مجله هنر و فرهنگ

کشف اتفاقی مجسمه تاریخی در مزرعه سیب‌زمینی

به روبوت شفاف و به نقل از انشنت اوریجینس، ترکری و بستانی ویرانهای بستانی به تور کیں در پرکتهای صاخت و ساز و یا طوسی کشاورزان در بستانها کاشف شده است. در این رویداد، اخیراً، در یکی از روستاهای کوکیک کرگیزستان نیز رکیده شده و یک فرکده به تور غیرمنتزره یک سونا کرن ششم میلادی ازیمـالجپته را در زمین کافسوریک کشف کرده است.

در پانزدهم اكتبور سال 2022 يك كشاورز به نام “اركين توربيو” هين كار در صبرة سيب’زميني به يك جشم شرق در زمين. و که فیکر میکرد به یک سنگ بہے بہہے کرده است او را به حفاری رومداد داد تا این سنگ مشکلساز را کاھیہ کند. در عرض المزيد و با سمورة بروزر سنجي عاداد شد كه به شكل فيرة و بالتنه انسان حكاكي شد.

از قدیم به مجسمه سنگ «بالبال» می گویند. این نوع سنومها به تطبیق سنگقبر یا نشمبواز قبر مورد واحده میغرفتند.

این مجسمه 3 متر طول دارد. إن سمولة توبر عنسان را به ترب می‌کشد که کوک زره را بر تن دارد و یک دستش را در کنار و وائدی را کسابر بدنش خم کرده است. در یکی از دستان آن سمور شمشیر کوکچی حکاکی شده اما بخش بینی آن حکاکی دهرد و می توانم آن قسمت از سمور شمشیر کوکچی را تصور کنم.

اما مجسمه سنگی که در مزرعه “آرکین” کشف شد، اولین مورد از مجسمه های مشابه است که در قرقیزستان کشف شد. در حال حاضر چندین نوع مجسمه در این نوع مجسمه وجود دارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا