دومین سفررئیسی به ایران کوچک/طلسم بزرگراه شمالی کرج شکسته می‎شود؟ – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها: دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به البرز در حالی انجام می‌شود که استان البرز معروف به ایران کوچک به عنوان یکی از صنعتی‌ترین و مهاجرپذیرترین استان‌های کشور و با وجودی اینکه چندین سال از تبدیل شدن آن به استان می‌گذرد با مشکلات زیادی به خصوص در بخش زیر ساختی از راه گرفته تا آب و حتی سرانه‌های درمانی و آموزشی رنج می‌برد.

البرز شاهراه ارتباطی ۱۴ استان کشور

در بخش راه البرز محل تردد ۱۴ استان کشور و به عنوان یکی از محورهای مواصلاتی است اما با وجود این حجم از ترافیک در این بخش با کمبودهای زیادی مواجه بوده و زیر ساخت‌های حوزه راه متناسب با حجم تردد در آنکه هر ساله شاهد افزایش آن هستیم نیست.

از سوی دیگر بخشی از آسفالت در محورهای ارتباطی البرز به حدی قدیمی است که شاید به جرأت بتوان گفت که حداقل مربوط به ۴۰ سال گذشته بوده و همین مساله سبب مشکلات دیگری از جمله بالارفتن حجم تصادفات و وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی شده است.

این مشکلات در حالی گریبان صنعتی ترین استان کشور با برخوردار بودن بیش از سه هزار واحد تولیدی و صنعتی را گرفته که تبدیل به یکی از اساسی‌ترین معضلات آن شده و همین کمبود راه‌ها و زیر ساخت‌ها در این حوزه سبب شده تا سرمایه گذاران مانند گذشته رغبتی برای حضور در آن به دلیل حجم بالای ترافیک را نداشته باشند.

البرز استانی محروم در حوزه درمانی

از دیگر مشکلات جدی البرز را می‌توان به کمبود حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد، این در حالی است که این استان به یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور در حوزه درمان تبدیل شده است.

البرز با وجود سه میلیون جمعیت در حالی در بخش بهداشت و درمان به عنوان یکی از محروم‌ترین استان‌ها شناخته می‌شود که بخشی از مردم این استان برای درمان مجبور هستند به دیگر استان‌ها از جمله تهران مراجعه کرده و با وجود این میزان جمعیت و در کنار آن مهاجرپذیری حداقل به دو هزار تخت بیمارستانی نیازمند است.

اتمام کنارگذر شمالی کرج نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان بودجه

سرانه آموزشی البرز پایین‌ترین در کشور

یکی دیگر از معضلات البرز در حوزه سرانه آموزشی است و در این بخش نیز می‌توان گفت که سرانه آموزشی آن در رده پایین‌ترین در کشور قرار دارد. نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه پیش از سفر ریاست جمهوری و در گفت وگو با خبرنگار آنلاین، عنوان کرد: سرانه آموزشی البرز پایین‌ترین سرانه در کشور است.

علیرضا عباسی با بیان اینکه در سفر نخست رئیس جمهوری که در هجدهم فروردین سال ۱۴۰۱ صورت گرفت حدود ۲۰۰ واحد آموزشی دیده شد، تصریح کرد: هدف ما این است که در سفر دوم رئیس جمهور که در آینده نزدیک صورت می‌گیرد نیز پروژه‌های دیگری در قالب آموزشی دیده و تصویب شود.

کمبود سرانه بزرگ‌ترین چالش ورزش البرز

ورزش البرز نیز از کمبود زیرساخت‌ها در امان نبوده و عدم امکانات در این حوزه، استان را به یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور تبدیل کرده است. مدیر کل ورزش و جوانان البرز بر این مهم تاکید داشت که استان به دلایل مختلف از جمله نوپا بودن، مهاجرت‌پذیری، رشد جمعیت و … از لحاظ سرانه ورزشی جزو استان‌های رده پایین کشور قرار دارد.

بهزاد فروغی افزود: میانگین ایده آل سرانه ورزشی کشور یک متر بوده و این میزان در استان البرز تنها ۴۵ سانتی متر است.

وی اضافه کرد: همانطور که بارها عنوان کرده‌ایم، تلاش برای افزایش سرانه ورزشی استان یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و دغدغه‌های ما در مجموعه اداره کل ورزش و جوانان است که حفظ و نگهداری مناسب از زیر ساخت‌های موجود نیز در همین راستا تعریف می‌شود.

تأمین بیش از ۶۰ درصد اعتبارات سفر نخست رئیس جمهور به البرز

در سفرهای متعدد مسؤولان ملی بارها و بارها به این مشکلات اشاره و تلاش شده تا با آشنا کردن هر چه بیشتر مسؤولان با این مشکلات بتوان راهکارها و اعتباراتی برای برطرف کردن آنها که در نهایت موجب رشد توسعه استان در تمام بخش‌ها می‌شود اتخاذ کرده و تخصیص داده شود.

در سفر نخست رئیس جمهور به استان البرز بود حدود ۱۸۲ مصوبه در حوزه راه و حمل و نقل، آموزشی، بهداشت و درمان، ورزشی تصویب شد که به گفته استاندار البرز در این سفر بخشی از عقب ماندگی‌های زیر ساختی این استان جبران شده است.

«مجتبی عبداللهی» ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته و برکات و دستاوردهای دور اول سفر افزود: در سفر اول رئیس جمهور ۱۸۲ پروژه با اعتباری بیش از ۲۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار تصویب شد که در مجموع تاکنون بیش از ۶۰ درصد اعتبارات مربوطه تأمین شده است.

دومین سفررئیسی به ایران کوچک/طلسم بزرگراه شمالی کرج شکسته می‎شود؟

به دنبال سفر نخست رئیس جمهور که تاکنون بیش از ۶۰ درصد از اعتبارات آن تأمین شده، برطرف کردن مشکلات در حوزه زیرساختی به عنوان یکی از اولویت‌های سفر دوم ریاست جمهوری مطرح که مقرر شده در این سفر در کنار افتتاح برخی از پروژه‌های زیربنایی از جمله آزاد راه شمالی کرج تحت عنوان شهید سلیمانی طرح‌های جدیدی نیز برای تصویب و به دنبال آن اجرایی شدن تعریف شده است.

استاندار البرز در این باره نیز اظهار کرد: استان جوان البرز با زیرساخت‌های ضعیف نسبت به جمعیت، مورد عنایت ویژه دولت مردمی ایران قوی قرار گرفته و در راستای جبران بخشی از عقب ماندگی‌ها که از ابتدای تأسیس استان انباشته شده، اقدامات بزرگی شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه تلاش‌های بسیاری معطوف شده که سفر پیش رو رئیس جمهور نیز منشأ اثر و تحول برای استان البرز باشد، افزود: پروژه‌های متعددی برای افتتاح در بخش‌های مختلف به ویژه آب و فاضلاب استان در نظر داریم که عمدتاً از سال‌ها پیش مورد مطالبه مردم بوده و مغفول مانده و در مصوبات سفر اول مورد تصویب قرار گرفت.

استاندار البرز گفت: در حوزه‌های راه، مسکن و بهداشت و درمان نیز از محل مصوبات سفر اول، افتتاح پروژه‌های مهمی در دستور کار است.

وی افزود: بسیاری از پروژه‌ها طی این مدت مورد بهره برداری مردم قرار گرفتند که شاخص آنها احداث ۱۰۰ مدرسه از محل تعهدات سفر اول و همچنین انتقال زندان رجایی شهر از استان که طی تعامل و هم افزایی با قوه محترم قضائیه، بود.

عبداللهی گفت: امید است با عنایتی که از سوی دولت مردمی ایران قوی و اشرافی که از سوی رئیس جمهور محترم به موضوعات و مطالبات استان وجود دارد، در سفر قریب الوقوع دوم هیأت دولت نیز شاهد اثربخشی، اعتمادافزایی و ثمرات ارزشمندی همانند سفر اول باشیم.

تحقق ۱۰۰ درصدی تعهدات اقتصادی دولت در سفر رئیس جمهور به البرز

معاون اجرایی رئیس جمهور نیز در همین رابطه عنوان کرد: ۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی سفر دور اول رئیس‌جمهور به استان البرز تأمین شده و در اختیار استان قرار گرفته است.

محسن منصوری با بیان اینکه ۱۰۰ درصد تعهدات اقتصادی دولت در سفر اول رئیس‌جمهور محقق شده است، گفت: تاکنون ۱۹ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها تسهیلات به فعالان اقتصادی و صنعتی استان پرداخت شده است.

اولویت سفر دوم رئیس جمهور به البرز تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز نیز با بیان اینکه اولویت در این سفر تکمیل پروژه‌های عمرانی، فرهنگی و ورزشی نیمه تمام است، گفت: تکمیل آزاد راه شهید سلیمانی یکی از مصوبات مهم سفر اول رئیس جمهور به این استان است که عملیات احداث آن از سال ۹۵ به طول ۱۸ کیلومتر آغاز شده است.

احمد افضلی با اشاره به اینکه این آزاد راه تا هفته دولت سال آینده به طور کامل تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید، افزود: اجرایی کردن این پروژه نقش بسیار مهمی در کاهش بار ترافیکی استان خواهد داشت به طوری که طبق بررسی‌های کارشناسان ۴۰ درصد از ترافیک اتوبان تهران – کرج – قزوین را کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: گشایش ترافیکی شرق به غرب کرج با بهره برداری از آزاد راه شهید سلیمانی از جمله مطالبات بسیار مهمی است که به همت دولت سیزدهم محقق می‌شود.

راه اندازی پروژه بیمارستان فردیس در سفر دوم

با توجه به اینکه این استان با مشکلات جدی در حوزه بهداشت و درمان مواجه و باید حدود ۲ هزار تخت بیمارستانی در سطح البرز فعال شود به همین منظور انجام اقداماتی از جمله ایجاد پروژه بیمارستان فردیس یکی از طرح‌های اصلی بود که در سفر دوم رئیس جمهوری به البرز محقق و راه اندازی خواهد شد.

بیمارستان ۶۰۰ تختخوابی بیمارستان بخشی از نیاز البرز در حوزه بهداشت و درمان را در حالی تأمین خواهد کرد که شهرستان فردیس با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت تا کنون بیمارستانی در آن راه اندازی نشده بود.

بر همین اساس به همت دولت سیزدهم دو بیمارستان هر کدام با ظرفیت ۳۰۰ تخت ایجاد و در روزهای آینده به بهره برداری خواهد رسید.

پایان انتظار ۱۲ ساله مردم شهرستان فردیس - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان  | Mehr News Agency

سه هزار و ۵۰۰ واحد نهضت ملی در سفر دوم به مردم تحویل داده می‌شود

تحویل سه هزار و ۵۰۰ واحد در قالب نهضت ملی مسکن از دیگر پروژه‌هایی است که در سفر دوم رئیس جمهور به مردم و متقاضیان تحویل داده خواهد شد. این در حالی است که سهم استان البرز از این طرح احداث ۹۸ هزار واحد مسکونی طی چهار سال است که از این تعداد ۳۴ هزار واحد در شهر جدید مهستان و ۶۰ هزار واحد در سایر مناطق استان ساخته می‌شود.

همچنین بخشی از این واحدها مربوط به مسکن آنلاین بوده است که از گذشته باقی مانده بود و به نهضت ملی مسکن تبدیل شد و تاکنون حدود چهار هزار واحد تحویل شده است. بر همین اساس در سفر دوم رئیس جمهور حدود سه هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز تحویل متقاضیان شود.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا