داشتن پیشینه پاک برای اقامت دومینیکا

سرمایه گذاری در دومینیکا

دولت دومینیکا برنامه دریافت شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری را در سال ۱۹۹۳ به‌منظور تقویت مشارکت‌های اقتصادی خارجی و توسعه زیرساخت‌های کشور، افزایش نیروی کار محلی از طریق ایجاد شغل‌های جدید و رشد اقتصادی پایدار ایجاد کرده است. در مقابل، دولت این کشور به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهد تا شهروندی قانونی و دائمی و همچنین پاسپورت این کشور را در ۴ تا ۶ ماه دریافت کنند. دومینیکا یک آژانس دولتی ویژه در وزارت دارایی دارد که کلیه امور مربوط به برنامه شهروندی سرمایه‌گذاری ازجمله مدیریت و داوری درخواست‌ها را انجام می‌دهد. این نهاد، CBIU نامیده می‌شود.

دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا از دو طریق در دسترس است:

پرچم دومینیکا: برنامه شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری در کشورهای مشترک‌المنافع دومینیکا متقاضیان هیچ ملیتی را برای درخواست  محدود نمی‌کند. به همین ترتیب، متقاضیان به شرکت در آزمون زبان و اقامت یا بازدید از کشور نیز نیاز ندارند. حقوق دارندگان پاسپورت مشترک‌المنافع دومینیکا به شرح زیر است:

دارندگان شهروندی و پاسپورت دومینیکا از مزایای متعددی برخوردارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

چرا در دومینیکا سرمایهگذاری کنیم؟

برای دریافت شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری به داشتن مدرک زبان و شرایط سنی خاص و رزومه کاری و تحصیلی هیچ نیازی نیست. علاوه بر این، لزومی بر انجام مصاحبه حضوری هم نیست. کشور دومینیکا از ثبات اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است؛ بنابراین امنیت شغلی شما را تضمین می‌کند.

کشور دومینیکا در مقایسه با سایر کشورهای جهان، ارزان‌ترین برنامه شهروندی را از طریق سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد. با سرمایه‌گذاری در این کشور پس از گذشت چند ماه شما می‌توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را بگیرید. با داشتن پاسپورت این کشور امکان سفر به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به اخذ ویزا برایتان فراهم می‌شود. همچنین سفر به کانادا، ایالات متحده، روسیه، چین و برزیل نیز برایتان آسان خواهد شد. برای سرمایه‌ گذاری در کشور دومینیکا می‌توانید از دو راه اقدام کنید:

هر دو روش در نهایت به دریافت شهروندی این کشور منجر می‌شود؛ اما در سرمایه‌گذاری از طریق کمک بلاعوض میزان هزینه‌های شما کمتر خواهد بود.

روشهای سرمایه گذاری در دومینیکا

دریافت ویزا برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا پروسه دشواری است. کشور دومینیکا یک کشور اروپایی است که برنامه بسیار خوبی را برای اخذ شهروندی خود ارائه می‌دهد. با سرمایه‌گذاری در این کشور به راحتی می‌توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را به دست آورید. با داشتن پاسپورت این کشور بدون نیاز به اخذ می‌توانید به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. برای سرمایه‌گذاری در این کشور دو راه پیش روی شما است:

در ادامه این بخش هر دو روش را شرح می‌دهیم.

اخذ تابعیت دومینیکا از طریق خرید سهام

در این روش از طریق خرید سهام و املاک و مستغلات؛ متقاضی باید در یک پروژه املاک یا مستغلات مورد تایید دولت در دومینیکا با حداقل ارزش ۲۰۰۰۰۰دلار آمریکا سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذار باید ملک را حداقل سه سال از زمان اعطای تابعیت نگه دارد. علاوه بر این، متقاضی تنها زمانی می‌تواند سهام یا املاک خریداری‌شده خود را به فروش برساند که حداقل پنج سال از زمان خرید آن‌ها گذشته باشد. نکته حائز اهمیت اینجا است که در مدت این پنج سال در سود و زیان سهام و املاک خریداری‌شده شریک هستید.

اخذ تابعیت دومینیکا از طریق کمک بلاعوض

صندوق تنوع اقتصادی (EDF) برای ایجاد بودجه برای حفظ رشد اقتصاد و توسعه پروژه‌های بخش دولتی و خصوصی ایجاد شد. در این روش، مبلغی را به‌عنوان سرمایه به کشور دومینیکا اهدا می‌کنید. این مبلغ قابل استرداد از دولت نیست. سرمایه اهدایی شما در ساخت مدرسه‌ها، بازسازی بیمارستان‌ها، ساخت استادیوم‌های ورزشی ملی، کشاورزی و ترویج گردشگری استفاده می‌شود. برای اینکه بتوانید از این روش برای دریافت شهروندی دومینیکا استفاده کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

شرایط سرمایه گذاری در دومینیکا

برای واجد شرایط بودن برای برنامه شهروندی دومینیکا مطابق بخش ۱۰۱ قانون اساسی دومینیکا متقاضی باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد و تمام شرایط مهاجرت دومینیکا را که در زیر گفته شده برآورده کند:

داشتن پیشینه پاک

برنامه شهروندی سرمایه‌گذاری دومینیکا فقط افراد با سابقه پاک و اخلاق‌مدار را می‌پذیرد. برای اطمینان داشتن از اینکه فقط به افراد بااخلاق و بدون سابقه کیفری شهروندی اعطا می‌شود، دولت دومینیکا یک آژانس تحقیقاتی خصوصی دارد که یک رویه قانونی و تحقیقاتی جامع را برای همه افراد بالای ۱۸ سال که متقاضی شهروندی در این کشور هستند انجام می‌دهد. به این ترتیب تنها به افرادی که سابقه جرم و جنایت نداشته‌اند و از لحاظ اخلاقی در سطح بالایی هستند، شهروندی و پاسپورت این کشور اعطا می‌شود. برای بررسی پیشینه، متقاضیان شهروندی از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا باید هزینه‌های زیر را پرداخت کنند:

داشت سلامتی جسمانی

برای اخذ شهروندی از کشور دومینیکا یکی از شرایط لازم، داشتن سلامت جسمانی است. متقاضی باید عاری از هرگونه بیماری واگیردار باشد. به همین منظور نیز برای اثبات سلامتی خود باید گواهی سلامت جسمانی (تاییدشده از سوی پزشک معتبر) را ارائه کند.

سرمایهگذاری مالی

برای اینکه واجد شرایط اخذ شهروندی کشور دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری باشید، باید به یک صندوق دولتی کمک مالی کنید یا برای خرید سهام و ملک و مستغلات در این کشور اقدام کنید. پیش از اقدام به درخواست برای اخذ شهروندی باید به‌طور رسمی تعهد خود برای سرمایه‌گذاری در این کشور را ثبت کنید. در ادامه هریک از دو مورد گفته‌شده را بررسی می‌کنیم.

 

به نقل از flagmakers.co.uk صندوق اقتصادی دومینیکا یا EDF برای پروژه‌های بخش خصوصی و دولتی در دومینیکا سرمایه جمع‌آوری می‌کند. این اقدام به منظور رشد اجتماعی و توسعه اقتصادی و ملی در این کشور انجام می‌شود. سرمایه‌های جمع‌شدۀ این صندوق برای ساخت بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها و ورزشگاه‌ها هزینه می‌شود. همچنین بخشی از سرمایه نیز برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و کشاورزی و گردشگری صرف می‌شوند.

برنامه شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری دومینیکا مزایای شگفت‌انگیزی را برای متقاضیان به همراه دارد. هیچ برنامه شهروندی سرمایه‌گذار معتبر دیگری چنین معیارهای سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه‌ای ندارد. کشور دومینیکا ارزان‌ترین برنامه شهروندی بر اساس سرمایه‌گذاری در جهان را ارائه می‌کند.

داوطلبانی که از طریق کمک مالی به دولت درخواست شهروندی می‌کنند باید کل مبلغ مشخص‌شده در جدول بالا را در مدت ۳۰ روز پس از دریافت تاییدیه قانونی از CBIU پرداخت کنند. پس از دریافت تاییدیه رسمی از CBIU، کمک‌های مالی شما از طریق حواله به یک حساب سپرده دولتی تعیین‌شده در بانک تجاری ملی دومینیکا واریز می‌شود. در صورت تایید درخواست، پس از امضای سوگندنامه وفاداری و امضای دفتر اسناد رسمی و صدور گواهینامه تابعیت و همچنین گذرنامه برای متقاضی و خانواده او، پول از حساب موردنظر خارج می‌شود و به صندوق دولتی واریز می‌شود. چنانچه با درخواست شما موافقت نشود، تمامی پول به شما برگشت داده می‌شود.

کشور دومینیکا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. این کشور بیش از ۳۶۵ رودخانه دارد. یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های جوشان فعال در دنیا نیز در این کشور واقع شده است. این کشور همچنین مملو از چشمه‌های آب گرم است. طبیعت شگفت‌انگیز این کشور شامل جنگل‌ها، آبشارها و درختان نارگیل مثال‌زدنی است. به همین علت نیز گردشگری در این کشور همواره رونق داشته است. با افزایش گردشگری در این کشور، درخواست افراد خارجی برای خرید ملک در این کشور افزایش چشمگیری داشته است. افراد زیادی از کشورهای آمریکا، چین، روسیه و همچنین کشورهای خاورمیانه هرساله با خرید ملک در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند.

برای اخذ شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات این کشور، متقاضی باید املاک تاییدشده از سوی دولت را با ارزش حداقل ۲۰۰۰۰۰دلار خریداری کند و حداقل تا سه سال مالک باقی بماند. چنانچه تا پنج سال مالکیت خود را حفظ کنید می‌توانید ملک خود را بفروشید، بدون آنکه به برنامه شهروندی شما لطمه‌ای وارد شود.

یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه‌های املاک و مستغلات دارای مجوز تحت برنامه شهروندی دومینیکا که در حال حاضر درحال‌توسعه است، پروژه ساخت هتل Cabrits Resort Kempinski است که یک هتل مجلل همراه با منظره‌های خیره‌کننده از اقیانوس و کوه‌ها است. متقاضیان شهروندی کشور دومینیکا به‌سادگی ۱۰درصد از سپرده ملک را واریز می‌کنند و قرارداد خریدوفروش را امضا می‌کنند. پس از تایید رسمی درخواست شهروندی، سرمایه‌گذار هفت روز فرصت دارد تا باقی‌مانده سرمایه را پرداخت کند و پس از پرداخت برای او گواهی مالکیت صادر می‌شود. متقاضی باید این گواهی را به مقامات دولت دومینیکا ارائه دهد تا به‌صورت رسمی اثبات کند که معیارهای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به‌طور کامل رعایت شده است.

پس از پشت سر گذاشتن تمام مراحل بالا متقاضی واجد شرایط دریافت شهروندی قانونی دومینیکا است. پس از تایید شهروندی دومینیکا از سوی واحد سرمایه‌گذاری، برای متقاضیان گواهی تابعیت صادر می‌شود و پاسپورت خود را ظرف یک هفته دریافت می‌کنند. هنگامی که یک سرمایه‌گذار شهروند دومینیکا شد، می‌تواند ملیت خود را به نسل‌های آینده منتقل کند

منبع : britannica.com

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا