مجله هنر و فرهنگکسب و کار محلی

آموزش چاپ دستی روی چرم

چاپ سیلک روی چرم

چرم یکی از الیاف های طبیعی و مصنوعی است که بوسیله ی دستگاه ای مختلفی چاپ می شود و یکی از روش ها چاپ سیلک روی چرم می باشد شاید شما یکی از تولید کنندگان این صنعت باشید و مایل باشید روی محصولات خود چاپ اجرا نمایید خیلی چاپ های مورد استفاده همین چاپ سیلک روی چرم می باشد که از لحاظ کیفیت و دقت و همچنین قیمت تمام شده از چاپ دیجیتال خیلی بهتر است. البته باید این نکته را بگویم وقتی می گویم کیفیت منظورم در چاپ های تصویر نیست خوب مسلما چاپ دیجیتال خیلی بهتر از چاپ سیلک می باشد ولی اگر چاپ شما در حد نوشته و طرح های گرافیکی تخت باشد چاپ سیلک روی چرم بهترینگزینه می باشد دلیل اصلی آن هم قیمت تمام شده ی آن می باشد.

روش چاپ روی چرم با شابلون

وقتی می خوایم چاپ سیلک روی چرم را انجام دهیم باید دو نکته ای که توجه داشته باشیم طرح |و نوع انتخاب مش توری باشد این دو نکته بسیار مهم است فرض کنید می خواهیم روی چرم قهوه ای چاپ سفید را اجرا نماییم،خوب وقتی می خواهیم روی ضمینه تیره چاپ داشته باشیم پوشش رنگ بسیارمهم است و اگر در انتخاب مش توری دقت نکرده باشیم حتما به مشکل مواجه می شویم همیشه این نکته را بیاد داشته باشید برای چاپ سیلک روی چرم های تیره باید مش توری درشت باشد تا پوشش رنگ مناسب را روی چرم بدهد مثلا شما می توانید از توری مش 60 تا70 برای چاپ استفاده نمایید.

نکته دیگر طرح هاس ترام دار هستند که می خواهیم چاپ سیلک  را انجام دهیم ، فرض کنید می خواهیم طرح 4رنگ تصویر را روی چرم اجرا نماییم اولین شرط شابلون می باشد که مش 90 تا120 باشد و دومین شرط مهم سطح چرم است که باید کاملا یک دست باشد ، اگر طرح چرم شما خط های درشتی داشته باشد نمی توانید چاپ را اجرا نمایید چون خط چرم باعث اجرا شدن طرح روی آن می شود.

شابلون های مورد نیاز

شابلون مورد نیاز برای این کار بهتر است از چوب روسی باشد برای اینکه این چوب سبک و مقاوم می باشد و به مدت زمان طولانی می توانید از آن برای چاپ روی چوب هنر نوین ها استفاده کنید اگر دقت کرده باشید گفتم برای این تصویر از مش 90 تا 120 باید استفاده شود و این مش ها روی این شابلون ها کشش مناسبی دارند و توری روی شابلون ول نمی شود و همین کشش در کیفیت چاپ  سیلک روی چرم خیلی تاثیر خواهد گذاشت.

در فیلک های آموزشی نحوه توری کشیدن روی چهارچوب های چوبی را آموزش داده ام و می توانید از آنها کمک بگیرید یک نکته دیگر برای شابلون ساختن این است که الگوی شابلون های شما نباید خیلی تنوع زیادی داشته باشد بطور مثال خودم در کارگاه کلا سه سایز شابلون دارم و همین سه سایز نیاز من را برای چاپ پاسخ گو است. چاپ چرم بدون محدودیت در طرح با متنوع‌ترین رنگ‌ها به همراه جوهر سفید یا بدون آن با وضوح بالا انجام می‌گیرد و با وارنیش این دستگاه می‌توان رنگ چاپ شده را در برابر انواع آسیب، خط و خش، عوامل محیطی مانند رطوبت و … محافظت کرد.

قیمت چاپ روی چرم

قیمت چاپ روی چرم بر اساس زمان یا متراژ چاپ محاسبه می‌گردد.

انواع چاپ روی چرم

چاپ چرم بر روی دو نوع چرم طبیعی و چرم مصنوعی در ابعاد و اندازه‌های گوناگون انجام می‌گیرد.

جنس چرم، ابعاد، گرماژ و ماندگاری چاپ

جنس چرم طبیعی از پوست دباغی شده گاو، گوسفند و … و جنس چرم مصنوعی از پوشش پارچه با پایه پلاستیکی است. ابعادی از چرم که می‌توان روی آن چاپ انجام داد حداکثر 310 *160 سانتی متر و حداکثر ضخامت 12 سانتی متر است. چاپ روی چرم طبیعی یا چرم مصنوعی از ماندگاری بالایی برخوردار است زیرا برای چاپ یووی آن از دستگاه فلت بد و برای خشک شدن جوهر از نور یووی استفاده می‌شود یا می‌توان با استفاده از وارنیش دستگاه فلت بد مقاومت و ماندگاری آن را افزایش داد.

چاپ روی چرم طبیعی

چاپ روی چرم مصنوعی بر روی متریال طبیعی مانند چرم طبیعی گاو، چرم طبیعی گوسفند، چرم گاومیش یا متریالی مصنوعی از پلاستیک در ابعاد مختلف انجام می‌گیرد. امروزه قطعات چرمی محبوبیت و کاربرد زیادی برای بکارگیری در صنعت پوشاک، مبلمان و همچنین مدیاها و هدایای تبلیغاتی دارند. با استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال فلت بد شرکت ما به راحتی می‌توان عکس‌ها، طرح‌ها و نوشته‌های مختلف را برای ساخت مارک چرمی، پازل چرمی، جلد چرم، جاکارتی چرم، سررسید و سالنامه چرمی، تابلوهای نفیس چرمی، دفترچه‌های چرمی، قاب گوشی چرمی و ده‌ها متریال چرمی دیگر چاپ کرد.

کاربرد چاپ روی چرم

 • چاپ سالنامه چرمی، سررسید و دفترچه‌های چرم، چاپ روی جلد چرم، چاپ مارک چرمی و …
 • کاربرد چاپ چرم در هدایای تبلیغاتی برای چاپ نام شرکت، چاپ لوگو روی چرم و هدیه به مشتریان و شرکای تجاری یا همکاران در همایش‌ها و سمینارها و …
 • استفاده از چاپ روی چرم برای طراحی و دکوراسیون داخلی، ساخت تابلوهای نفیس چرمی و …
 • استفاده از چاپ روی چرم در صنایع پوشاک مانند کیف و کفش، شلوار، کراوات، دستکش، کت، کاپشن، پوتین، کمربند، بند ساعت چرمی و …
 • استفاده از چاپ روی چرم برای چاپ روی جاکلیدی چرم، چاپ جاکارتی چرم و …
 • چاپ روی جعبه کادوی چرمی، چاپ عکس روی چرم جهت هدیه دادن، چاپ پازل چرمی
 • چاپ روی چرم برای قاب و کیف موبایل و تبلت چرمی و …
 • استفاده از چاپ روی چرم در صنعت مبلمان برای ساخت مبل و کوسن چرمی

مزایای چاپ روی چرم

 • حفظ تثبیت رنگ در هنگام چاپ چند لایه
 • منعطف و سبک
 • چاپ با وضوح بالا بدون محدودیت در طرح و رنگ
 • مقاوم در در برابر خط و خش‌ و انواع آسیب‌های احتمالی، پارگی و ترک خوردگی
 • مقاوم و ماندگار در مقابل نور خورشید، باد و عوامل محیطی دیگر
 • چاپ با کیفیت و دقت زیاد در ریزترین جزئیات

مراحل تولید چاپ چرم، دستگاه مورد نیاز

دستگاه چاپ چرم دستگاه فلت بد یووی است که چاپ را روی انواع چرم در رنگ‌ها و جنس‌های مختلف انجام می‌دهد. در چاپ مستقیم دیجیتال با دستگاه فلت بد، جوهر به طور مستقیم بر روی چرم اعمال می‌شود. پروسه خشک شدن جوهر با تابش نور یووی صورت می‌پذیرد و قطرات جوهر بلافاصله بعد از پاشش خشک می‌شوند تا از حرکت و پخش شدن آن جلوگیری شود.

مراحل سفارش چاپ روی چرم

برای سفارش چاپ چرم لازم است فایلی که مشتری ارسال می کند جهت کیفیت کار چاپی به صورت لایه بسته با فرمت‌های Tiff و PSD باشد. پس از ارسال فایل توسط مشتری و بررسی فایل توسط اپراتور و ادیت فایل در صورت نیاز فایل ثبت سفارش شده و زمان تحویل کار پس از بررسی مقدار چاپ کار (محاسبه بر اساس زمان چاپ یا متراژ) به مشتری اعلام می‌گردد. سپس در نرم افزار مورد نیاز مراحل پرینت با سرعت و قدرت مناسب متریال مورد نظر انجام می‌شود. زمان انجام کار و تحویل محصول بستگی به فایل مشتری از نظر حجم، اندازه، تعداد کار و محاسبه بر اساس زمان چاپ یا متراژ از یک ساعت تا یک روز متفاوت است.

نحوه ارسال چاپ روی چرم

ارسال چاپ چرم به کلیه شهرهای جهان، ایران و نقاط مختلف تهران از طریق ارسال زمینی دریایی و هوایی امکان پذیر است. ضمنا محصولات دیگر ما نیز مانند چاپ استیکر شیشه مغازه جهت ارسال در تمام نقاط تهران با استفاده از آژانس، وسایل حمل و نقل اینترنتی و پیک موتوری انجام می گردد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا