از آقایان داوطلب ریاست جمهوری گله مندم

روز غدیر روز لبیک است، لبیک به خدا و لبیک به رسول خدا (ص) و روز بیعت مجدد با امیرالمومنین علی علیه الصلوات و السلام و ائمه هدی علیهم السلام است و روز بیعت با مولایمان حضرت ولیعصر امام زمان (عج) است. این روز بزرگ این عید بزرگ و لحظات تابش انوار خاص هدایت و رحمانیت خداوند بر انسان و عقل انسان و بر همه بندگان خداوند و بخصوص هموطنانم ایرانیان سرفراز مبارک باشد.

یادداشت امروز من در ارتباط با موضوع روز یعنی چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران است.

قرار است ان شاءالله در روز جمعه 8 تیر ماه ملت بزرگ ایران با نشاط و امید و با استعانت از خداوند متعال از میان شش داوطلب محترم و معزز یکی را به عنوان فرد اصلح انتخاب کنند تا او به عنوان رییس جمهور منتخب همه مردم ایران در خدمت مردم و کشور و انقلاب باشد.

ما هم پس از انتخاب او صرفنظر از اینکه با سلیقه و نظر ما موافق باشد یا نباشد اما برای خودم و خانواده ام و خانواده ملت بزرگ ایران در کنارش خواهیم بود و مطمئن باشد کمکش میکنیم تا ایران ما را همراه با مردم بهتر و شایسته ایرانیان بسازد و بسازیم. ان شاءالله

طبق اعلام و تبلیعات صدا و سیما امروز دوشنبه و فردا سه شنبه دو مناظره دیگر در سیمای جمهوری اسلامی تدارک دیده شده که داوطلبان می آیند و باهم خیلی دوستانه و با احتیاط چت میکنند و در این گفتگوی دوستانه بدون هیچ چالش و پرسش و پاسخی نظراتشان را برای مردم اعلام مینمایند. البته ظاهرش مناظره است اما واقعش مناظره نیست بلکه یک دور همی خودمانی است و جای چای و خرما و بیسکویت خالیست.

در دو مناظره قبل آقایان نشان دادند که هنوز یخشان آب نشده، بلکه فقط نظراتشان را محدود گفتند آنهم خیلی خلاصه و خلاصه و چیزی ته نداشت که بشود در موردش صحبت کرد؟؟؟

مثلا از آقایان در مورد یارانه که اظهرمن الشمس منظورم از آفتاب تابان هم درخشانتر بود سئوال شد و هر یک از این بزرگواران یک چیزی گفتند. در صورتیکه حودشان و همه میدانستند یارانه چیست و از کجا می آید و به کجا میرود و یکی از دلایل ناترازی و کسر بودجه همین بی هدفی و ریخت و پاش و هدر دادن یارانه ها است و خیلی خوب این موضوع را میدانستند اما نتیجه یک ساعت صحبت های ایشان این بود که هیچ چیزی نگفتند؟؟

یارانه به زبان ساده انجام یا ارائه کمک های هدفمند برای حمایت و برون رفت از بحران ها و کسب یک امتیاز می باشد. یارانه حتما پول برای خرج کردن نیست بلکه می تواند اعتبار پولی باشد که اصل پول در خدمت مولد سازی و توانمند سازی و چابک سازی و هوشمندسازی اقتصاد کشور است و حاصل کار آن می تواند به اشکال مختلف در خدمت و برای رفاه و آسایش و گره گشایی امور مردم باشد.

اما یارانه در کشور ما این شکلی نیست.

یارانه که با پایه گذاری غلط « خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج » توسط دولت دهم مطرح و اجرا شد اولش زیبا و خوش بود اما از آن به بعد رفته رفته فاجعه شد و بجایی رسید که دولت ها و مجالس و مردم و حتی نظام بخاطر همان تصمیمات غلط دارند چوب آن کج تصمیمی را که بیشتر نگاهش پوپولیستی بود تا خدمتگذاری میخورند و اثرات مخرب آن تصمیمات غلط روز به روز بدتر می شود که همین کسری بودجه ها و ناترازی و خلق پول و تورم و …. است.

امسال مثل سالهای قبل میلیاردها دلار پول مردم که می باید برای سازندگی و توسعه یافتگی کشور هزینه شود در خدمت مصارف یارانه و در قانون بودجه سال تعریف و سرفصل های مشخص و مقدار آن نیز مشخص است و دولت تکلیف دارد مطابق قانون تا ریال آخر آنچه که در بودجه سال 1403 نوشته شده را از محل های درآمدهای معلوم دولت دریافت و برای سرفصل های یارانه ها هزینه کند و در این فرآیند همه با افسوس و حسرت باید به این هدر رفت و تولید ناترازی نگاه کنیم و بسوزیم و ……. چه می شود گفت؟

آقایان همه اینهایی که در مورد یارانه گفتم را بهتر از من و شما میدانند اما برای این مشکل یا راه حل را نمی دانند و یا راه حل را میدانند اما توان و جسارتش را ندارند در مورد خروج از این باتلاق تحمیلی که دارد قدرت اقتصادی کشور را به سمت خودش میکشاند صحبت کنند و برای مهار و برون رفت از این چالش که در شرف تبدیل شدن به ابر چالش است برنامه ای مشخص بدهند .

نکته بعدی اینکه آقایان در مورد اقتصاد خیلی مبهم صحبت کردند و بیشتر آرمانهای خود را آنهم بصورت بسیار ناقص تحویل مردم دادند.

انتظارات ما از یک رییس جمهور که قرار است قانون اساسی و قوانین و قانون برنام هفتم و قانون بودجه امسال را یا 4800 دستگاه ستادی و اجرایی را با حدود 240 هزار مدیر اداره و هدایت نماید بیش از این است .

انتظار داشتیم و انتظار داریم خیلی صاف و صادق به مردم میگفتند قدرت امروز اقتصاد ایران یا همان GDP در سال 1402 حدود 460 میلیارد بوده و تجارت خارجی غیر نفتی ایران هم حدود 100 میلیارد دلار بوده و من وقتی رییس جمهور می شوم به مردم تعهد میدهم با برنامه هایی که دارم قدرت اقتصاد ملی ایران را در مدت 4 سال و با 20 درصد رشد به عدد 550 میلیارد دلار برسانم و تجارت خارجی غیر نفتی ایران هم به عدد 200 میلیارد دلار برسانم. و ………

در اینجا میخواهم به چند آمار مراجعه کنم که مقایسه عملکرد ده ساله در ایران است و ببینیم آقایان نظرشان در مورد این آمارها چیست؟

جدول مقایسه ای گزارش تجارت خارجی ایران و 15 کشورهای همسایه و

نسبت سهم تجاری ایران در واردات کشورها 1392

از آقایان داوطلب ریاست جمهوری گله مندم