مجله اجتماعی

چگونه از آب حوزه‌های مرزی و ساحلی بهینه استفاده کنیم؟

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با تاکید بر لزوم انجام کار بیشتر در حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی گفت: یکی از راهکارهای مدیریت منابع، کنترل و مدیریت رواناب است.

حسن وحید در گفت و گو با مجله رز با بیان اینکه یکی از عرصه‌هایی که باید خیلی از لحاظ آبخیزداری روی آن کار کنیم ، حوزه‌های مرزی و ساحلی است، اظهارکرد: با مسایل زیادی در اراضی ساحلی جنوب کشور از جمله چابهار و دشتیاری، استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان مواجه هستیم. در این محدوده وسیع در حوزه خلیج فارس و دریای عمان روان‌آب ایجاد شده پس از بارش به این دو پهنه آبی وارد و از دسترس خارج می‌شوند این در حالیست که این مناطق مشکل آب دارند.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای مدیریت منابع، کنترل و مدیریت رواناب و فرسایش خاک و رسوب با استفاده از پروژه‌های آبخیزداری است. تاکنون نیز اقدامات آبخیزداری خوبی انجام شده است.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه به تشریح وضعیت حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی پرداخت و توضیح داد: مجموع حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی ۷۴ میلیون هکتار است که از این مقدار مجموع حوزه‌های آبخیز خلیج فارس و دریای عمان ۲۶ میلیون و ۶۱۹ هزار هکتار است. مساحت حوزه‌های آبخیز مرزی شرق ۱۴ میلیون ۶۷۴ هزار هکتار و مرزی غرب ۱۵ میلیون و ۷۳۴ هزار هکتار ثبت شده است.

وی اضافه کرد: مساحت حوزه‌های آبخیز ساحلی دریای خزر ۱۰ میلیون و  ۷۷۱هزار هکتار، اترک ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار، ارس سه میلیون  و ۹۸۰ هزار هکتار و مجموع حوزه‌های آبخیز دریای خزر ۱۷ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتار است.

وحید ضمن بیان اینکه مجموع مطالعات حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی ۲۳ میلیون و ۱۰۳ هزار هکتار و مجموع اجرای عملیات آبخیزداری ۱۷ میلیون و ۶۲۹ هزار هکتار است درباره مطالعات و عملیات آبخیزداری انجام شده در هر یک از این حوزه‌ها گفت: تاکنون ۷ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از حوزه آبخیز ساحلی خلیج فارس مطالعه و آبخیزداری در ۵ میلیون و ۳۵۹ هزار هکتار انجام شده است. در حوزه‌های مرزی شرق ۳ میلیون و ۱۲۵ هزار هکتار مطالعه و ۲ میلیون و ۵۸۲ هزار هکتار عملیات آبخیزداری اجرا شده است. در حوزه‌های آبخیز غرب نیز ۵ میلیون و ۵۳۴ هزار هکتار مطالعه و ۴ میلیون و ۶۲۶ هزار هکتار آبخیزداری عملیاتی شده است.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه حوزه آبخیز دریای خزر شامل سه بخش می‌شود، تصریح کرد: مطالعات آبخیزداری ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار هکتار از حوزه دریای خزر انجام و عملیات آبخیزداری در ۳ میلیون و ۵۲۵ هزار هکتار از آن اجرا شده است. حوزه رود اترک که به دریای خزر می‌ریزد، ۹۲۶ هزار هکتار از آن مطالعه و در ۷۱۰ هزار هکتار از این حوزه آبخیزداری انجام شده است. رود ارس نیز دارای  یک میلیون و ۳۸۷ هزار هکتار حوزه آبخیز مطالعه شده است که در ۸۲۵ هزار هکتار آن آبخیزداری اجرا شده است.

وحید در پایان درباره برنامه سازمان منابع طبیعی برای افزایش عملیات آبخیزداری در حوزه‌های مرزی و ساحلی گفت: مجموع اعتبارات آبخیزداری کشور در سال جاری که شامل حوزه‌های سد، اترک، گلستان و … می‌شود، ۱.۶ هزار میلیارد تومان است علاوه بر  از آن بخشی از عملیات آبخیزداری از طریق مشارکت مردم و دستگاه‌ها محقق می‌شود و در حال تدوین دستورالعمل‌های آن هستیم. مشارکت در آبخیزداری از سال‌های قبل انجام می‌شده است ولی امسال افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا