بدین ترتیب قدرت محاسباتی دستگاه خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.

استفاده از این استخرها و برخورداری از خدمات آنها کارمزد دارد. از این به عنوان یکی دیگر از هزینه هایی که ماینر برای استخراج بیت کوین باید بپردازد یاد می شود. میانگین کارمزد استخرهای استخراج چیزی بین ۲ تا ۴ درصد درآمد ماینر است که تقریباً منطقی به نظر می رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخرهای استخراج ارزدیجیتال و کارمزدهای آنها به مقاله رجوع کنید.

۵. قیمت بیت کوین در زمان استخراج

از آنجا که ماینرها در ازای انجام عملیات ماینینگ، بیت کوین دریافت می کنند، پس قیمت این رمزارز یکی از عوامل سودآوری آنها خواهد بود. هر چه قیمت بیت کوین بیشتر باشد درآمد حاصل از استخراج بالاتر است. گاهی اوقات که قیمت بیت کوین افت شدیدی را شاهد می شود برخی از ماینرها برای جلوگیری از ضرر، دستگاه های خود را خاموش می کنند. زیرا در این صورت به جای به دست آوردن درآمد بایستی هزینه بالای برق مصرفی را بپردازند.

چگونه میزان درآمد دستگاه ماینر را حساب کنیم؟

با اینکه میزان سودآوری یک ماینر به صورت دستی نیز محاسبه می شود اما یک راه ساده تر، استفاده از ماشین حساب های ماینینگ است. تنها کافی است قدرت پردازش دستگاه  استخراج، میزان برق مصرفی دستگاه و هزینه برق در محل استقرار دستگاه را در ماشین حساب وارد کنید تا میزان سودآوری را به طور تقریبی به شما نشان دهد. در ادامه می توانید دیگر هزینه های جانبی مانند هزینه ای که بابت خرید دستگاه استخراج پرداخت کرده اید را در نظر بگیرید و زمان بازگشت سرمایه خود و رسیدن به سود را محاسبه کنید.

اگر میخواهید بدانید ماشین حساب ماینر چیست و چگونه می توانید بازدهی ماینینگ را با آنها حساب کنید کلیک کنید.

دقت کنید این ماشین حساب ها میزان سودآوری را با توجه به قیمت روز بیت کوین محاسبه می کنند. پس اگر در دو زمان متفاوت برای محاسبه سود اقدام کردید و مبالغ مختلفی را مشاهده نمودید تعجب نکنید. چون قیمت بیت کوین مدام در حال تغییر است.

درآمد ماینر از طریق ۵ دستگاه استخراج بیت کوین برتر

فرض کنید میزان برق مصرفی به ازای هر کیلووات ساعت چیزی حدود ۹۰ تومان و قیمت بیت کوین فرضا حدود ۹۰۰۰ دلار باشد. قیمت دلار را نیز حدود ۱۹ هزار تومان در نظر بگیرید. اگر سختی استخراج را نیز ۱۵.۵ تریلیون تصور کنیم می توانیم درآمد استخراج بیت کوین به ازای هر دستگاه را محاسبه کنیم. لازم به ذکر است درآمدها به صورت ماهیانه ذکر شده است.

  • درآمد Bitmain Antminer S Pro 19 با قدرت هش ۱۱۰ TH حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
  • درآمد MicroBT Whatsminer M330 S با قدرت هش ۸۶ TH حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
  • درآمد Bitmain Antminer S17+ با قدرت هش ۷۳ TH حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
  • درآمد Bitmain Antminer S17 Pro با قدرت هش ۵۳ TH حدود ۲ میلیون تومان
  • درآمد MicroBT Whatsminer M31 S با قدرت هش ۷۰ TH حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

محاسبات ارائه شده با نرخ دلار در گذشته و حداقل قیمت بیت کوین انجام شده است. با درنظرگرفتن نرخ فعلی دلار و قیمت بیت کوین درآمد استخراج بسیار بیشتر از مقدار ذکر شده خواهد بود.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا