کسب و کار محلیمجله علمی و پزشکی

چرا قهوه میخورم فشارم میفته

رابطه مستقیمی بین ضعف بدن و خوردن قهوه وجود ندارد. با این حال، مصرف زیاد قهوه ممکن است باعث افزایش ترشح اسید معده شود که می ‌تواند باعث تحریک دیواره معده شده و در نتیجه علائمی همچون درد شکم، سوء هاضمه و اسهال را بوجود بیاورد. این علائم ممکن است باعث کاهش اشتها و در نتیجه ضعف بدن شوند. به همین دلیل، توصیه می ‌شود که قبل از خوردن صبحانه قهوه نخورید و حتی بهتر است کمتر از ۲ فنجان قهوه در روز مصرف کنید. در ادامه به بررسی دلایل ضعف بدن و افت فشار بعد از خوردن قهوه می پردازیم.

دلیل ضعف بدن بعد از خوردن قهوه

ضعف بعد از خوردن قهوه ممکن است به دلایل زیر رخ دهد.

 1. افزایش سطح قند خون: مصرف قهوه می ‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شده که در نتیجه باعث کاهش انرژی و ضعف شود.
 2. تحریک سیستم عصبی: قهوه حاوی کافئین است که ممکن است باعث تحریک سیستم عصبی و در نتیجه باعث ضعف و خستگی شود.
 3. اختلالات گوارشی: مصرف قهوه گاهی باعث اختلالات گوارشی و در نتیجه باعث ضعف و خستگی می گردد.
 4. تاثیرات روان ‌شناختی: استرس، اضطراب و افسردگی، ممکن است باعث ضعف و خستگی پس از مصرف قهوه شود.
 5. کاهش آب بدن: مصرف قهوه ممکن است باعث افزایش ترشح ادرار و نقصان آب بدن و در نتیجه ضعف و خستگی گردد.

به شما پیشنهاد می کنیم برای راهنما خرید قهوه ساز  و یافتن بهترین قهوه با کمترین اثرات جانبی، و محصولات آن مانند را مد نظر بگیرید. افت فشار پس از خوردن قهوه ممکن است به دلیل تأثیرات محرک قهوه بر سیستم عصبی باشد. قهوه حاوی کافئین است که یک محرک قوی است و ممکن است باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی مرکزی شود. این مورد سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌ گردد. با پایین آمدن تأثیرات کافئین، فعالیت سیستم عصبی نیز کاهش یافته و این باعث افت فشار خون می گردد. همچنین، قهوه باعث تحریک ساختارهای گوارش و روده نیز می ‌شود که در نتیجه آن، خون به سمت گوارش هدایت شده و حجم خون در بخش‌ های دیگر بدن کاهش پیدا می ‌کند که منجر به افت فشار خون می شود.

درمان افت فشار بعد از خوردن قهوه

افت فشار پس از خوردن قهوه ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که برای درمان این وضعیت، می توانید به روش های زیر روی آورید:

 • آب بخورید: نوشیدن آب سرد یا گرم پس از خوردن قهوه ممکن است به شما کمک کند تا فشار خود را به حالت عادی بازگردانید.
 • استراحت: در صورت احساس افت فشار، باید بلافاصله استراحت کنید و دراز بکشید.
 • تغذیه مناسب: مصرف غذاهای سالم و منظم، باعث حفظ فشار خون شما می شود.

تغذیه با قند: در صورت نیاز، مصرف چندین قطعه شیرینی یا چند قطعه شکلات با قند ممکن است به شما کمک کند تا فشار خود را به حالت عادی بازگردانیدشاید برای شما هم به کرات پیش آمده باشد که بعد از مصرف قهوه دچار سردرد یا سرگیجه شوید و تصور کنید که این حالت ها به دلیل افت فشار خون هستند، اما باید بدانید که حالات عصبی، استرس، سردرد یا سرگیجه که بعد از مصرف قهوه ممکن است برای شما پیش بیاید، به دلیل کاهش فشار خون نیستند و حتی برعکس به دلیل افزایش ناگهانی فشار خون در بدن شما است، بنابراین اگر بعد از مصرف قهوه دچار این حالت ها شدید به هیچ عنوان درمان های سرخود برای افزایش فشار خون را در منزل امتحان نکنید .

به عنوان مثال برخی افراد با پیدا کردن سردرد و سرگیجه و یا بعد از لرزش  دست ها تصور می کنند که باید مواد غذایی چون خرما یا نمک مصرف کنند تا فشار خون آن ها بالا بیاید و مشکل کاهش فشار در اثر مصرف قهوه برطرف شود، اما شما به هیچ عنوان این کار را نکنید، چراکه  این علائم به دلیل افزایش فشار خون است و این درمان ها اوضاع را بدتر می کند. اگر بعد از مصرف قهوه دچار این حالت ها شدید، بهتر است آب فراوان به همراه ویتامین C مصرف کنید و سعی کنید فعالیت های سرپایی و ایستاده همچون پیاده روی داشته باشید. اگر می خواهید بدانید که آیا قهوه باعث افت فشار خون می شود، این مطلب از را مطالعه کنید.

جواب این سوال به طور قطع منفی است. مصرف قهوه به اندازه اعتدال هیچ مشکلی برای بدن به وجود نمی آورد، اما اگر بیش از حد اعتدال قهوه مصرف کنید یا اگر به مصرف آن عادت نداشته باشید، ممکن است فشار خون شما چند درجه افزایش پیدا کند. این در صورتی است که مصرف زیاد از حد قهوه برای کسانی که به آن عادت دارند ممکن است منجر به افزایش فشار خون نشود، اما برای کسانی که سیستم عصبی آن ها به قهوه عادت ندارد، امکان بروز این مشکل وجود خواهد داشت. یک تحقیق جالب در اتحادیه اروپا بر روی رابطه مصرف قهوه و خاصیت ارتجاعی رگ های قلبی انجام شده است.

این تحقیق نشان داده است کسانی که در طولانی مدت و سال های متمادی عادت به مصرف قهوه در حد نرمال و متعادل دارند، در سنین بالا و کهنسالی رگ های آن ها خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته و به انواع بیماری های قلب و عروق از جمله انسداد رگ ها و یا افزایش بی رویه فشار خون مبتلا نمی شوند، بنابراین اگر بخواهیم کاهش فشار خون در اثر مصرف قهوه را از این زاویه نگاه کنیم می توان اعتراف کرد جواب این سوال که آیا قهوه باعث افت فشار خون می شود یا نه، مثبت است البته این جواب مثبت به این معنی نیست که قهوه فشار خون را کاهش می دهد، بلکه همانطور که گفتیم مصرف مناسب و در حد اعتدال آن در طولانی مدت و در سنین میانسالی باعث جلوگیری از افزایش ناگهانی فشار داخل رگ های قلبی می شود.

حال سوالی که ممکن است برای شما به عنوان مصرف کننده قهوه پیش بیاید این است که آیا راه حلی وجود دارد که بتوان جلوی افزایش فشار خون و تپش قلب را پس از مصرف قهوه گرفت یا خیر؟ در واقع جواب این سوال مثبت است و خوشبختانه راه های زیادی برای مقابله با این عارضه پس از مصرف قهوه وجود دارد. برای این‌که پس از مصرف قهوه دچار افزایش فشار خون، سردرد، سرگیجه، تپش قلب، استرس، و یا لرزش دست و بدن نشوید می توانید راه حل های زیر را امتحان کنید.

 • اول این که سعی کنید روزانه نهایت یک الی دو فنجان بیشتر قهوه مصرف نکنید. مصرف بیش از دو فنجان قهوه ممکن است برای برخی افراد حساسیت زا باشد.
 • دوم سعی کنید به جای قهوه روبوستا، قهوه عربیکا مصرف کنید که درصد کافئین کمتری دارد.
 • از طرفی آماده کردن قهوه فرانسوی با فرنچ پرس درصد کافئین کمتری نسبت به اسپرسو دارد که می توانید این گزینه را هم امتحان کنید.
 • مصرف آب به همراه قهوه می تواند گزینه مناسبی برای کاهش جذب کافئین آن باشد.
 • حذف چای، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و مواد غذایی حاوی کافئین نیز باعث می شوند تا بدن شما کافئین مازاد بر قهوه را دریافت نکند و این عوارض برای شما پیش نیاید.

در نهایت اگر با امتحان کردن تمام این روش ها بازهم بعد از مصرف قهوه دچار افزایش فشار خون و عوارض دیگر آن شده اید می توانید ویتامین سی فراوان همچون مرکبات یا گوجه مصرف کنید تا سریع کافئین را از بدن خود دفع نمایید.

نمایش بیشتر

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا