این دارو‌ها را اول صبح نخورید

آفتاب‌‌نیوز :

مصرف دارو هنگام صبح باعث می‌شود که در طول روزتان تغییراتی را احساس کنید. خیلی از این دارو‌ها ممکن است باعث خواب آلودگی شوند و اگر بخواهید به عنوان اولین ماده هنگام صبح آن را استفاده کنید، ممکن است دچار مشکلات شوید و این خواب آلودگی کار دست تان بدهد.

قرص و دارو‌هایی که نباید اول صبح بخورید

داروی فشار خون

فشار خون بالا می‌تواند عاملی برای بیماری قلبی، سکته یا بیماری کلیوی باشد که معمولاً هنگام عصر کم‌تر می‌شود. افرادی که فشار خون بالایی دارند، ممکن است مجبور به استفاده از این دارو‌ها باشند؛ اما بهتر است که آن‌ها را هنگام صبح استفاده نکنید. یک بار در روز؛ عصر هنگام مصرف کنید تا خطر نارسایی قلبی و سکته تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین یک نوع آنتی هیستامین است که برای درمان علائم آلرژی استفاده می‌شود. ممکن است عامل مشکلات سیستم عصبی، خواب آلودگی، سرگیجه، بی حسی، خستگی و کمبود تمرکز شود و به خاطر همین بهتر است آن را اول صبح استفاده نکنید.

دوکسیلامین

دوکسیلامین هم یک آنتی هیستامین است که برای درمان بی خوابی در ترکیب با ویتامین ب ۶ و همچنین درمان و جلوگیری از حالت تهوع و استفراغِ بارداری استفاده می‌شود. مصرف آن هنگام صبح ممکن است عاملی برای سرگیجه و خواب آلودگی و یا حتی از دست دادن توانایی برای تشخیص جهت باشد و به خاطر همین بهتر است آن را صبح‌ها استفاده نکنید.

ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که توسط مغز تولید می‌شود و در پاسخ به تاریکی برای بهبود خواب است. معمولا از داروی ملاتونین هم به عنوان مکملی برای اختلالات خواب استفاده می‌کنند؛ البته بعضی از بیماران هنگام انجام شیمی درمانی هم به عنوان داروی کمکی، از ملاتونین استفاده می‌کنند و به خاطر همین بهتر است آن را هنگام صبح استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شود تا احساس سردرگمی، سرگیجه و خواب آلودگی به شما دست بدهد.

ال تریپتوفان

ال تریپتوفان داخل خود آمینو اسید دارد؛ همان امینواسید‌های ضروری که در گوشت قرمز، گوشت بوقلمون، تخم مرغ و لبنیات یافت می‌شود. این دارو برای درمان استرس، بی خوابی و سر درد‌های میگرنی می‌باشد؛ البته ممکن است روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر بگذارد و باعث سرگیجه و حس سبک شدن سر بشود؛ بنابراین تا حد امکان صبح‌ها مصرف نکنید.

استاتین‌ها

کلسترول بالا باعث بیماری قلبی می‌شود و دارو‌های کاهنده کلسترول مانند استاتین‌ها این خطر را کم می‌کنند. تولید کلسترول هنگام شب به بالاترین حد خود می‌رسد و به خاطر همین استاتین‌ها هنگامی که موقع خواب استفاده شوند، تاثیر گذاری بیشتری دارند.

والریان (گیاه علف گربه)

والریان (یک نوع دمنوش گیاهی) از عصاره یک گیاه گرفته می‌شود؛ یک نوع مکمل مغذی برای درمان بی خوابی، استرس، اضطراب، افسردگی، سندروم پای بیقرار و سندروم پیش از قاعدگی هم است که باید در هنگام شب استفاده کنید؛ چرا که می‌تواند سرگیجه، خواب آلودگی و کندی ذهن را بعد از مصرف به وجود بیاورد؛ پس بهتر است که هرگز آن را صبح‌ها استفاده نکنید.

خروج از نسخه موبایل