مجله ورزشی

“معضل مدیریتی”، میراث فوتبال خوزستان

مجله رز/خوزستان بازیکن سابق تیم فوتبال فولاد خوزستان با بیان این که علت ناکامی تیم‌های خوزستانی به مدیریت باشگاه‌ها بر می‌گردد، گفت: معضل مدیریتی در درازمدت باعث شده که از آن به عنوان میراث فوتبال خوزستان نام ببریم.

محمدرضا حدادی‌فر در گفت‌وگو با مجله رز درباره وضعیت فوتبال خوزستان، اظهار کرد: خوزستان مهد فوتبال ایران و حتی می‌توان گفت مهد فوتبال خاورمیانه است. در گذشته تیم ملی ژاپن به ایران آمد و با دریافت سه گل برابر منتخب خوزستان با شکست اینجا را ترک کرد. پس ذات خوزستانی‌ها با فوتبال آمیخته شده است و فوتبال را بلدند و اگر اکنون وضعیت تیم‌های خوزستانی به این روز افتاده که ناکامی‌های متوالی را تجربه می‌کنند، این مهم به مدیریت باشگاه‌های خوزستانی برمی‌گردد.

دلیل شرایط نامناسب فوتبال خوزستان، مدیریت باشگاه‌ها است

وی ادامه داد: معتقدم اگر اکنون فوتبال خوزستان شرایط خوبی را سپری نمی‌کند تماماً به مشکل مدیریتی برمی‌گردد و این مشکل هم از جایی نشات می‌گیرد که هر مدیری که وارد باشگاه‌ها می‌شود برای اینکه نتیجه بگیرد و شرایطش در آن باشگاه حفظ شود، تلاش می‌کند از بازیکنان غیربومی استفاده کند تا شرایط آزمون و خطا برایش پیش نیاید و به همین دلیل بازیکنان بومی نادیده گرفته می‌شوند. 

معضل مدیریتی، میراث فوتبال خوزستان

بازیکن سابق تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: این معضل مدیریتی در درازمدت باعث شده که از آن به عنوان میراث فوتبال خوزستان نام ببریم. یک زمانی مدیریت در باشگاه فولاد باثبات به کار خود ادامه داد و با آوردن مربیان خارجی، ریشه‌سازی در این باشگاه صورت گرفت و در برهه‌ای ۱۰ ساله فوتبال خوزستان به عنوان قطب اول فوتبال ایران شناخته شد و فوتبالیست به استان‌های دیگر صادر می‌کردیم. واقعاً در این برهه فوتبال خوزستان شکوفا شده بود، هر چند همان زمان هم شاهد ۶۰ درصد پتانسیل و ظرفیت فوتبال خوزستان بودیم. 

دلالی‌ها دلیل ورود بازیکنان درجه ۲ و ۳ به خوزستان 

وی افزود: متأسفانه در ادامه اتفاقاتی در فوتبال خوزستان رخ داد که جایگاه مدیران کاربلد متزلزل شد و جای خود را به مدیران غیربومی دادند و حتی با آمدن مربیان غیربومی، با توجه به اینکه اگر می‌خواستند از بازیکنان خود آکادمی استفاده کنند پولی عایدشان نمی‌شد، به واسطه دلالی‌ها بازیکنان غیربومی درجه دو یا درجه سه وارد فوتبال خوزستان شدند و در این میان پول‌های هنگفتی نصیب مربیانی می‌شد که هم دستمزدشان را دریافت می‌کردند و هم از عقد قرارداد بازیکن‌ها و دلالی که انجام می‌شد، پول نصیبشان می‌شد. 

از نظر استعداد و مربی در خوزستان چیزی کم نداریم

حدادی فر بیان کرد: به هر حال با توجه به شرایط فعلی نقش مدیریت سه باشگاه لیگ برتری در رکود تیم‌های استقلال خوزستان، فولاد و نفت آبادان پررنگ است. معتقدم دلیل رکود فوتبال خوزستان و سه تیم لیگ برتری ضعف در مدیریت است زیرا از نظر استعداد و مربی در خوزستان چیزی کم نداریم. از نظر سخت‌افزار نیز باشگاه فولاد تقریباً در شرایط خوبی است ولی این سخت‌افزار در باشگاه‌های نفت، استقلال خوزستان و حتی استقلال آبی‌پوش ملاثانی مهیا نیست و با یک نم باران به دنبال یک زمین تمرینی هستند.

ای کاش درصدی از پول جذب بازیکنان صرف ایجاد زیرساخت می‌شد

وی ادامه داد: حتی اگر زیرساخت‌ها درست نشود شرایط این تیم‌ها نیز بهبود پیدا نمی‌کند و ای کاش درصدی از پولی که برای جذب بازیکنان هزینه می‌شد، صرف ایجاد زیرساخت می‌شد چرا که این سخت‌افزارها با توجه به وجود مربی و  استعداد لازم و توجه‌ای که باید به بحث مدیریت شود، می‌تواند به بهبود وضعیت فوتبال خوزستان کمک بسزایی کند. اگر این مهم رقم بخورد شک نکنید در پنج سال آینده خوزستان باز هم قطب اول فوتبال ایران خواهد بود و به جای سه تیم، پنج تیم در لیگ برتر خواهیم داشت.

سه تیم لیگ برتری خوزستان نیاز به آرامش دارند 

این پیشکسوت فوتبال خوزستان تأکید کرد: درست است سه تیم خوزستانی اکنون شرایط خوبی را در لیگ برتر سپری نمی‌کنند اما وضعیت به گونه‌ای نیست که این سه تیم لیگ برتری را از دست بدهیم. استقلال خوزستان واقعاً خوب فوتبال بازی می‌کند و شاید اگر در ادامه به خوبی وضعیت این تیم بررسی شود، شرایطش سروسامان بگیرد. اکنون سه تیم‌ خوزستانی نیاز به آرامش درون تیمی دارند و مطمئناً با این شیوه نتیجه خواهند گرفت. 

بازیکن جوان در فوتبال تعیین کننده است

وی در ادامه نیز بیان کرد: باشگاه فولاد در آکادمی‌اش بهترین نفرات را دارد و باید اقدامی صورت بگیرد که این نفرات کم کم جذب تیم بزرگسالان آن شوند. حتی اگر شرایط جذب آنها در تیم اصلی وجود ندارد به نظر من باید به صورت قرضی به باشگاه‌های نفت آبادان و استقلال خوزستان تزریق شوند تا هم بازیکن باتجربه شود و هم به این تیم‌ها کمک شود. باید پذیرفت در حال حاضر بازیکن جوان در فوتبال تعیین کننده است زیرا حرف اول در فوتبال، دوندگی و انگیزه است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

گروه تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از مهارت‌های تحلیلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌ها و آمارهای مفید و کاربردی درباره‌ی روند و عملکرد تیم‌ها و بازیکنان در ورزش می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود دانش و اطلاعات ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای آمارها و تحلیل‌های جذاب ورزشی همراه شوید.
دکمه بازگشت به بالا