کسب و کار محلیمجله علمی و پزشکی

پمپ یخ قلیون چیست

این مقاله صرفا برای اطلاعات عمومی می باشد و سایت ما هیچ گونه فعالیتی در زمینه ی قلیان ندارد

نخستین کار برای آماده سازی صحیح قلیان، شستن اجزای مختلف آن است. اگر حس کردید، قلیانتان کثیف است، حتما پیش از استفاده، تک تک اجزا را جدا کرده و آن ها را با آب گرم و یک برس بلند و باریک بشویید.

بهترین حالت این است که پس از هربار استفاده قلیانتان را آب کشی کنید.سپس شیشه ی قلیان را از آب سرد پر کنید.

باید حدود ۵/۲ سانت از بدنه ی قلیان در آب فرو رود. اما اگر قلیان شما سایز کوچک است، ۵/۱ سانت آن بایستی در آب باشد. سپس کمی یخ به داخل آب آن اضافه کنید.

دود قلیان برخی افراد را اذیت می کند؛ اما اگر آب قلیان سرد باشد، کشیدن آن مطبوع تر است. بدنه ی قلیان را داخل آب بگذارید و محکم ببندید؛ طوری که بدنه با شیشه  ی قلیان خوب چفت شود.

اگر این قسمت اتصال خوبی نداشته باشد، هوادهی قلیان مشکل دار و دودش کم می شود.

نحوه ی استفاده از پمپ یخ قلیان

دستگاه جدیدی برای چاق کردن قلیان به بازار آمده که قلیان چاق کن نام دارد و مشابه یک دستگاه پمپ مکش کار می کند که می توان سر قلیان را به آن وصل نموده و آن را روشن نمایید. با این وسیله نیازی نمی باشد که نفس خود را برای چاق کردن قلیان تلف کنید.

شیلنگ یخی شیلنگی است که دارای دو عدد کپسول آب می باشد که  آنها را باید در فریزر یخچال بگذارید و بعد از یخ بستن، آن را درون سری شیلنگ بگذارید.  قابلیت کپسول ها این است که به اندازه ی دو ساعت قلیان کشیدن توسط فرد، دود سرد و خنک را اهدا خواهد کرد.

کاربرد آب سرد و یخ مسئله ی اصلی آماده کردن قلیان می باشد. وقتی که شما در حال قلیان کشیدن هستید آب داخل مخزن قلیان گرم می شود.

برای تازه ماندن طعم قلیان، به داخل آب، یخ بریزید که در زمان گرم شدن آب قلیان، یخ، به پایین آمدن دمای آب داخل مخزن کمک می کند. اما به خاطر بسپارید که یخ باعث کم شدن تندی تنباکو می شود، سبب کم شدن طعم تنباکو نیز می گردد.

آب درون کوزه قلیان

دقت کنید مقدار آب داخل جام قلیان از مسائل بسیار مهمی است و زیاد یا کم بودن آن، بسیار موثر بر کشیدن قلیان خواهد بود.

این میزان آب نباید خیلی کم باشد که صدای قل‌قل قلیان شنیده نشود و نه خیلی زیاد که هنگام کشیدن وارد شیلنگ شود.

مقدار آب قلیان در هر بار استفاده باید حتما عوض بشود. چون این میزان آب اگر زمان طولانی درون قلیان قرار گیرد، باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند بیماری پوستی می‌گردد.

اضافه کردن یخ به آب قلیان یکی از رموز آماده سازی صحیح است. زیرا هنگامی که شما قلیان می کشید، آب داخل شیشه گرم و گرم تر می شود. یخ درون شیشه کمک می کند آب قلیان گرم شود و طعم قلیان تازه باقی بماند. اگرچه یخ کمی تندی تنباکو را می گیرد که همین موضوع باعث می شود طعم تنباکو اندکی کم شود.

سپس شلنگ قلیان را نیز به بدنه در جای مشخص وصل کنید. دقت کنید آب داخل شیشه مناسب باشد.

برای اینکه جریان هوا در قلیان را بررسی کنید، دستتان را در جایی که ظرف طعم می گیرد، بگذارید تا هوا از بالا به درون قلیان نیاید. اکنون قلیان بکشید و چنانچه حس کردید، هوا به داخل کشیده می شود، اتصالات را دوباره بررسی کنید. اگر بتوانید برای اتصالات از واشر کمک بگیرید بهتر است.

قرار دادن تنباکو

محلی که روی آن قرار می گیرد را روی پایه ی قلیان قرار دهید.

دقت کنید درست نصب شود زیرا در صورت اتصال شلنگ احتمال افتادن آن زیاد است. اکنون نوبت به انتخاب تنباکو می رسد که بسته به سلیقه ی شما دارد. تنباکوهایی مثل لیمو، نعناع و پرتقال طعم های سبک هستند و تنباکوهایی چون دوسیب، آلبالو و آلو جنگلی طعم های سنگین محسوب می شوند.

شرایط استفاده از تنباکو

تنباکو را همیشه از نور خورشید و محیط خشک دور نگه دارید و همیشه از تنباکوی تازه استفاده کنید.

پس از هربار مصرف، باقی مانده ی تنباکو را در یک پلاستیک بگذارید تا هوا باعث خشک شدن آن نشود.

هنگام ریختن تنباکو در کاسه ی مخصوص قلیان، تنباکو را با دست از هم باز کنید و بریزید. اگر این کار را نکنید، طعم قلیان خفه می شود.

درپوشی که روی تنباکو قرار می دهید، می بایست چند میلیمتر با تنباکو فاصله داشته باشد.

در غیر این صورت پس از گذاشتن زغال، طعم قلیان می سوزد و قلیان خراب می شود.

سپس فویل را با دقت روی کاسه بکشید و اضافه را به اطراف کاسه فشار دهید تا به طور کامل پوشانده شود.

قرار دادن زغال قلیان

حالا با یک سوزن یا شیء نوک تیز روی فویل سوراخ ایجاد کنید تا موقع استنشاق قلیان، هوای گرم زغال به تنباکو برسد. اگر حس کردید زغال برایتان سنگین است، سوراخ های بیش تری ایجاد کنید.

حال وقت آن رسیده برای آماده سازی قلیان زغال را آماده کنید. در مرحله آخر زغالی که در آتشدان گردانده اید را روی فویل قرار دهید.

اما دقت کنید همه ی زغال را روی فویل قرار ندهید؛ زیرا هم تنباکو می سوزد و هم طعم قلیان خراب می شود.

آماده سازی صحیح قلیان در اینجا به پایان می رسد و قلیان شما آماده است. سعی کنید قلیان را در محیط های باز مانند ایوان بکشید تا جریان هوا باعث شود قلیانتان سبک باشد و دود حاصل از آن نیز دیگران را آزار ندهد.

چرا قلیون گلو رو میزنه؟

برای همه کسانی که قلیان می کشند ممکن است اتفاق افتاده باشد که قلیون گلو را بزند ، و طعم سوختگی و بد بدهد.

زدن گلو موجب می شود تا نتوان قلیان را کشید و هم چنین موجب گلو درد هم می شود و اگر قلیون گلو را میزند، باید حتما آن را برطرف کنید.

دلیل اصلی اینکه قلیون گلو را میزنه ، سوختن تنباکوی آن است.

سوختن تنباکو خود می تواند به دلایل مختلف باشد که آن ها را بررسی می کنیم.

دلایل سوختن تنباکو :

 1. تنباکو به مقدار زیادی استفاده شده است

یکی از ساده ترین و بدیهی ترین دلایل این است که مدت زیادی است که قلیان می کشید و بدیهی است که تنباکو سوخته است.

حرارت زغال به مدت زیاد ، بیش از چهل دقیقه موجب شده که تنباکو بسوزد ، که نتیجه آن این است که قلیون گلو را میزند.

اگر می خواهید باز هم قلیان بکشید و تنباکو سوخته ، تنباکو و زغال (اگر خاکستر شده است) را تعویض کنید.

 1. تنباکو به مقدار مناسبی نیست

به اندازه نبودن تنباکو چه کم باشد چه زیاد باشد دردسر ساز است و می تواند موجب این که قلیون گلو را بزند هم بشود.

اگر تنباکو بسیار زیاد باشد :

زیاد بودن تنباکو می تواند سبب شود تا انباشته شود و به زغال نزدیک باشد ، در نتیجه می سوزد و قلیون گلو را می زند.

اگر تنباکو کم باشد :

اگر تنباکو کم باشد، و در عین حال بیش از حد هم به زغال ها نزدیک باشد و خوب قرار نگرفته باشد، با سرعت بیشتری می سوزد که سبب طعم بد قلیون و سوختگی و گلو زدن می شود.

 1. تنباکو فاصله کمی با زغال دارد

حرارت قلیون از زغال تامین می شود که اگر این مقدار حرارت بیش از حد باشد ، سبب می شود تا تنباکو به جای به آرامی دود شدن، به کل بسوزد و نتیجه این است که گلو را می زند.

اگر فاصله تنباکو و زغال کم باشد، تنباکو زود تر می سوزد.

بنابراین ، تنباکو را به حالت انباشته و نزدیک به زغال قرار ندهید، و هم چنین عمق کاسه باید کافی باشد تا تنباکو بیش از حد به زغال نزدیک نشود.

همانطور که در بالاتر نیز گفتیم ، زیاد بودن حرارت قلیون که از زغال حاصل می شود، می تواند موجب سوختن تنباکو شود.

اگر زغال شما به میزان کمی باشد قلیون کام نمی دهد و روشن نمی شود، و دود و طعم کافی هم ندارد .

از سوی دیگر اگر بیش از حد زغال بگذارید هم موجب می شود حرارت زیادی وجود داشته باشد و تنباکو بسوزد.

زغال را به اندازه بگذارید.

نکته : اگر از زغالی استفاده کنید که حرارت و ماندگاری کافی دارد (مانند زغال فشرده) نیازی به بیش از حد قرار دادن زغال نیست .

گروه صنعتی مهر در صنعت فشرده و دستگاه های تولید زغال فشرده و زغال حبه ای فعالیت می کند و با کیفیت ترین زغال را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. برای ثبت سفارش می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

 1. سوراخ ها در فویل آلومینیومی

با قرارگیری تنباکو در کاسه (سری قلیون) فوق نیز روی آن کشیده می شود و زغال روی فویل آلومینیومی قرار می گیرد.

(البته بعضی از افراد از فویل استفاده نمی کنند و سری فلزی قلیان خود سوراخ دارد)

سوراخ هایی که روی فویل آلومینیومی ایجاد می شود، به جهت گردش و ورود هوا و حرارت زغال به تنباکو هاست.

اگر این سوراخ ها بیش از حد بزرگ باشند و یا تعداد زیادی باشند، هوا و حرارت زیادی  می تواند موجب سوختن تنباکو ها شود.

سوراخ ها را به اندازه و تعداد مناسب درست کنید.

شاید همه ی موارد گفته شده را رعایت کنید، اما باز هم تنباکو به سرعت بسوزد، و قلیون بد طعم بشود و گلویتان را بزند.

ممکن است به دلیل کیفیت پایین و تقلبی بودن تنباکو به راحتی بسوزد و با حرارتی ملایم هم سوختگی ایجاد کند.

بنابراین از کیفیت تنباکو و اصل بودن و هم چنین تکشیدن قلیون یایکی از تفریحات مهیج و سنت های ما ایرانیان است که در بین جوانان و بسیاری از کشورهای دنیا ،رواج یافته است. قلیون ها انواع مختلفی دارند و چاق کردن قلیون نقش زیادی در مزه و کیفیت آن خواهد داشت.قبل از چاق کردن قلیان ، بهتر هست ابتدا قلیان را کاملا آماده کنیم تا بهترین نتیجه را از آن دریافت کنیم.اولین قدم در چاق کردن قلیان این است که اجزای قلیان را کاملا تمیز نماییم.با ما در این مقاله از مجله دوسیب کالا همراه باشید تا شما عزیزان را با روش آماده سازی قلیون به طور اصولی و اجزای مختلف آن آشنا کنیم.

قبل از این که بدونیم چگونه قلیون رو درست کنیم ، باید به طور کامل با اجزای آن آشنا بشیم.قلیان ها اندازه های گوناگونی دارند .از قلیون های کوچک و سفری گرفته که فانتزی اما قابل استفاده هستند تا اندازه های بزرگ و تجملاتی که بیشتر در سفره خانه ها استفاده می شوند.اجزای مختلف قلیان شامل بادگیر ، تنه ، میلاب ، سر قلیان ، نی و کوزه می باشد که همان طور که گفتیم اندازه آنها بسته به نوع قلیان که کوچک باشد یا بزرگ متفاوت هستند.برای چاق کردن یک قلیون کوک و خوب باید موارد زیر را رعایت کنید.

کوزه قلیون

در مورد کوزه قلیان توصیه مان این است که باید آب کوزه قلیون را در هر بار عوض کنید تا آب تازه در کوزه باشد زیرا آب مانده و راکد حالتی گندیده به خود گرفته، و دارای باکتری و ها و میکروب های زیادی است. که به درون ریه شما هم راه پیدا می کنند.هم چنین بهتر است آب قلیون را هم وقتی از آن استفاده نمی کنید ،خالی نمایید تا میله داخلی اگر آهنی است زنگ نزند و یا اگر میله چوبی است کپک و قارچ در آن به وجود نیاید.

مطالعه بیشتر :

آب قلیون چقدر باشد؟

آبی که در کوزه قلیان می ریزید باید خنک و تازه باشد. این آب باید به اندازه ای باشد که حدودا 2.5 سانتی متر از لوله قلیون در آب فرو رفته باشد. البته بسته به سایز قلیون این مقدار می تواند متفاوت باشد. مثلا برای قلیون های کوچک 1.5 سانتی متر کافی هست.هم چنین در نظر داشته باشید آب کوزه قلیون نباید به حدی کم باشد که صدای قل قل کردن قلیون شنیده نگردد و نه حتی آن قدر زیاد باشد که در هنگام قلیان کشیدن ،آب وارد شلنگ و در نهایت دهانمان شود.

پمپ یخ یا کمپرس یخ

دود گرم قلیان برای بعضی از افراد خوشایند نیست و ممکن است آنان را اذیت کند. برای این منظور بهتر است دودی که استعمال می شود خنک و سرد باشد تا لذت بخش تر گردد.برای اینکه دود قلیان خنک و سرد باشد، از دو راه میتوان استفاده نمود:

 • یک روش این است که داخل کوزه قلیان که آب درون آن هست قالبی یخ قرار می دهند تا آب آن به طور کامل سرد بشود.
 • روش دیگر استفاده از پمپ یخ یا کمپرس یخ که به آن خمپاره یخ هم نیز گفته می شود، می باشد. پمپ یخ در واقع کپسولی است که به شلنگ و قلیان وصل شده که با قرارگیری در فریزر، یخ زده و بسیار خنک می گردد و با نصب بر روی شلنگ قلیان ، دودی که عبور می کند را خنک می کند.

روش استفاده از پمپ یخ قلیون

 1. برای استفاده از پمپ یخ قلیون باید ابتدا آن را در فریزر قرار بدهید تا مایعی که درون پمپ هست یخ زده و خنک شود.
 2. با یخ زدن پمپ یخ می توانیم آن را روی شلنگ (بین شلنگ و قلیون) نصب کنیم تا دود عبوری خنک و خوشایند شود.
 3. نوعی شلنگ هم وجود دارد که خود دارای پمپ یخ است و برای همین منظور استفاده می شود.
 4. این شلنگ دارای دو عدد کپسول آب است که با قرار گرفتن در فریزر یخ زده و موجب می شود تا ساعتها بتوان قلیانی به همراه دود خنک داشت.

اتصال تنه قلیون

بعد از اینکه کوزه قلیون و آب قلیون آماده شدند، بایستی تنه قلیون را روی کوزه نصب نمایید. اما باید مطمئن شده باشید که بین تنه و کوزه هوا ندهد و آب بندی خوبی داشته باشد.چنانچه تنه با فاصله و یا شل روی کوزه قرار بگیرد، می توانید از مقداری نوار تفلون یا پارچه برای کیپ کردن آن استفاده نمایید.البته اگر تنه با ابعاد کوزه مناسب باشد این مشکل وجود نخواهد داشت.

گذاشتن تنباکو در سری قلیان

نوبت به آماده سازی تنباکو رسیده است. حالا که قلیان شما تقریبا آماده شده است، باید تنباکو مورد نظر خود را آماده کنید.قبل از هرچیز توجه کنید که پایه ای که تنباکو در آن قرار میگیرد باید محکم به تنه متصل گردد و هوا از آن عبور نکند.بعد از انتخاب تنباکو مورد علاقه خودتان ، بسته را باز نموده و به میزان دلخواه (اما نه خیلی کم که قلیون بی طعم شه و نه خیلی زیاد که گلو رو بزنه) تنباکو رو بیرون بیاورید.

 • را قبل از قرار دادن در سری قلیان ، بهتر است به صورت پر پر از هم باز نمایید تا به هم چسبیده نباشند.
 • پس از باز کردن بسته تنباکو بهتر است تنباکو را در ظرفی در دار قرار دهید تا خشک نشود و برای دفعات بعد هم قابل استفاده باشد.
 • بهتر است تنباکو ها را که داخل سری قرار دادید، به اندازه یک سر انگشت از وسط آن ها را باز بگذارید تا هوا از آن به راحتی عبور بکند.
 • اضافه کردن تنها 3 یا 4 قطره آب (و نه بیشتر) به تنباکو هم می تواند فایده دار باشد.
 • توجه کنید که نباید تنباکوها را به داخل سری فشار داد و تنباکو نباید فشرده گردد وگرنه قلیان خفه می شود.
 • درپوش روی سری هم باید کمی با تنباکو ها ( چند میلی متر) فاصله داشته باشد تا تنباکو نسوزد و قلیان بد طعم نگردد.

گذاشتن زغال روی قلیان

 1. پس از اینکه تنباکو را در سری قیان گذاشتید، یک فایل آلومینیومی را روی درپوش کاسه بکشین  و آن را طوری حالت بدین که به خوبی تمام درپوش را در بر گرفته و بپوشاند.
 2.  حالا فویل را با استفاده از سوزن یا یک شیء نوک تیز سوراخ نمایید.
 3. هرچه سوراخ ها بیشتر و بزرگ تر باشند هوای بیشتری رد می شود، بنابراین اگر قلیان برایتان سنگین بود می توانید سوراخ ها را بیشتر کنید.
 4. زغالی را که از قبل روی آتش یا با استفاده از آتش گردان روشن کردید به میزان لازم روی فویل قرار بدهید.
 5. چنانچه از زغال فشرده استفاده می نمایید نیازی به شکستن زغال ها هم ندارید. استفاده از آن آسان تر است. ضمن اینکه دود ندارد و حرارت بیشتری هم خواهد داشت.

حالا که قلیون خود را درست نموده اید آماده چاق کردن آن هستید.چاق کردن یعنی اینکه هم راه افتاده و هم قل قل می کند،ضمن این که  دود و طعم تنباکو را با استعمال به وجود می آورد.عموما برای چاق کردن قلیان در ابتدا باید ، کام های عمیق بکشید تا مکش باعث به راه افتادن قلیان گردد.ولی جدیدا وسیله ای ساخته شده که با استفاده از آن نیازی به خسته کردن خود و نفس های زیاد نداشته باشید. این دستگاه که به شلنگ یا نی وصل می گردد، یک پمپ مکش است. که در واقع همان عمل مکشی که شما انجام می دهید را انجام میدهد.اگر نمی توانید به خوبی قلیان را چاق کنید، یا از پمپ های مکش استفاده نمایید. یا از شخصی که نفسی قوی دارد خواهش کنید این کار را برایتان انجام دهد!

علت قل قل نکردن قلیون

اگر از قلیون صدای قل قل شنیده نمی شود، یا آب درون کوزه کم است و لوله قلیان به آن نمی رسد. یا آب به قدری زیاد است که صدای قل قل وجود ندارد، بنابراین باید میزان آب درون کوزه قلیون رو تنظیم کنید.

چرا قلیون گلو رو میزنه؟

دلایل مختلفی میتواند باعث شود که قلیون شما گلو را بزند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اصلی ترین دلیل اش این است که تنباکو به عوض دود دادن در حال سوختن است.

یکی دیگر از دلایل آن، گذاشتن زغال به مقدار زیاد است

استفاده از تنباکوی زیاد هم می تواند یکی از علل زدن گلو باشد چرا که تنباکو آن قدر به  نزدیک است که می سوزد.

همچنین می تواند به این علت باشد که کاسه تنباکو فاصله کمی با زغال داشته که برای برطرف کردن آن می توانید کاسه گودتری تهیه کنید.

چرا قلیون دود نمیده ؟

دلایلی که می توانند باعث دود ندادن قلیون شوند :

 • ممکن است زغال شما کم باشد یا زغال نامرغوب بوده و به خوبی نسوزد
 • ممکن است فاصله تنباکو تا زغال زیاد بوده، و یا تنباکو خیلی کم باشد.
 • قلیون باید هواگیری گردد، بررسی کنید محل اتصال تنه به سری ، و تنه به کوزه و شلنگ به تنه هوا ندهد.
 • علت دیگر می تواند مرغوب نبودن تنباکو باشد.
 • هم چنین خاموش بودن زغال و نامرغوب بودن و نداشتن حرارت کافی زغال هم باعث می شود قلیون دود ندهد.

ریختن نمک روی زغال قلیان

شاید مشاهده کرده باشید  که بعضی افراد روی زغال قلیان نمک می پاشند.اما چرا روی زغال قلیون نمک میریزند؟دلیل این کار این است که گاز زغال را بگیرد تا زغال موجب سردرد نگردد.البته در نظر داشته باشید  اگر زغال شما مرغوب و با کیفیت باشد، و گازگیری شده باشد نیازی به ریختن نمک روی زغال ندارید.

برای دریافت به روزترین وجدیدترین فقط کافی است کلیک کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله از مجله درباره اجزای مختلف قلیان که شامل بادگیر ، تنه ، میلاب ، نی یا شلنگ و کوزه قلیان می باشد به طور کامل صحبت کردیم.هم چنین به شما عزیزان چاق کردن قلیون به طور اصولی را کامل آموزش دادیم .امیدوارم که مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم به وسیله این مقاله پاسخ گوی سوالات شما عزیزان باشیم .

ازه بودن آن مطمئن شوید.

جهت خرید کارتریج ویپ با ما تماس بگیرید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا