کسب و کار محلیمجله عمومی

تشخیص سنگ عقیق در طبیعت (نکات طلایی)

عقیق یک نوع سنگ قیمتی است و در رنگ‌ های مختلفی وجود دارد که برای تشخیص عقیق اصل از تقلبی اولین نکته توجه به رنگ آن می باشد. عقیق طبیعی شامل رنگ‌ های قهوه‌ای، سفید، قرمز، سبز، خاکستری، صورتی، سیاه و زرد است. این رنگ‌ ها از وجود عناصر خاص عقیق در سنگ حاصل می‌شوند و به صورت نوارهای متناوب در داخل عقیق ظاهر می‌شوند.

اگر چه سنگ سنگی است که به فراوانی یافت می‌شود اما به دلیل ارزش و احترامی که بین مردم دارد بعضی سود جویان اقدام به ساخت نمونه‌ های تقلبی آن می‌ کنند. در این مقاله قصد داریم به طور جامع در مورد راه‌ های تشخیص عقیق اصل از قلابی صحبت کنیم.

بررسی بافت داخلی سنگ

در مقاله به بررسی کامل این نوع سنگ پرداختیم. می‌ توان سنگ عقیق اصلی و تقلبی را با توجه به شکل خارجی، وزن، بافت و خراش آن تشخیص داد. مقایسه رنگ و شکل سنگ با نمونه‌ای از عقیق اصلی با بررسی دقیق داخل سنگ می‌تواند سنگ تقلبی را مشخص کند.

برای تشخیص عقیق اصل از تقلبی اگر می‌توانید گوشه‌ ای از سنگ را بشکنید و بافت داخلی آن را با ظاهر بیرون آن مقایسه کنید. سنگ عقیق به صورت دایره‌ های هم مرکزی است که به سمت لبه‌ های سنگ رشد می‌کند و یا در موارد نادر به صورت لایه‌ های افقی است.

برای خرید زنانه و مردانه کلیک کنید.

بررسی وزن سنگ

عقیق یکی از سنگ‌ های با چگالی بالا است. اگرچه هنگام نگاه کردن به آن سبک وزن به نظر می‌ رسد اما اگر سنگی از نوع دیگر را در یک دست و عقیق را در دست دیگر نگه دارید متوجه سنگین بودن آن مي‌شوید.

برای تشخیص سنگ تقلبی آن را در کنار یک سنگ عقیق که اصل بودن آن روشن است قرار دهید و وزن آن‌ ها را با هم مقایسه کنید.

درباره اسامی بیشتر بدانید.

عقیق اصلی مومی شکل است

بافت عقیق را به دقت بررسی کنید، زیرا بافت سنی عقیق اصلی مومی یا تا حدودی شیشه‌ ای است و این یکی دیگر از راه‌ های تشخیص عقیق اصل از تقلبی است.

عقیق خراش پذیر نیست

در صورت امکان سنگ را با چاقو یا هر شیء تیز دیگری خراش دهید، زیرا سنگ عقیق اصل را نمی‌ توان به راحتی حتی با چاقو خراشید اما سنگ‌ های عقیق تقلبی را به راحتی می‌ توان خراش داد.

بررسی شفافیت سنگ عقیق

با نور چراغ به داخل سنگ مورد نظر بتابید، اگر سنگ کاملا یکدست بود احتمالا تقلبی باشد. اما اگر دارای قسمت‌های تاریک‌ تر و خطوط تیره‌ ای بود با قاطعیت نمی‌توان در مورد اصل یا تقلبی بودن آن قضاوت کرد، زیرا بعضی سنگ‌ های تقلبی نیز دارای رگه هستند.

سنگ را نزدیک منبع نور نگه دارید و به درخشندگی و شفافیت رنگ‌های آن توجه کنید، اگر سنگ کدر بماند و نور از آن عبور نکند این سنگ تقلبی است. برای این کار می‌ توانید عکسی را پشت سنگ قرار دهید و به سنگ از جلو نور بتابانید. اگر تصویر از طریق آن قابل مشاهده است اما کاملا واضح نیست می‌ توان گفت که این یک سنگ عقیق واقعی است.

از چه می دانید؟

توجه به رنگ

خیلی از سنگ‌ های بازار با رنگ‌ های چشم نواز رنگ‌ آمیزی می‌ شوند و به جای عقیق واقعی به مردم فروخته می‌شوند. یکی از راه‌ های تشخیص عقیق اصل از تقلبی توجه به نوع رنگ شدن است؛ زیرا معمولا به این صورت است که فقط محیط بیرون سنگ رنگ آمیزی می‌شود و داخل آن رنگ نمی‌شود.

اگر نمی‌ توانید تشخیص دهید که این سنگ‌ ها تقلبی هستند یا خیر، می‌توانید قسمت کوچکی از آن‌ ها را بشکنید و مقایسه کنید یا اگر محصولی که خریداری کرده‌ اید دستبند یا تسبیح است، می‌توانید تکه ای از آن را لب‌ پر کنید تا هماهنگی رنگ داخلی و خارجی را ببینید. رنگ‌ ها به این ترتیب می‌ توانند تفاوت را روشن کنند.

هماهنگی حلقه‌ های بافت سنگ

یک روش بسیار ساده وجود دارد که با استفاده از آن می‌ توان تشخیص داد که سنگ واقعی است یا تقلبی. اگر حلقه‌ های سنگ به صورت همگن دیده می‌شوند و مرزهای رنگی واضح است، مطمئن باشید که سنگ عقیق است.

آیا می دانید بهترین راه برای چه راهی است؟

سنگ را کمی حرارت دهید

برای تشخیص عقیق اصل از تقلبی روش حرارت‌ دهی را امتحان کنید. سنگ‌ های بدلی بسیار بی‌کیفیت هستند و معمولا رنگ آمیزی می‌شوند، اما به دلیل اینکه پرس نمی‌شوند، رنگ فقط در قسمت بیرونی وجود دارد. اگر این سنگ‌ها را با فندک کمی گرم کنید، می‌بینید که رنگ واقعی سنگ ارزان با سوزاندن رنگ مشخص می‌ شود.

البته توصیه می‌ شود در حرارت دادن زیاده‌ روی نکنید، زیرا حرارت برای مدت طولانی می‌ تواند به بافت عقیق واقعی نیز آسیب برساند. اگر پس از حرارت دادن رنگ سنگ تغییر نکرد این سنگ واقعی است.

بررسی در آزمایشگاه

برخی از سنگ‌ های بدل آنقدر به سنگ‌ های واقعی نزدیک هستند که با وجود تمام مراحل بالا نمی‌توانید آن‌ ها را تشخیص دهید. در صورتی که اطمینان از اصلی بودن عقیق برای شما اهمیت خیلی بالایی دارد مطمئن‌ ترین راه تشخیص عقیق اصل از قلابی آزمایش در آزمایشگاه سنگ شناسی یا انرژی زیستی است که ترکیبات سنگ به دقت مشاهده می‌شود.

معتبرترین را اینجا بخوانید.

خرید از فروشگاه معتبر

یکی از ساده‌ ترین و در عین حال مطمئن‌ ترین روش‌ های تشخیص عقیق اصل از تقلبی این است که از فروشگاه سنگ یا جواهراتی که اعتبار و کیفیت آن روشن شده است خرید کنید. توصیه می‌شود هیچ‌ گاه از دست‌ فروش‌ ها یا فروشگاه‌ های بی‌ نام و نشان خرید نکنید؛ زیرا ممکن است علاوه بر اینکه قیمت نامتعارفی روی اجناس خود قرار دهند سنسنگ عقیق در طبیعت چگونه است؟ سنگ طبیعت بسیار سخاوتمند و شگفت‌انگیز است و برای انواع نیازهای انسان پاسخی در خود دارد. علاقه انسان به به زیبایی و یا به همراه داشتن یک تکه از طبیعت برای لمس حس حیات یکی از همین نیازها است. از این رو در طبیعت سنگ‌های مختلفی یافت می شوند که با توجه به ویژگی‌های خود می‌توانند به عنوان زینت مورد استفاده قرار بگیرند و یا از خواص آن‌ها بهره برد.

سنگ عقیق یکی از این سنگ‌های ارزشمند و قیمتی است که زیبایی و خواص آن از گذشته‌های دور مورد توجه بوده است. امروزه نیز این سنگ در ساخت اشیا زینتی و انواع از زیورآلات به ویژه انگشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرفداران خود را دارد.

از آن‌جا که این سنگ در طبیعت کم‌یاب نیست و در ایران نیز در مناطق مختلفی کشف می شود، شاید جالب باشد که درباره وجود سنگ عقیق در طبیعت و روش تشخیص آن اطلاعاتی به دست آورید. چنانچه به این سنگ و آشنایی با مشخصات آن هنگامی که هنوز در طبیعت قرار دارد، علاقه‌مند هستید با این مقاله همراه باشید.

سنگ عقیق به انگلیسی

در سراسر جهان افراد بسیاری به خواص سنگ‌ها باور دارند و سنگ عقیق نیز از این جهت مورد توجه افراد بسیاری است. برای آشنایی با خواص این سنگ می‌توانید به مقاله مراجعه کنید. در منابع فارسی برای شناخت سنگ عقیق مطالب مختلفی مطرح شده است اما اگر به شناخت بیشتر سنگ عقیق در طبیعت و یا دانستن خواص و اهمیت آن از منظر دید و بررسی سایر افراد در جهان علاقه‌مند هستید، با جستجو درباره این سنگ با معادل‌های انگلیسی مربوط به آن می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تشخیص سنگ عقیق در طبیعت

سنگ عقیق در طبیعت به شکل‌ها و رنگ‌های گوناگونی یافت می‌شود و به فراخور محل پیدایش آن ظاهر این سنگ شکل متفاوتی خواهد داشت. به عنوان مثال عقیق شجر نوعی سنگ عقیق است که بیشتر به رنگ سفید یافت می‌شود و ویژگی شگفت‌انگیزی دارد متاثر از محیطی است که در آن شکل گرفته است. این سنگ نشانه‌ها و تصاویری از طبیعت را در خود دارد که گفته می‌شود این تصاویر انعکاسی از اشیا و درختان اطراف آن است.

همان‌طور که گفته شد محل پیدایش سنگ عقیق روی رنگ و مشخصات آن اثرگذار است. بیشتر افراد عقیق را با رنگ سرخ می‌شناسند اما جالب است بدانید که نوعی عقیق در طبیعت کشورهایی مانند زیمبابوه و اندونزی وجود دارند که به رنگ سبز هستند. به علاوه سنگ عقیق به رنگ‌های زرد و سیاه نیز در طبیعت وجود دارد و بسیاری از افرادی که به خواص سنگ ها باور دارند به دنبال این نوع عقیق‌های خاص برای استفاده هستند.

بنابراین می‌توان گفت سنگ عقیق در تنوع رنگی بالا و به اشکال گوناگون در طبیعت وجود دارد. با این حال مشخصه‌های کلی این سنگ مانند نیمه‌شفاف بودن و درجه سختی 6 الی 7 در انواع این سنگ مشترک است. برای شناخت سنگ عقیق در طبیعت باید با مشخصات ظاهری انواع این سنگ آشنا بود و مهم‌تر از هر چیز باید از محل‌هایی که این نوع سنگ در آن‌ها یافت می ‌شود نیز اطلاعات کافی داشت.

روش تشخیص سنگ عقیق در طبیعت

همان طور که در قسمت قبل مطرح شد، شناسایی محل وجود سنگ عقیق مهم‌ترین فاکتور تشخیص سنگ عقیق در طبیعت است. با این وجود می‌توان به کمک مواردی که در ادامه مطرح خواهد شد سنگ عقیق را در طبیعت شناسایی کرد. اولین مورد پس از یافتن محل‌های احتمالی وجود این سنگ، بررسی مشخصات سنگ یافت‌شده است.

سنگ عقیق در برابر دما از خود واکنش نشان می‌دهد. بسیاری از افراد معتقدند که سنگ عقیق در فصل سرد گرم است و در فصول گرم دمای کمتری دارد. بنابراین با توجه به فصل و لمس سنگ می‌توان درباره عقیق بودن آن حدس‌هایی زد. مورد مهم دیگر بررسی سختی سنگ است. این سنگ از سختی خوبی برخوردار است و در مقابل ایجاد خش و شکستن مقاوم است.

مورد بعدی در تشخیص سنگ عقیق در طبیعت بررسی واکنش آن در برابر حرارت بالا است. سنگ عقیق در برابر شعله و حرارت مستقیم نیز مقاومت خوبی دارد و ظاهر و رنگ آن در برابر این افزایش دما واکنشی نشان نمی‌دهد. با این همه مهم‌ترین نکته در تشخیص سنگ عقیق تسلط بر مشخصات هر یک از انواع آن است. چرا که ممکن است سنگ‌های مشابه این سنگ در طبیعت یافت شوند درحالی که عقیق نیستند.

سنگ عقیق انواع متنوعی دارد از عقیق سرخ گرفته تا عقیق سیاه و خزه‌ای. شناخت هر یک از این انواع به مطالعات تئوری و میدانی بستگی دارد. اگر شما از علاقه‌مندان این سنگ هستید می‌توانید با انواع این سنگ از طریق خواندن مقالات مربوط به آن مانند ، آشنایی کلی پیدا کنید. اما شناخت حرفه‌ای سنگ عقیق به مطالعه و بررسی دقیق‌تری نیاز دارد.

یافتن سنگ عقیق در طبیعت

یافتن سنگ عقیق در طبیعت کار آسانی نیست و عقیق‌های اصل موجود در بازار نیز توسط متخصصان و سنگ‌شناسان، شناسایی و بهره‌برداری شده‌اند. با این حال در مناطقی که احتمال یافتن سنگ عقیق در آن‌ها وجود دارد، می‌توان به جستجوی این نوع سنگ پرداخت. برای شناخت این سنگ نیز لازم است درباره‌ی ویژگی‌های سنگ‌های عقیقی که معمولا در آن ناحیه یافت می‌شوند، اطلاعات کافی به دست آورد. سپس با توجه به نکاتی که در قسمت‌های قبل مطرح شد از جمله بررسی ظاهر و سختی سنگ اقدام به بررسی سنگ یافت‌شده کرد و عقیق بودن آن را بررسی نمود. چنانچه سنگ موردنظر با ویژگی‌های عقیق مطابقت داشت می‌توان آن را نزد کارشناسان این حوزه برد و از تشخیص خود اطمینان حاصل کرد.

سنگ عقیق در طبیعت ایران

سنگ عقیق از جمله سنگ‌های نیمه‌قیمتی است که در ایران در مناطق مختلفی یافت می‌شود. یکی از این مناطق استان قم است که از سال‌های دور منابع خوبی از این سنگ را دارا بوده است. سنگ‌های عقیق موجود در این منطقه معمولا تشکیل یافته از کلسدونی و ژاسپر هستند. سنگ عقیق در استان اصفهان و منطقه خور آن نیز یافت می‌شود و این سنگ‌ها نیز ترکیب کلسدونی دارند. این سنگ در مناطق مختلفی در استان خراسان جنوبی از جمله شهر فردوس نیز یافت می‌شوند که دسترسی به عقیق‌های این منطقه چندان آسان نیست. در شهر قاین این استان نیز عقیق شجر یافت می‌شود و از این جهت مورد توجه است. در استان خراسان رضوی و در روستاهای تربت حیدریه نیز سنگ عقیق منابع متعددی دارد. سنگ عقیق در طبیعت ایران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و مشتریان داخلی و خارجی فراوانی دارد.

سنگ عقیق در طبیعت اسلام

سنگ عقیق یکی از سنگ هایی که در اسلام خواص زیادی درباره آن بیان شده است و خواص معنوی این سنگ از گذشته بسیار مورد توجه بوده است. سنگ عقیق در ساخت بسیاری از زیورآلات از جمله دستنبد و انگشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به علت خواص معنوی بسیاری که دارد این سنگ را در ساخت تسبیح نیز به کار می‌برند. سنگ عقیق برای دور کردن نیروهای منفی و جلب آرامش و افزایش رزق و روزی توصیه شده است و بسیاری از افراد که به خواص این سنگ معتقدند این سنگ را برای زیورآلات خود انتخاب می‌کنند. در مجموع سنگ عقیق از جمله سنگ‌هایی است که در اسلام به آن توجه ویژه شده است و مسلمانان به همراه داشتن این سنگ را مفید و مغتنم می‌شمارند. برای آشنایی بیشتر با این سنگ و خواص آن در اسلام می‌توانید مقاله خواص سنگ عقیق و فیروزه از زبان ائمه اطهار را نیز مطالعه کنید.

سنگ عقیق خام در طبیعت

سنگ عقیق مانند سایر سنگ‌هایی که در طبیعت یافت می‌شوند به صورت خام هستند و بعد از کشف و بهره‌برداری متناسب با استفاده‌ای که از آن خواهد شد تغییر شکل پیدا می‌کنند. برخی از این سنگ‌ها نیز برای افزایش مقاومت و جلا، تغییرات دیگری نیز می‌پذیرند که به آن عملیات بهسازی می‌گویند. اما نمونه خام سنگ‌ها فاقد این تغییرات است و به همان شکلی طبیعی خود شناخته می‌شوند. سنگ عقیق خام در طبیعت، در مناطقی که احتمال وجود این نوع سنگ می‌باشد، قابل مشاهده و یافتن است اما پیدا کردن این سنگ کار ساده‌ای نیست و به شناخت کافی نیاز دارد. درباره مشخصات سنگ عقیق در طبیعت در قسمت‌های قبلی مطالبی مطرح شد که ممکن است برای آشنایی شما با سنگ عقیق خام در طبیعت مفید باشد.

قیمت سنگ عقیق در طبیعت

سنگ‌های عقیقی که در طبیعت یافت می‌شوند قابل ارزش‌گذاری هستند و کسانی که این سنگ‌ها را برای استفاده در تندیس‌ها، اشیا زینتی و یا زیورآلات به کار می‌برند از مشتریان سنگ عقیق خواهند بود. به علاوه سنگ عقیقی که اصل باشد و از مناطق شاخص سنگ عقیق بهره‌برداری شده باشد، بسیار ارزشمند است. اگر سنگ عقیق در طبیعت یافته‌اید می‌توانید به مراکز معتبر خریدوفروش سنگ‌های قیمتی مراجعه و آن را به فروش برسانید.

چنانچه قصد خرید سنگ عقیق طبیعی را نیز دارید لازم است به عرضه‌کنندگان معتبر این سنگ‌ها مراجعه نمایید. ‌همچنین اگر می‌خواهید زیورآلاتی با این سنگ داشته باشید لازم است حتما از اصل بودن سنگ موردنظر خود اطمینان حاصل کنید و این کار نیز جز با خرید از فروشگاه‌های حضوری و اینترنتی معتبر ممکن نخواهد بود.

 خرید سنگ عقیق طبیعی و اصل

در هر بازاری نمونه‌های تقلبی و مشابه اصل وجود دارند و بازار طلا و جواهر و سنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. سنگ عقیق با وجود این که در طبیعت یافت می شود و نمونه‌های مصنوعی و آزمایشگاهی آن نیز وجود ندارد، توسط برخی از سودجویان به صورت تقلبی در بازار عرضه می‌شوند. این نوع سنگ‌ها با وجود شباهت به عقیق، ویژگی‌ها و خواص این سنگ را ندارند و با نمونه‌‌های سنگ عقیق در طبیعت تفاوت‌های اساسی دارند. بنابراین برای خرید این سنگ حتما به افراد و فروشگاه‌های مطمئن مراجعه کنید. گالری آنلاین طلا و جواهر زر نیز زیورآلات عقیق‌نشان اصل و باکیفیتی به مشتریان خود عرضه می‌کند. شما می‌توانید برای آشنایی با این محصولات به مقاله سری بزنید.

سخن پایانی

سنگ عقیق یکی از سنگ‌های ارزشمند است که از گذشته به ویژه به خاطر خواص معنوی‌اش مورد توجه بوده است. این سنگ مانند بسیاری از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در طبیعت یافت می‌شود و استفاده از آن در ساخت انواع زیورآلات رایج است. در این مقاله درباره سنگ عقیق در طبیعت و امکان تشخیص و یافتن آن مطالبی مطرح شد.

با این وجود بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای بررسی و یافتن سنگ عقیق در طبیعت، با خرید زیورآلاتی با سنگ عقیق از زیبایی و خواص این سنگ بهره‌مند شوند. فروشگاه آنلاین طلا و جواهربازار این امکان را فراهم می‌کند که سنگ عقیق اصل روی هر نوع زیورآلاتی که مدنظر شماست قرار گرفته و با کیفیت ساخت بالا به دست شما برسد تا از استفاده از آن لذت ببرید.

جمع‌ بندی

سنگ عقیق یکی از سنگ‌ های جواهراتی است که در مذهب ما به استفاده از آن به‌ ویژه در هنگام نماز تاکید شده است. بسیار زیاد است و سبب می‌ شود مردم اقبال ویژه ای به این سنگ داشته باشند. عقیق رنگ‌ های متنوعی دارد ولی باید توجه کرد که سنگ‌ های قلابی فراوانی نیز در بازار به نام عقیق فروخته می‌شود. در این مقاله روش‌ های تشخیص عقیق اصل از تقلبی را به طور جامع بررسی کردیم. در صورتی که به راهنمایی بیشتری در زمینه شناخت سنگ‌ های قیمتی نیاز دارید با تماس بگیرید.

جهت خرید انگشترهای مختلف می توانید از فروشگاه شرف آنلاین خرید کنید

منبع : دیجی کالا

نمایش بیشتر

مهرداد مهرآور

مهرداد مهرآور، نویسنده و متخصص حوزه سنگ‌های قیمتی، با شور و اشتیاقی فراوان به بررسی و به اشتراک گذاری دانش خود در این زمینه می‌پردازد. او از جوانی علاقه‌مند به زمین‌شناسی و معدن‌کاری بوده و این علاقه او را به دنیای گوهرها و سنگ‌های قیمتی سوق داد.
دکمه بازگشت به بالا