ماشین لباسشویی روشن میشه ولی کار نمیکنه

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند؟ این سوالی است که ممکن است شما را مشغول کند و به دنبال راه راه چاره برای تعمیر آن باشید . ممکن است این مشکل برای شما هم اتفاق افتاده باشد که زمانی که ماشین لباسشویی را روشن می کنید متوجه خرابی آن می شوید.در اینجا بعضی از دلایل این مشکل را بررسی می کنیم در ادامه با همراه باشید. برای تعمیر لباسشویی بوش فقط از متخصصان کمک بگیرید.

مهمترین دلایل برای ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند

موارد زیر هرکدام دلیل اینکه ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند باشد که باید هر کدام از این قطعات برای تعمیر به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد. خدمات پس از فروش بوش را فقط از مراجع معتبر بخواهید.

بسته بودن درب لباسشویی، خرابی موتور تایمر لباسشویی، اختلال در برد اصلی لباسشویی، اختلال در ورودی جریان برق به لباسشویی، مشکل در موتور لباسشویی، خرابی چرخ دنده های لباسشویی، خرابی موتور تایمر لباسشویی و..

بسته نبودن درب ماشین لباسشویی

اگر درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند. زیرا بر روی درب ماشین لباسشویی، قطعه ای به نام سوئیچ وجود دارد؛ که تنها در صورت بسته شدن کامل آن، ماشین لباسشویی فعال شده، و اجازه کار کردن به دستگاه را میدهد. سوئیچ قطعه پلاستیکی است و در بعضی از موارد، دچار مشکل یا خرابی میشود. لازم است در صورت خرابی، آن را تعویض نمود.

بیشتر بخوانید:

خرابی موتور تایمر ماشین لباسشویی

از دیگر اجزای مهم ماشین لباسشویی، موتور تایمر است؛ که در صورت خرابی در عملکرد آن، ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کارنمیکند. برای رفع این مشکل لازم است، کارشناسان خبره با استفاده از ابزارهای مخصوص، سیم های موتور تایمر را از از خود تایمر جدا کرده؛ و آن را مستقیماً به برق متصل کنند، تا از سالم بودن آن مطمئن شوند. در صورتی که بعد از، اتصال موتور تایمر به جریان مستقیم برق، موتور تایمر کار نکرد؛ لازم است آن را تعویض کنید.

اختلال در برد اصلی ماشین لباسشویی

از دیگر عواملی که باعث میشود، ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمیکند، خرابی در برد اصلی ماشین لباسشویی است. وظیفه برد اصلی، کنترل اجزا و تمامی قطعات دستگاه از قبیل موتور می باشد؛ و یکی از پیچیده ترین اجزا های لباسشویی به شمار می آید. در نتیجه زمانی که، ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند؛ شاید اختلالی در برد اصلی آن به وجود آمده باشد. برای تعمیر و عیب یابی آن حتماً از یک تکنسین با تجربه در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

مشکل در عملکرد موتور ماشین لباسشویی، باعث عدم چرخش دیگ دستگاه خواهد شد؛ و نیز ممکن است باعث ایجاد صداهایی غیر عادی شود. این موارد حتماً از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید، تا با استفاده از دانش و تجهیزات خود عیب یابی موتور را بیابد و رفع مشکل کند. گرم شدن بیش از حد موتور می تواند، علت اینکه ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند باشد. لازم است برای مدتی ماشین لباسشویی خود را خاموش کرده، تا موتور دستگاه خنک شود و سپس، مجدداً از آن استفاده کنید.

خرابی چرخ دنده های ماشین لباسشویی

خراب بودن، چرخ دنده های ماشین لباسشویی می تواند، علت آنکه ماشین لباسشویی روشن شود ولی کار نمی کند، باشد. عیب یابی و تشخیص مشکل در چرخ دنده ها، کاملاً تخصصی می باشد؛ که نیازمند بررسی توسط، یک تعمیرگاه خبره است. وظیفه چرخ دنده ها، انتقال حرکت محور موتور به محور تایمر میباشد؛ که در صورت خرابی چرخ دنده ها، این فرایند انجام نخواهد گرفت.

برای برطرف کردن این مشکل نیاز است؛ در صورت خراب بودن چرخ دنده ها، آن را با نمونه سالم و اورجینال جایگزین کنید. فرایند تعویض چرخ دنده ها یک امر، تخصصی می باشد و نیازمند یک تکنسین باتجربه است.

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود اما کار نمی کند؟

گاهی اوقات بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی و استارت برنامه شست و شو، متوجه می شوید که با وجود روشن شدن دستگاه، لباسشویی شروع به کار نمی کند. در این حالت شستشوی لباس ها آغاز نمی شود. به این وضعیت، کار نکردن ماشین لباسشویی روشن گفته می شود که کاربران زیادی هم با آن مواجه می شوند.

در این حالت به ظاهر لباسشویی روشن است و استارت خورده، اما چرخه شست و شو آغاز نمی شود. دلایل متعددی را می توان برای بروز این مشکل در نظر گرفت و بر اساس این که دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن چیست، می توان از یک سری راه حل ها برای رفع آن کمک گرفت.

گاهی اوقات می توان به راحتی با دنبال کردن برخی ترفندها شخصا مشکل را برطرف کرد و در مواردی نیز باید به فکر تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بود. در ادامه ضمن بررسی دلایل، با بهترین روش های رفع مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن بیشتر آشنا می شویم.

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

برای رفع مشکل لباسشویی که روشن می شود اما کار نمی کند، باید اول با دلایل بروز مشکل آشنا شد. مهم ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن عبارتند از:

 • بسته نبودن درب لباسشویی
 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
 • خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی
 • خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه
 • مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی موتور لباسشویی
 • بروز مشکل در چرخ دنده های ماشین لباسشویی
 • بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی
 • عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

در هریک از این موارد، ممکن است ماشین لباسشویی روشن شود اما شروع به کار نکند. گاهی آب وارد دستگاه نمی شود و گاهی نیز لباسشویی شروع به چرخش نمی کند. عدم تخلیه آب یا لرزش لباسشویی حین کار نیز ممکن است در ماشین لباسشویی مشاهده شود.

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن

ساده ترین دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، بسته نبودن درب آن است. ممکن است درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد یا این که لاستیک آن فرسوده شده باشد. در نتیجه حتی با روشن کردن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. بستن درست درب یا تعمیر آن در صورت وجود مشکل در درب لباسشویی می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها قطعات مغناطیسی یا برقی کوچکی هستند که می توان با آنها درب لباسشویی را باز و بسته کرد. گاهی اوقات به دلیل خرابی میکروسوئیچ ها درب لباسشویی به درستی باز و بسته نمی شود. به همین دلیل هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند. در نتیجه برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید میکروسوئیچ را تعمیر و یا تعویض کرد.

 • تعمیر یا تعویض کلید استارت یا ولوم لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود، چراغ های روی پنل دستگاه روشن می شوند و ظاهرا فرایند آبگیری نیز انجام شده اما فرایند شست و شو آغاز نمی شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی شود.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی دو حالت دارد. گاهی این کلید از نظر مکانیکی مشکل دارد و باید آن را تعویض کرد. گاهی اوقات نیز مشکل کلید استارت، مسائل الکترونیکی است و برای از بین بردن آن باید به صورت تخصصی از یک کارشناس  و دیگر برندها کمک گرفت.

 • تعمیر یا تعویض برد لباسشویی

برد به عنوان قطعه اصلی در هر دستگاه الکترونیکی، وظیفه عملکردهای اصلی را بر عهده دارد. گاهی خرابی برد می تواند دلیل اصلی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باشد. برد تمامی کارهای لباسشویی را پردازش کرده و فرمان های شروع و پایان شست و شو را صادر می کند؛ بنابراین خرابی آن ممکن است موجب کار نکردن لباسشویی، حتی در حالت روشن شود.

دلیل آن هم این است که دیگر برد نمی تواند ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات مانند موتور، قفل درب، شیر پرکن و … را تامین کند. برد قطعه حساسی است و تعمیر آن کار هرکسی نیست. برای عیب یابی تخصصی برد لباسشویی و تعمیر یا حتی در صورت لزوم تعویض این قطعه، باید حتما از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر لوازم خانگی کمک گرفت.

مشکلات پمپ آب و خرابی آن، دلیل مهم دیگر کار نکردن ماشین لباسشویی روشن هستند. در صورتی که پمپ آب یا پمپ تخلیه خراب شده باشد، حتی بعد از استارت شدن لباسشویی و قفل شدن درب آن نیز به دلیل آب نگرفتن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. البته آب نگرفتن ماشین لباسشویی گاهی به دلیل بسته بودن شیر آب یا ترک خوردگی و خرابی شیلنگ انتقال دهنده آب به دستگاه است.

آبگیری نکردن لباسشویی که قطعا به دنبال آن دستگاه شروع به کار نمی کند، می تواند به دنبال گرفتگی فیلتر روی شیر برقی لباسشویی نیز باشد. به هر حال با رفع مشکل ورود آب به داخل ماشین لباسشویی می توان مشکل کار نکردن آن را برطرف کرد. در مقاله «» می توان با دلایل بیشتر بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی آشنا شد.

شیر برقی قطعه مهم دیگری است که سالم بودن آن برای شروع به کار لباسشویی ضرورت دارد. در نتیجه اگر شیر برقی معیوب شده باشد، برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را تعویض کرد. برای اطمینان از این که مشکل از شیر برقی است یا نه، باید تست سیم برقی با استفاده از سیم تست را انجام داد.

خراب شدن هیدروستات می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد لباسشویی به وجود بیاورد که یکی از آنها کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. هیدروستات به صورت معمول در میزان آبگیری لباسشویی نقش دارد و از ورود بیش از حد آب به درون مخزن دستگاه جلوگیری می کند.

با این حال در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به دلیل تجمع رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. در این شرایط باید هیدروستات بررسی شود تا در صورت تجمع رسوب و جرم در آن با تمیز کردن هیدروستات مشکل آبگیری لباسشویی برطرف شود. زمانی که جریان آبگیری به حالت نرمال برگردد، مجددا لباسشویی شروع به کار می کند.

موتور قطعه مهم دیگری است که سلامت آن برای کار کردن درست لباسشویی اهمیت دارد. خرابی موتور یا قطعات و اتصالات مرتبط با آن می تواند موجب کار نکردن ماشین لباسشویی روشن شود. برای مثال ممکن است تسمه روی پولی موتور معیوب باشد. اگر تسمه از فلکه بیرون آمده باشد. همچنین در صورت پارگی تسمه، قطعا موتور شروع به کار نمی کند. از طرفی نیز ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشند.

شل شدن سوکت های متصل کننده موتور به برد هم می تواند مانع از کار کردن موتور و در نتیجه ماشین لباسشویی شود. خرابی بلبرینگ ها یا قفل شدن آبکش نیز می تواند موجب کار نکردن موتور و به دنبال آن ماشین لباسشویی شود. بهتر است در صورت مواجهه با هریک از این مشکلات، از کارشناسان در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه کمک بگیرید.

 • رفع مشکلات چرخ دنده های لباسشویی

گاهی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، ناشی از خرابی چرخ دهنده ها یا درست کار نکردن این بخش هاست. اگر چرخ دنده های لباسشویی خراب شوند، حتی در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیرو محرکه ای به محور تایمر انتقال نمی یابد و به همین دلیل هم چرخه شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید چرخ دنده ها را بررسی کرد. گاهی با سرویس کردن این قطعات، مشکل برطرف می شود و گاهی نیز باید آنها را به صورت کامل تعویض کرد.

 • رفع مشکلات برقی ماشین لباسشویی

برق ماشین لباسشویی مورد دیگری است که در صورت کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را بررسی کرد. ممکن است جریان برق ورودی دستگاه اتصالی داشته باشد یا به دلیل ایراداتی در سیم کشی برقی لباسشویی، دستگاه به درستی شروع به کار نکند. در نتیجه برای رفع مشکل باید سیستم برقی لباسشویی بررسی و عیب یابی شود.

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا